https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/seniori-chodte.a-ostatni-tez.dnes-zacala-vyzva-10-000-kroku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senioři, choďte. A ostatní též. Dnes začala výzva 10 000 kroků

1.10.2021 18:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vyměňte auto za nohy!
Vyměňte auto za nohy!
Licence | Volné dílo (public domain)
Dnes začíná výzva 10 000 kroků, která má nejen posílit zdraví, ale také upozornit na podmínky pro chůzi především ve městech. Aktuálně se do výzvy zapojilo 65 různých měst a téměř 7 000 účastníků. Patrony akce jsou známé osobnosti jako například herec a moderátor Lukáš Pavlásek nebo šestinásobná juniorská mistryně ČR v závodní chůzi Eliška Martínková. U startu akce stojí také náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček a radní hl. m. Prahy Vít Šimral. Možnost přihlásit se do výzba je do 4. října.
 
„Chůze je pro člověka přirozeným pohybem, který dokáže s tělem dělat zázraky a nese s sebou i řadu výhod. Například, že k ní nepotřebujete žádné vybavení. Prostě tak, jak jste, tak jdete. Procházka v přírodě navíc člověku prokazatelně zlepšuje náladu a povzbuzuje kreativní mysl. Jednou z možností, jak začít, je třeba jen vyměnit automobilovou dopravu či MHD za vlastní nohy. Uděláte tak něco pro svoje zdraví, zlepšíte si kondici i životní prostředí. Já tuto výzvu ujít denně deset tisíc kroků přijímám,“ řekl k akci radní hl. m. Prahy pro oblast sportu Vít Šimral.

Pravidla výzvy jsou nastavena tak, aby podpořila v pravidelném pohybu zejména osoby s vyšším věkem a nadváhou. „Není náhodou, že startujeme právě dnes – na Mezinárodní den seniorů. Tato skupina potřebuje podpořit, aby se zapojila do komunitních aktivit, a právě chůze je k tomu ideální příležitostí,“ uvedl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

„O vítězství tady vůbec nejde. Hlavně ohrožené skupiny chceme motivovat k pravidelnému pohybu či podporovat místní komunity. Proto jsme i přišli s nápadem virtuální pouti po krásách Česka, aby tu motivaci měli ještě větší,“ popsal Jaroslav Martinek, jednatel pořádající organizace Partnerství pro městskou mobilitu.

„Nejde o to ujít každý den deset tisíc kroků, to je pouze ideální cíl, ale chodit častěji než dosud. Nejlépe každý den, i když to půjde zpočátku třeba jen po velmi malých dávkách a pomalu,“ doplnila koordinátorka kampaně Sylva Machová. Speciálně pro říjnovou výzvu vznikla série českých designových triček od firmy UAX!, kterou si nejen účastníci mohou koupit a tím finančně podpořit výzvu.

Nově také bude možné pro zaznamenávání pěších cest po Praze využít aplikaci Na kole Prahou, která je od 1. října rozšířena o množství zajímavých funkcí pro chodce. Jedná se o funkce nejen navigační, ale i statistické, motivační a informační. Aplikaci tak bude možné využívat jak k plánování zajímavých pěších tras, tak i ke sledování ušlých kilometrů. „Město nyní intenzivně pracuje na propojení tak, aby do systému výzvy deseti tisíc kroků bylo možné zaznamenané trasy z aplikace Na kole Prahou velmi jednoduše posílat. Data o pohybu z aplikace jsou také využívána při plánování nové infrastruktury pro chodce i cyklisty,“ přiblížila Karolína Klímová, která se na pražském magistrátu specializuje na chodce.

Výzvu podpořila řada osobností, ti se rozhodli stát se ambasadory akce. „Od mala strašně rád chodím – po městě, v přírodě, zkrátka všude. Výborně se mi u toho přemýšlí, takže jsem za chůze vymyslel spoustu věcí. Taky mi to zlepšuje náladu i kondici. A vzhledem k tomu, že chůzi mám už zažitou, není pro mě deset tisíc kroků vůbec žádný problém, takže je to jediná výzva, ke které se můžu přihlásit, protože vím, že ji hravě dokážu splnit,“nastínil herec Lukáš Pavlásek.

Jak dokládá celá řada vědeckých studií, pravidelná chůze je lékem na velmi široké spektrum zdravotních problémů. Především se jedná o takzvané „nemoci životního stylu“, na které dnes podle Světové zdravotnické organizace (WHO) umírá 71 % lidí na světě. „Hlavní příčiny jsou kouření, nedostatek pohybových aktivit, alkohol a nezdravá strava,“ vysvětlil ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík. K tomu patří zejména veškerá onemocnění srdce a cév včetně vysokého tlaku a špatně fungujícího krevního oběhu, dále například cukrovka 2. typu.

Chůze snižuje i riziko vzniku některých druhů rakoviny, posiluje svaly i kosti a zlepšuje trávení. Významně snižuje stres, který může poškozovat imunitní systém a přispět tím k získání a rozvoji jakékoli choroby. Jeden z účastníků výzvy, sedmdesátiletý Rostislav Kovář, posílá jako inspiraci ostatním své motto: „Nepřestaneš běhat, protože jsi zestárl, ale zestárneš, protože jsi přestal běhat“.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.10.2021 19:26
Už bylo dokázáno, že těch 10 000kroků je nesmysl, protože stačí 7 000. A když máš jiný pohyb - práce na zahrádce, při koníčku, atd. i ty jsou moc.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2021 19:29 Reaguje na smějící se bestie
panelákový asi jiný způsob pohybu nemají/neznají
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

10.10.2021 15:57 Reaguje na smějící se bestie
Pokud si pamatuju stejný článek, tak ten mluvil o tom, jaká míra pohybu má pozitivní dopad u seniorů - takže těžko zobecňovat na mladší věkové skupiny. Navíc to bylo o hranici, nad kterou už nebyl pozorován další pozitivní dopad, nikoliv o tom, že by další pohyb "škodil". Navíc bych si tipnul, že to číslo je jen "že se dobře pamatuje", takže je to trochu jako s Cimrmanem a popravou 30 českých pánů v roce 1630.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2021 20:26
Chůze pěšky je dost vopruz. Cesta neubíhá, vyhlížet stále hospodu je otrava, radši jezdím na kole.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2021 21:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Když se budu chtít projít, tak k tomu nepotřebuji agitaci a do hospody si případně dojdu.
Hltače km nesnáším.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 09:20 Reaguje na smějící se bestie
Km nehltám, miluji krajinu. Jezdil jsem na motorce, ale elkolo je lepší, můžu s ním do lesa a skoro všude, kam může pěšák.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 11:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
A já pořád, které prase rozjíždí ty turistické cesty.
Odpovědět

Jirka Černý

4.10.2021 19:36 Reaguje na Daniel Višňovský
To jsem já s traktorem.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

10.10.2021 15:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak podle pravidel silničního provozu si v té hospodě můžete legálně dát buď limču, nebo se projdete potom, zakopávajíc o šlapku. A to podotýkám, že na kole jezdím rád (ale také rád chodím).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 22:46
Ono je to trochu složitější. Ale pro lidi přejímající názory jiných a nevyužívající vlastní je i toto užitečné.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

10.10.2021 16:00 Reaguje na Radim Polášek
Ono je nekdy lepší vyrazit než vědět na metr přesně, kolik ten den ujít. A tak bych to taky bral.
Odpovědět
BK

Bohumila Králová

22.10.2021 16:08
Ano, já osobně moc ráda chodím a ráda se o tom vzdělávám. Chůze je prý nejpřirozenější lidský pohyb a je mnohem zdravější než běh nebo nějaké náročné workouty. Teď se třeba o víkendu s přítelem chystáme do Krkonoš, na nějakou pěknou tůru. Koupila jsem si nové boty na tomto webu: https://www.naturehikecz.cz/. Už se moc těším!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist