https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tuk-ze-smazeni-do-kanalizace-nevylevejte-varuji-vodohospodari.muze-ucpat-domovni-pripojku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tuk ze smažení do kanalizace nevylévejte, varují vodohospodáři. Může ucpat domovní přípojku

22.12.2020 05:29 | KLADNO (ČTK)
Kuchyňský olej a tuk je možné odevzdat ve sběrném dvoře, v řadě měst a obcí už jsou také vyčleněné speciální popelnice.
Kuchyňský olej a tuk je možné odevzdat ve sběrném dvoře, v řadě měst a obcí už jsou také vyčleněné speciální popelnice.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Vodohospodáři varují před vyléváním tuku do kanalizace. Středočeské vodárny letos evidují pět desítek případů ucpání potrubí tukem. Čištění platí majitelé přípojky, letos tak už lidé zaplatili 150 000 korun, sdělila mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Kuchyňský olej a tuk je možné odevzdat ve sběrném dvoře, v řadě měst a obcí už jsou také vyčleněné speciální popelnice.
 

"Velkému počtu našich spoluobčanů připadá normální vylít olej po smažení do kanalizace. Ovšem nikdo si neuvědomuje, že tuk v kanalizačním potrubí ztrátou teploty rychle ztuhne. Tím dochází k jeho postupnému usazování na stěnách potrubí a následnému zanášení kanalizační přípojky a veřejné kanalizace," popsal manažer kanalizace Středočeských vodáren Vladimír Dragoun.

Lidé by podle něj neměli do kanalizace vyhazovat ani zbytky jídel, léků, použité hygienické potřeby nebo zbytky čisticích prostředků. "Nepříznivým trendem poslední doby jsou tolik diskutované vlhčené ubrousky, které lidé stále častěji splachují do toalety. Zatímco běžný toaletní papír se rozloží rychle, vlhčený ubrousek ne," dodal Dragoun.

Vlhčené ubrousky se podle něj vyrábějí z netkané celulózy s dlouhými vlákny a částečně i z plastů. Jsou odolné proti roztržení a mohou nejen ucpat kanalizaci, ale také čerpadla. Likvidovat by se měly jako směsný komunální odpad.

Středočeské vodárny jsou provozovatelem vodovodů a kanalizací na Mělnicku, Kladensku, v části Prahy-východ, Prahy-západ, Rakovnicka a Mladoboleslavska. Společnost zásobuje pitnou vodou téměř 300 000 obyvatel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist