V září přijde konec halogenových žárovek. Nejlepší alternativou jsou LEDky
Halogenové žárovky končí letos v září. Jsou málo účinné.
Známý proces zákazu neúsporných typů žárovek v Evropské unii předznamenal výrazný rozvoj LED žárovek. Poslední fáze tzv. ekodesignu světelných zdrojů pro domácnosti nastane v září 2018, kdy se z evropského trhu začnou postupně doprodávat halogenové žárovky s klasickou paticí E27 či E14 v energetické třídě C či D. Vzhledem k rychlému rozvoji a zlepšení parametrů LED žárovek nejsou očekávány problémy. Dnešní LED žárovky jsou často levnější a z hlediska designu a vlastností na mnohem vyšší úrovni než halogenové žárovky.
V roce 2009 začal postupný proces stahování obyčejných žárovek z trhu, který se projevil prvně zákazem neúsporných 100W obyčejných žárovek. Tento proces pokračoval až do roku 2012, kdy se z trhu postupně začaly stahovat i nejmenší obyčejné žárovky (např. 40 W).
Vypadá úplně jako obyčejná žárovka, ale žárovka to není. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve všech případech měl spotřebitel možnost nahradit tyto neúsporné obyčejné žárovky kompaktními zářivkami, které v té době byly nejlepší možností z hlediska ceny a úspory. Druhou možností byly halogenové žárovky, které se tvarem a světlem téměř od obyčejných žárovek nelišily. A poslední možností byly LED žárovky, které v té době byly poměrně drahé a jejichž design zdaleka nebyl tak přesvědčivý.
Řada spotřebitelů tedy zvolila halogenové žárovky, které kombinovaly úsporu, design a cenu.
Halogenové žárovky měly být podle původního plánu staženy již v září 2016, ale Evropská komise tuto fázi posunula až na září 2018. Mezi důvody byla především snaha o dostatečný rozvoj LED žárovek a pokles jejich cen.
Vskutku od roku 2012 do roku 2018 zaznamenaly LED žárovky několik výrazných zlepšení a proměn. Především velmi často připomínají vzhledem obyčejné žárovky – v baňce jsou LED pásky, které připomínají wolframové vlákno obyčejné žárovky. Zdálky tak ani odborník nemusí poznat, že se jedná o LED žárovku.
Mezi další zlepšení patří především nárůst účinnosti (dnes běžně až desetinásobek oproti obyčejné žárovce) a dále výrazné snížení ceny. Cena dnešních LED žárovek je podobná jako cena halogenových žárovek a v mnohých akcích prodejců stojí dokonce podobně jako obyčejné žárovky.
Vzhledem k výrazné úspoře nákladů na elektrickou energii a mnohonásobné době života se tak LED žárovky jednoznačně vyplatí a halogenové žárovky již nemohou téměř v žádných hlediscích LED žárovkám konkurovat.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Je sice fajn, že autor pracuje pro Středisko pro efektivní využívání energie, ale zamlčel dosti důležitý fakt. Když pomineme to, že LEDky mají bezkonkurenční úsporu, tak hlavní minus je ten, že vytváří tzv. modré světlo. Modré světlo, které je mimo jiné složkou slunečního záření, je blokátor tvorby melaninu. To znamená, že pokud si s ním budete vydatně svítit večer doma, biologické hodiny těla budou dostatčně zmatené na to, aby si tělo odpočinulo, a hlavní a nejdůležitější věc, že modré světlo z dlouhodobého hlediska je podle výzkumů zdroj rakoviny. Takže sice ušetříme za elektriku, ale rakovina to tu všechno sežere.
Odpovědět
To samozřejmě zčásti platí, ale souvisí to nejen se spektrálními vlastnostmi vyzařovaného světla, ale také s celkovou intenzitou. Před spaním a u postele jednoduše sviťte málo a co nejvíce žlutým světlem. Dnes lze nalézt LED žárovky s náhradni teplotou chromatičnosti 1800 K, takže jsou oranžovější než obyčejné žárovky. Zkuste to. Jinak zmínka o rakovině je značně přehnaná, neboť mnoho civilizačních návyků a zlozvyků vede k novým nemocem, ale zároveň nám umožňují žít moderní život. Příkladem budiž i příliš světla ve večerčních hodinách, což nám umožňuje pracovat večer.
Odpovědět
LED sice mají menší spotřebu, ale v kvalitě a intenzitě osvětlení rozhodně v současnosti nenahrazují tradiční žárovku. Hodí se jen pro osvětlení míst s nižší intenzitou. Na osvětlení obytných místností je stále nejlepší klasická 20 - 23W úsporka s teplým světlem, na osvětlení míst s kratším časem osvitu (chodba, wc, koupelna atd.) a častým zapínáním klasická žárovka. Nehledě k tomu, že LED stále stojí nesmysl v řádech stokorun, takže oproti žárovce za 10 Kč k žádné úspoře nedojde, jelikož energetická návratnost LED zdrojů je vzhledem k jejich ceně značně dlouhodobá, rovnající se jejich životnosti (která není taková, jakou výrobci deklarují), jejich pořízení pak z logiky věci postrádá smysl a tvrzení o úspornosti je pouze teoretická ekodemagogie, nemající s realitou nic společného. Stačí si dát práci si to spočítat a nestačíte se divit. Naštěstí i roky po zákazu prodeje běžných žárovek se tyto dají v pohodě koupit, takže stejné to bude i s halogenkami, kterých si pro jistotu nějakou zásobu pořídím, ať si EU trhne...
Odpovědět
Jo, to je přesně ono. Vyčíslení úspory je opravdu pofidérní, souhlasím s Vámi. Průšvih je, že exoti z Eu mezitím zruší všechny žárovky, včetně halogenových, tak lidem stejně nic jiného nezbyde, než kupovat LEDky. Není nad to, udělat si pořádnou zásobu, vtipné na tom je to, že třeba Vietnamkoši na kecy EU pečou, a v klidu se tam dají koupit i 100W žárovky. A je pravda, že pokus si člověk projde hobby markety, tak za LED žárovky, stejně jako úsporné zářivky, jsou ceny zlodějna. Když si vezmu např. úsporku, kterou holandský výrobce prodává za MOC za 420 kaček, tak kus z Číny za 100 vydrží pomalu stejně, akorát úspora na nákupce je přes tři kila. A v úspoře je na tom stejně, akorát se s ní nemůže zacházet jako se žárovkou, aby člověk neodrovnal starter. A pokud se mezitím zničí, koupí si za tu cenu 4 ks. Takže kdo to myslí s úsporou vážně? Že by výrobce, který jen kouká, jak źákazníka podojit?
Odpovědět
Mýlíte se. Máte-li na mysli množství světla, pak kompaktní LED do domácnosti již hravě předčí obvyklé kompaktní zářivky. Nehledě k faktu, že se kompaktní zářivky již téměř nevyrábí. Ani ohledně návratnosti nemáte pravdu, náhrada obyčejné žárovky je jedno z nejnávratnějších opatření. Důkazem budiž fakt, že se ve službách ani v průmyslu obyčejné žárovky již 20-30 let téměř nepoužívají.
Odpovědět
Trpím zvracením, které způsobuje pouze LED osvětlení a nevstupuji do místností, kde je výlučně LED osvětlení. Osobně jsem se pojistil tak, že mám ve slepě asi 150 obyčejných žárovek a 50 náhradních halogenových žárovek. Zrušení původních žárovek neřeší vůbec nic. Jiné vlnění světla má vliv na lidskou psychiku, vývoj stresu, špatné trávení i migrény. Takže zrušení mohl prosadit jen výrazně hloupý nebo podlacený člověk.
Odpovědět
Přesně. A to jste ještě zapomněl uvést, že potom máte problémy s menstruačním cyklem.
Odpovědět
Souhlasím s jen vaší poslední větou a dokonce si troufnu odhadnout kdo ty blby podplácel nebo jim radil. Odhaduji, že to byli zástupci OSRAMu, PHILIPSu apod.
Odpovědět
Vlnění světla nemůže být fyzikálně jiné. Doporučuji vám navštívit lékaře.
Odpovědět
https://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode#Safety_and_health
In 2016 a statement of the American Medical Association (AMA) concerning the possible influence of blueish street lighting on the sleep-wake cycle of city-dwellers led to some controversy. So far high-pressure sodium lamps (HPS) with an orange light spectrum were the most efficient light sources commonly used in street-lighting. Now many modern street lamps are equipped with Indium gallium nitride LEDs (InGaN). These are even more efficient and mostly emit blue-rich light with a higher correlated color temperature (CCT). Since light with a high CCT resembles daylight it is thought that this might have an effect on the normal circadian physiology by suppressing melatonin production in the human body. There have been no relevant studies as yet and critics claim exposure levels are not high enough to have a noticeable effect.
Odpovědět
Ve veřejném osvětlení se to ustálilo tak, že v rezidenčních oblastech nejčastěji používá teplota chromatičnosti 3000 K a na rušných komunikacích 4000 K. To je posun oproti dřívějšku, kdy se používaly zejména 4000 a 5000 i více K.
Odpovědět
|
|