https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/kvuli-mareni-odstrelu-divocaku-na-jablonecku-zahajila-policie-trestni-rizeni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku zahájila policie trestní řízení

13.11.2024 19:32 | LIBEREC (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku v souvislosti s africkým morem prasat zahájila policie trestní řízení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. ČTK to řekla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. V prostoru honitby Rádlo, kde už druhý týden působí policejní střelci, objevili bílou krystalickou látku. Laboratoř potvrdila, že jde o prací prášek. Prasata odpuzuje, od pondělí se tak nepodařilo odlovit jediný kus, střelci se proto v příštím týdnu přesunou jinam.
 
O narušení odstřelů, které jsou v Libereckém kraji plánované do 12. prosince s cílem snížit stavy přemnožené černé zvěře, informoval Seznam Zprávy, který získal fotografie, na nichž dva myslivci močí na vnadiště, kde se běžně prasata shromažďují. Podle informací redakce tam "záškodníci" nasypali také neznámý bílý prášek. Mohou tak znesnadňovat odlov. Redukce divočáků má podle odborníků snížit riziko šíření nebezpečné nemoci, myslivci ale akci od začátku kritizují.

"My jsme nepřijeli soutěžit s myslivci, jde nám primárně o to, abychom eradikovali (vymýtili) africký mor prasat, a aby nevznikly nějaké další škody a potom ekonomické náklady, kdyby se nákaza rozšířila třeba do chovu prasat domácích," řekla Rubášová.

Policie teď bude podle ní pokračovat ve vyšetřování události výslechy podezřelých a svědků. V příštím týdnu se podle Rubášové policejní střelci přesunou do sousední honitby ve Vratislavicích nad Nisou a následně do libereckého Vesce.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Léčba není. V Libereckém kraji potvrdila laboratoř první případ nákazy 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se infekce potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých. Na více než polovině území Libereckého kraje platí v souvislosti s nákazou mimořádná opatření.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka se africký mor v kraji posouvá na jih, kde jsou větší komerční chovy domácích prasat. "Snížení populace divokých prasat je jedním z důležitých instrumentů proti šíření nákazy. Obdobné aktivní zapojení policejních střelců výrazně napomohlo eradikaci afrického moru prasat na Zlínsku v roce 2017. ČR se tehdy stala první státem, kterému se nákazy na svém území podařilo zcela zbavit, a zabránit tak velkým ekonomickým ztrátám," dodal. Zapojení policie do odlovu schválila v srpnu vláda.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.11.2024 19:49
Dnes jsem v lese dvakrát močil. Půjdu za to sedět?
Lov černé není jen o umění střílet. Bachna není žížala, aby vodila tlupu denně na popraviště. S termem se dá po lese i chodit, aneb když nejde k hora Mohamedovi...
Odpovědět
PE

Petr Elias

13.11.2024 20:24
Neuvěřitelní pitomci, jen co je pravda. :D Ale chápu, že budou místními považování za systémem utlačované chudáky. :D
Odpovědět
DA

DAG

13.11.2024 21:26
Výsledky odstřelu žalostné. Hledá se na koho to hodit. Přikrmovat se v oblastech s výskytem Amp nesmí, tak nevím, proč by se nemohli vychc kde chtějí. Navíc to nemá žádný vliv.
Odpovědět
MM

Milan Milan

13.11.2024 22:13
Lidská moč prasatům absolutně nevadí. Chodím na svoji prasaty umordovanou zahradu záměrně a naivně močit často, ale nefunguje to. Pořád rozryto. Asi špatná moč? Prací prášek bych mohl zkusit, ale moc tomu nevěřím. Např. vápnění jim vůbec nevadí. Rozvěsil jsem i pytlíky s lidskými vlasy, taky bez efektu. Prasata vůbec nejsou pitomé, spíše naopak. Nakonec se dost často a v "lečcems" srovnávají s lidmi.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.11.2024 08:52 Reaguje na Milan Milan
tak. divočák je z obyvatel lesa a většiny jeho návštěvníků ten nejchytřejší. přechytračit divočáka není žádná legrace.
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

14.11.2024 10:49 Reaguje na Milan Milan
Mohu potvrdit podobnou zkušenost.
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

14.11.2024 03:46
Názorný příklad toho, že blbost lidská nemá hranic.
Co může někoho vést k této "akci", která má divočáky odehnat z této lokality, obyčejný normální lidský rozum asi není schopný pochopit.
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

14.11.2024 03:46
Názorný příklad toho, že blbost lidská nemá hranic.
Co může někoho vést k této "akci", která má divočáky odehnat z této lokality, obyčejný normální lidský rozum asi není schopný pochopit.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.11.2024 07:56
.....úřední střelec z jakéhosi okresního úřadu ochrany přírody či čeho chodil před roky do sousedního kravína s brokovnicí střílet holuby.....Neplkám.Takovou měl také práci.
Policejní ostrostřelci jistě střílet umí dobře,ale kdo není myslivec,neumí dobře les a zvěř.Že se na tuto akci nařízenou úředníky či snad politiky dívají myslivci právem s despektem,je nevyhnutelné.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

14.11.2024 08:50
Kdo se nesetkal se zavětřováním krmelišť tak měl v mysliveckém životě velké štěstí. Toto se děje celkem běžně. Někteří lidé mají z toho velkou radost, když mohou škodit druhému. Dělají to jak kolegové myslivci, tak nemyslivci. Je to taková tichá vendeta. Na druhou stranu je listopad a prosinec nejlepší měsíc na lov v lese. Zvěř přišla vyžraná z kukuřic..., selata jsou už berná, bachyně nevodí.. jsou honitby kde v létě černou nepotkáte. Platíte nájem, děláte brigády těšíte se na sezonu a pak před sklizní dostanete takovou to pomoc .. Pokud stát nedokáže řádně vysvětlit potřebu takového opatření budou se podobné excesy opakovat. Postupně se škodiči naučí toto dělat skrytě k tomu přibudou i další možnosti (nebudu zde dělat návody...).
Odpovědět

Radek Čuda

14.11.2024 12:35
Já nechci nějak hodnotit co se stalo ... prd myslivosti rozumím ... ale nejsem si jist, zda s ohledem na to, jak PČR brečí jak jich je málo a jak nestíhají co mají ... a to tedy fakt nestíhají ... a jak se jim příslušníci ve výkonu bouří, je zrovna tahle kauza tím, čemu by měli věnovat nějakou mimořádnou pozornost (pokud teda vůbec nějakou).
Odpovědět
Ra

Radek

14.11.2024 17:36
Hledá se viník a odůvodnění chabého výsledku . Měli znepřístupnit honitbu pro veřejnost místním myslivcům , znají terén a chování zvěře .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist