ČEZ zmodernizoval elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše
"Energetici, jimž pomáhali profesionální potápěči, spustili zpět do šachty 20 metrů pod vodní hladinu rychlouzávěr, obří tabuli, jejíž oprava vyšla na 1,5 milionu Kč," uvedl mluvčí. Je klíčovým prvkem zdroje. Funguje už 60 let a umí v případě nouze za 20 vteřin uzavřít přívod vody k turbíně, na niž padá za plného provozu 13 kubíků vody za vteřinu.
Celou akci ČEZ koordinoval s Povodím Vltavy a s krajským úřadem. "V rámci nápravných opatření při snižování hladiny jsme třeba financovali sběr chráněných živočichů na březích přehrady," řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko. Obnažené břehy odhalily šest předválečných vojenských bunkrů a zbytky domů tří obcí, které byly při stavbě vodního díla v letech 1959 až 1964 zatopené. Bunkry teď po tři měsíce lákaly hodně turistů a zvědavců. Po napuštění přehrady na zimní hladinu už ale nebudou vidět, na druhé straně od hráze, u Butova a Vranova, mohou být ještě kousky viditelné. "Ty jsou vidět skoro každou zimu," řekl Vicenda.
Elektrárna Hracholusky začne znovu dodávat elektřinu 1. prosince. Ročně vyrobí zhruba osm milionů kilowatthodin bezemisní elektřiny, která pokryje spotřebu 2300 domácností. "Je důležitým prvkem energetické soustavy v regionu Plzeňska díky své schopnosti začít během několika desítek vteřin dodávat do sítě energii a přispět ke stabilizaci soustavy," řekl Heczko.
ČEZ podle mluvčího dělá největší komplexní modernizaci české hydroenergetiky v historii. Za 15 let byla asi za 4,5 miliardy Kč modernizována soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích zdrojích. Mají celkový výkon přes 1400 MW, tedy asi tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Díky modernizaci zvýšily elektrárny svou účinnost až o pět procent.
reklama