COP16: Domorodé národy budou mít poradní orgán při OSN pro ochranu biodiverzity
3.11.2024 01:55 | CALI
(ČTK)
Domorodé národy se budou prostřednictvím nového trvalého orgánu podílet na budoucím rozhodování OSN o ochraně přírody. Dohodli se na tom delegáti konference OSN o biodiverzitě COP16 v Kolumbii. Informovali o tom v příspěvku na síti X.
Podle domorodých obyvatel a ochránců životního prostředí je tento poradní orgán považován za průlom v uznání role, kterou domorodé národy hrají v ochraně přírody na celém světě, včetně některých biologicky nejrozmanitějších oblastí planety. Poradní orgán domorodých a místních komunit má pomoci začlenit tradiční znalosti a postupy do úsilí o ochranu přírody, píše agentura Reuters.
reklama
Účastnické země rovněž přijaly opatření, které uznává úlohu lidí afrického původu v péči o přírodu. Podle hostitelské Kolumbie to umožní těmto komunitám snazší přístup ke zdrojům na financování jejich projektů v oblasti biologické rozmanitosti a účast na globálních diskusích o životním prostředí.
Téměř 200 zemí se sešlo v kolumbijském městě Cali, aby naplnily dohodu o globálním rámci pro biologickou rozmanitost z Kunmingu a Montrealu z roku 2022, jejímž cílem je zastavit rychlou devastaci přírody do roku 2030.
Pořadatelem příští konference OSN o klimatu v roce 2026 bude Arménie.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
HH
Honza Honza
3.11.2024 06:42Takovýto podobný (v podobném rozsahu) poradní názor by měli mít i naši ekologové a přírodovědci vůči vedení přírody kompetentními odbornými lidmi - lesníky, kteří spravují naše lesy = podstatu naší přírody.
Odpovědět
PH
Pavel Hanzl
3.11.2024 18:02 Reaguje na Honza HonzaS tímhle opatrně. Lesník lesu samozřejmě rozumí, ale považuje ho za komerční objekt, prostě pole stromů k užitku. Ekologové se s nimi samozřejmě musí bavit, ale každý má trochu jiný zájem.
Odpovědět
RV
Richard Vacek
3.11.2024 12:09Nějaký nesmysl. Domorodé národy na nějakou ochranu přírody kašlou. Potřebují pastvinu, tak prales vypálí. Mají hlad, tak vzácné zvíře uloví. Větší devastaci brání jedině to, že nemají techniku, aby to rozjely ve velkém.
Odpovědět
PH
Pavel Hanzl
3.11.2024 18:00 Reaguje na Richard VacekPřesně tak, tihle lidé vůbec neví, o čem bílý člověk hovoří.
Odpovědět
PE
Petr Elias
3.11.2024 20:24 Reaguje na Richard VacekNechceš to těm domorodcům říct osobně? Třeba bys mohl dělat velvyslance na Severním Sentinelu. :)
Odpovědět
va
vaber
5.11.2024 08:26 Reaguje na Richard VacekDomorodé národy na ochranu přírody kašlou ,protože ji nikdy nepotřebovaly. Žily v souladu s přírodou .Až když k nim došla evropská civilizace a způsob života který na přírodu kašle , začala být ochrana přírody nutnost.
Odpovědět
MM
Milan Milan
4.11.2024 15:36Domorodé národy nic nelikvidují a neničí, žijí v souladu s přírodou. Právě takové poradní orgány zřejmě najednou objeví co je ještě možno prodat, zničit a vykácet.
Odpovědět