https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/gorily-v-gabonu-poskytly-vedcum-klic-k-novym-lecivym-rostlinam
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gorily v Gabonu poskytly vědcům klíč k novým léčivým rostlinám

21.9.2024 01:08 | LIBREVILLE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | wbeem / Flickr
Gorily žijící v africkém Gabonu poskytly vědcům klíč k novým léčivým rostlinám. Vědci sledovali, jakými tropickými rostlinami se gorily živí. Zjistili, že stejné rostliny používají také afričtí léčitelé a šamani, a identifikovali čtyři, které mají léčivé účinky, napsal zpravodajský server BBC News.
 
Laboratorní studie odhalila, že tyto rostliny mají vysoký obsah antioxidantů a antimikrobiálních látek. Jedna z nich se ukázala jako slibná v boji proti superbakteriím, tedy bakteriím odolným vůči známým druhům antibiotik.

O lidoopech je známo, že se dokážou sami léčit tím, že si vybírají rostliny s léčivými vlastnostmi. Před časem upoutal pozornost vědců i médií zraněný orangutan, který použil rostlinnou pastu, aby si ošetřil zranění.

V nejnovější studii botanici zaznamenávali rostliny, kterými se živí gorily nížinné v gabonském národním parku Moukalaba-Doudou. Vybrali čtyři stromy, které na základě rozhovorů s místními léčiteli mají léčivé účinky: vlnovec pětimužný (Ceiba pentandra), fíkovník a dva morušovníku podobné stromy Myrianthus arboreus a Milicia excelsa, které nemají český název.

Kůra těchto stromů, které se v tradiční medicíně používají k léčbě všech možných problémů od žaludečních potíží až po neplodnost, obsahuje chemické látky s léčivými účinky, od fenolů po flavonoidy.

Gabon je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na světě s obrovskou zásobárnou neprozkoumaných a potenciálně léčivých rostlin. Všechny čtyři rostliny vykazovaly antibakteriální aktivitu proti nejméně jednomu multirezistentnímu kmenu bakterie Escherichia coli. Zejména vlnovec pětimužný vykazoval pozoruhodnou aktivitu proti všem testovaným kmenům bakterií, uvedli vědci.

"To naznačuje, že gorily se vyvinuly tak, aby jedly rostliny, které jim prospívají. Zároveň to dokazuje obrovské mezery, které máme, pokud jde o znalost středoafrických deštných pralesů," uvedla doktorka Joanna Setchellová, antropoložka z Durhamské univerzity v Británii, která na studii spolupracovala s gabonskými vědci.

Gabon má rozsáhlé neprobádané lesy, které jsou domovem slonů pralesních, šimpanzů a goril a také mnoha vědcům neznámých rostlin. Kvůli pytláctví a nemocem populace goril nížinných citelně klesla a na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody jsou zařazeny mezi kriticky ohrožené druhy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist