https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/hladik-vykon-vetrnych-elekraren-muze-do-roku-2030-vzrust-z-330-mw-na-1-5-gw
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladík: Výkon větrných elekráren může do roku 2030 vzrůst z 330 MW na 1,5 GW

18.11.2024 01:56 | OLOMOUC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Výkon větrných elektráren v České republice by do roku 2030 mohl vzrůst z nynějších 330 megawattů až na 1,5 gigawattu, což si vyžádá instalaci zhruba 240 větrníků. Celkový výkon nově instalovaných větrných elektráren by činil 1,2 gigawattu a předčil by dva bloky Jaderné elektrárny Dukovany. Výstavbu větrných elektráren i solárních parků mají v příštích letech urychlit chystané akcelerační zóny. Na konferenci Obnovitelně.cz v Olomouci to minulý týden řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
"V celé ČR nyní máme (ve větrných elektrárnách) instalováno 330 megawattů výkonu, což je velmi málo. Vize do roku 2030 je taková, že by to mohlo být 1,5 gigawattu, což je dalších 1,2 gigawattu výkonu ve větru. Kdybychom instalovali větší větrné elektrárny s turbínou pět megawattů, tak je to pro celou ČR 240 větrníků. Na jeden kraj by připadly dvě desítky větrníků, což je něco představitelného a neznamená to větrný park za každou naší obcí," uvedl Hladík.

Návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie počítá se vznikem tzv. akceleračních zón, ve kterých bude možné rychleji budovat větrníky i solární parky. Několik akceleračních zón by stát podle Hladíka mohl zřídit například v bývalých těžebních územích, další budou moci vyhlásit krajské samosprávy a možná i obce.

"V této zóně má mít investor možnost získat povolení do roka," uvedl Hladík. Zároveň podle něj budou určeny oblasti, ve kterých akcelerační zóny nebudou moci být zřízeny. Jedná se o národní parky a některá chráněná území první a druhé zóny.

Z prezentovaného průzkumu společnosti Seepia vyplývá, že se stavbou větrníků ve vzdálenosti 500 metrů od poslední obytné zástavby by souhlasilo 40 procent obyvatel ČR a 35 procent je proti. Dalších 17 procent je nerozhodnuto a osm procent dotázaných nedokázalo odpovědět. V Olomouckém kraji je pro stavbu větrných elektráren 39 procent obyvatel a proti jich je 35 procent. Kdyby byla výstavba větrníků ale spojena s finanční náhradou, souhlasilo by s ní 60 procent obyvatel.

Investoři pozornost v uplynulých letech v Olomouckém kraji soustředili hlavně na podhůří Nízkého Jeseníku. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová vyrábějí elektřinu dvě větrné elektrárny, každá má výkon 850 kilowattů. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů se tyčí k nebi u nedaleké Lipiny. U Jívové investor nedávno postavil dalších pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů. Partnera pro stavbu větrných elektráren na svém území hledá Branná na Šumpersku.

V některých obcích ale záměry narážejí na odpor. Moravský Beroun na Olomoucku kvůli zvažované stavbě 17 větrných elektráren loni uspořádal referendum. Obyvatelé se v něm vyslovili proti větrníkům, výsledky referenda ale nejsou pro město závazné. Olomoucký kraj nedávno vydal souhlas se stavbou dvou větrných elektráren u Potštátu na Přerovsku. Proti jejich vybudování je radnice i spolky. Město se hodlá odvolat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (78)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

18.11.2024 05:49
Chtěl bych vidět troubu, který by do něčeho takového vložil peníze. Když bude foukat, tak bude bezcenná elektřina z Německa a když foukat nebude, tak budou větrníky stát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 07:28 Reaguje na Richard Vacek
Potom nemá cenu budovat vůbec žádnou energetiku a pouze nakupovat, když je to tak levný.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.11.2024 07:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak👍👍
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.11.2024 07:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud by to bylo levné stále, tak máte pravdu. Ale bohužel my potřebujeme elektřinu i v době, kdy je drahá. Proto potřebujeme dostatek jaderných elektráren, které zajistí stabilní dodávku po celý rok. Prostě řešení, které dlouhodobě ověřila Francie. A blíží se k němu už i Slovensko:
https://www.iea.org/countries/slovak-republic/electricity
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:27 Reaguje na Richard Vacek
To je hezký, ale co já s tím? Lid si zvolí Babiše a on ten tendr třeba zase zruší, jako minule, čort znajet. Ale větřáky a fve makají bez ohledu na něho.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 10:35 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Proč by měl rušit tendr který jeho vláda sama připravila?
2) "Větřáky a fve" nemakají bez ohledu na něho, jsou závislé na dotacích od státu, které může zrušit spíš než tendr, který už je navíc u konce a má vítěze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:44 Reaguje na Emil Novák
Bo dostane noty z Kremlu, jak minule. Ty bloky nestaví Rosatom, což se tam nelíbí, bo energetika je taky zbraň (Valdimir Vladimirovič). A on nám několikrát sliboval napadení a na to zbraně potřebuje, ne?
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 10:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to zase blábolíte, Hanzle? Ty "noty z Kremlu, jak minule" se projevily jak konkrétně? Tím že právě jeho vláda z tendru Rosatom vyřadila?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 16:40 Reaguje na Emil Novák
Tím, že zrušila ten první a druhý šil Havlíček na tělo Rosatomu a při jeho schopnostech to samozřejmě nezvládl vůbec dodělat. A po Vrběticích se jim to tam nějako pomotalo a vyhodili ruské špióny, což si ale moc dovolili. Příště to už nebude.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 18:03 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Vláda první tendr nezrušila, odmítla poskytnout garanci výkupní ceny.
2) Druhý ne"šil Havlíček na tělo Rosatomu", naopak se snažil do tendru zapojit co největší množství firem a tím vytvořit mezi dodavateli co největší konkurenci, proti čemuž ani tehdejší opozice dlouho nic neměla, začala to zpochybňovat až ve chvíli, kdy mělo k vyhlášení tendru dojít, začala blokovat přijetí nízkouhlíkového zákona, čímž vyhlášení tendru zdržela minimálně o rok. Pomotalo se to nějak jedině vám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:28 Reaguje na Emil Novák
Jistě, Drmola na tom makal pouze let a pak to konečně vyhlásil "Výběrové řízení bylo spuštěno ČEZem dne 17. března 2022" a vyhodnotil to v březnu 2024, voni sou hlava.....
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 20:36 Reaguje na Pavel Hanzl
"Drmola" jste vy, Hanzle, vždyť ani nejste schopen dát dohromady kloudnou větu a napsat, s čím vlastně nesouhlasíte a proč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2024 08:25 Reaguje na Emil Novák
Nesouhlasím s tím, aby se jádro stávalo Bohem Nejvyšším a hlavně Jediným, ke kterému se upínají všechny tužby a řešení naší energetiky.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.11.2024 08:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádným Bohem Nejvyšším ani jediným se taky nestává, ani se k němu neupínají všechny tužby, "jen" je to prostě nezbytný základ energetického mixu ČR, pokud máme vůbec uvažovat o hluboké dekarbonizaci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2024 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
makal pouze 8 let....sorry jako.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.11.2024 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Havlíček, o kterém je tu řeč, byl ministrem průmyslu a obchodu 2,5 roku, těžko na tom tedy mohl makat 8 let. Opět dokazujete že jste úplně mimo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:48 Reaguje na Emil Novák
Národní dotace zrušit může, přesměruje je na Agrofert, ale z EU asi už moc ne. To si snad ty firmy vyjednají přímo. Faktem ale je, že může házet klacky pod nohy, tlačit na stavební ouřady stejně, jak zablokoval rozvoj fve. Ale neudělá nic, má nás totálně na háku.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 10:58 Reaguje na Pavel Hanzl
O jakých dotacích z EU to píšete? Modernizační fond, Nová zelená úsporám, aukce atd., všechno to jsou dotační programy v našem právním řádu, které může zrušit samozřejmě úplně snadno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 16:41 Reaguje na Emil Novák
Rozvojové fondy z EU, jak se to konkrétně jmenuje, nevím.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 18:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže jako obvykle vůbec netušíte o čem píšete...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:38 Reaguje na Richard Vacek
OZE jsou prostě technologie 21. století a jsou na organizaci daleko složitější. I na financování, ale normální země to řeší různými systémy, kapacitními platbami, aukcemi atd. A když i průmyslová velmoc Německo má přes 50% své spotřeby z OZE, tak to asi fakt funguje. A to si nesmyslně odstavili jádro, což nikdo jiná neudělal. Tak proč my s jádrem máme takové problémy?
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 10:45 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Funguje to, akorát to je drahé, vede to k závislosti na dovozu elektřiny od sousedů a nevede to k nízkoemisní energetice, ale kdo by se zabýval takovými "drobnostmi", že?
2) My nemáme s jádrem "takové problémy", spolehlivě, levně a nízkoemisně bez ohledu na počasí pokrývá zhruba 40 % spotřeby ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:53 Reaguje na Emil Novák
Ad 1) Vy jste už úplně naopak, že? OZE je nejlevnější elektřina (hlavně fve), prodražuje to organizace a zálohy, budování zdrojů asi fakt nevede k závislosti na dovozu a nízkoemisní to jediné je. 3x špatně, máte další pokus.
Ad 2) právě proto píšu, že nám pomáhá jádro a proč teda nemůžeme přejít na OZE s tímhle fundamentem? Když Němčouři to zvládají i bez něho?
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 11:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Ad 1) "Úplně naopak" jste vy, Hanzle, Němci tu "nejlevnější elektřinu" dotují každoročně cca 20 miliardami €, což odpovídá průměrně zhruba 70 € na každou vyrobenou MWh nad tržní cenu elektřinu.
Německo bývalo největším exportérem elektřiny v EU, teď se stalo naopak druhým největším importérem, takže jeho energetická politika k závislosti na dovozu prokazatelně vedla.
Nízkoemisní to samozřejmě není, německá energetika je stále největším emitentem v celé EU a emisní intenzita jejich energetiky patří mezi ty nejvyšší.
"3x špatně, máte další pokus."
Ad 2) Ne, nepíšete že nám pomáhá, píšete "my s jádrem máme takové problémy". "Němčouři" nepřešli na OZE, v podstatě jen vyměnili jeden nízkoemisní zdroj za jiný, za obrovských nákladů navýšili od začátku století výrobu nízkoemisní elektřiny na hlavu o 30 %, ČR za stejnou dobu o 156 %:
https://ourworldindata.org/grapher/low-carbon-elec-per-capita?tab=chart&country=DEU~CZE
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.11.2024 13:07 Reaguje na Pavel Hanzl
OZE (teda fotovoltaika) jsou technologie, které za levno umožňují v rozvojovém světě přejít od dieselagregátu k levnějšímu zdroji. Ale tam, kde už je koncentrovaná energetika, jsou OZE cestou zpět, protože mají vysoké nároky na materiály, jsou roztroušené - proto náročné na drahou plochu a dosahují řádově nižší produktivity práce oproti normálním elektrárnám. Kromě toho vyžadují vysoké náklady na stabilitu sítě. V případě dostatku jaderných elektráren oze vůbec nepotřebujete a pokud i pak začnete oze zavádět, tak si akorát zvýšíte cenu elektřiny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:35 Reaguje na Richard Vacek
V případě dostatku jaderných elektráren sedíte u komplu a pálíte uhlí, bo ten proud z jaderky prostě nemáte, sorry jako. Já tendr na dostavbu Temelína nezablokoval a toho šmejda jsem taky nevolil.
Pořád žijete v chimérách coby kdyby a jaké je úžasné jádro, které se vznáší na oblaku Boží Prozřetelnosti, zatímco já jedu ze solárů na střeše.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 20:40 Reaguje na Pavel Hanzl
"Pořád žijete v chimérách coby kdyby" pravil Hanzl, neustále bájící o zeleném vodíku, který nikde na světě nefunguje, negující přitom praxí osvědčené řešení dekarbonizace. Takhle to vypadá když si někdo tzv. nevidí do úst.
P.S.: Kolik vám ty soláry na střeše teď dávají, když prý na ně jedete?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2024 08:29 Reaguje na Emil Novák
Když je fakt deka,na 10% výkonu, když je normálně pod mrakem, na 20%. Já považuji zelený vodík za jednu z možností akumulace, vy považujete jádro za JEDINÝ zdroj.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.11.2024 08:49 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Aha, v půlce listopadu, ve 20:40 je prý "deka" a jedou na 10 % výkonu. Buď jste nepochopil otázku nebo záměrně lžete.
2) Ne, vy se tu zeleným vodíkem neustále oháníte jako řešením občasné výroby solárních a hlavně větrných elektráren, které vyrábějí tak náhodně a nepravidelně, že se to ani žádným jinou možností akumulace než syntetickými palivy na bázi vodíku řešit nedá. Nelze postavit baterie na zálohování několika týdnů nebo dokonce měsíců nevýroby větrných elektráren, ani teoreticky.
3) "Vy považujete jádro za JEDINÝ zdroj" je ukázkový argumentační faul Slaměný panák, nic takového jsem nikdy nepsal a vy se mi snažíte podsouvat vámi vymyšlené tvrzení.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.11.2024 13:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Minerální vata a pěnový polystyrén jsou technologie 20. století a dodnes nejsou dostatečně využívány. To stejné platí pro jadernou energii.

OZE lobisti to válcují a špatně to dopadne.
Odpovědět
pk

pepa knotek

18.11.2024 08:36
Megalomanské plány EU na výstavbu větrných parků v severním moři, kde by snad lidem tolik nevadily, se ukázaly jako nerealistické, firmy jako Vattenfall či Oersted již prodělaly miliardy, nové projekty ruší pro ekonomickou nenávratnost a tady v české kotlině hodlá větráky někdo hyzdit krajinu ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:29 Reaguje na pepa knotek
Evropa nemá dost energetických fosilních zdrojů, tak musí megatuny kupovat. Takže OZE je čistě strategická nutnost a finančně to taky vychází, stačí se podívat na Čínu nebo USA. My máme drahý proud a jedeme hlavně na jádro a uhlí.
Odpovědět
pk

pepa knotek

18.11.2024 11:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Výrobní náklady na 1 kWh v našich uhelných a jaderných elektrárnách jsou několik desítek haléřů. Za tu podporu OZE cca 1 bilion už mohlo stát několik jaderných bloků v Dukovanech nebo Temelíně, stabilní zdroje a ne občasné FVE, co nedodávají půl roku skoro nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 14:32 Reaguje na pepa knotek
Solární tunel byl pěkná ukázka naší soc komunistické politické scény, to se fakt povedlo. A babiš se mohutně bil v prsa, jak to vyřeší a dopadlo to jak dycky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 14:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale já za to nemožu, já je nikdy nevolil.
Odpovědět
va

vaber

18.11.2024 09:24
Srovnávat instalovaný výkon větrníků, s instalovaným výkonem jaderných bloků v Dukovanech, je trochu mimo mísu.
Důležité je kolik takový zdroj skutečně vyrábí a kdy a životnost ve srovnání s JE je hodně bídná.
Uvažoval jsem, že bych si postavil větrník na barák, ale nemá to smysl. U nás fouká málo. I když, na internetu jsou větrníky pro domácnost za rozumnou cemu. Ovšem jak spolehlivé.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:41 Reaguje na vaber
Válcovité vrtule s výkonem do 3kW jsou fakt zahubičku, trvanlivost neznám, ale mají význam fakt jen tam, kde fučí. To poznáte z větrných map a nějaký odhadovaný výkon si spočítáte.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.11.2024 09:35
Chyba: nikoli "Výkon může vzrůst na 1,5 GW" ale "na teoretických maximálních 1,5 MW", přičemž za bezvětří v únorové inverzi (což je okamžik největší poptávky po elektřině) to bude stále jenom bídná nula, nic, ani watt.

Nepotřebujeme víc elektřiny když je trh zahlcený přebytky, tavět takové zdroje je známkou mdlého rozumu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:32 Reaguje na Viktor Šedivý
Fučí pokaždé jinde a svítí taky, mraky chodí po Evropě různě. A u nás fučí hlavně v zimě, kdy málo svítí, normálka. Samozřejmě je potřeby mít zálohy, dokud nebudou akumulátory a ty se taky uživí, bo špičková el. je nejdražší. Funguje to, nebojte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 10:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Kromě případů kdy nefučí ani nesvítí nikde, jako třeba začátkem měsíce. Funguje to báječně, se "zálohami" v podobě fosilních paliv, akorát to má "drobnou" chybu, že takový systém nevede k nízkoemisnímu mixu, což byl cíl celého snažení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:55 Reaguje na Emil Novák
Pokud záloha čadí měsíc z roka, je to pořád lepší, než když čadí 12 měsíců. Je to tak těžké to pochopit?
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.11.2024 11:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale záloha ne"čadí měsíc z roka", "záloha" čadí většinu času. Lepší je když žádnou zálohu nepotřebujete, protože máte zdroj který je schopný vyrábět nízkoemisně celoročně a ne náhodně podle rozmarů počasí. "Je to tak těžké to pochopit?"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 14:35 Reaguje na Emil Novák
A vy ho máte? Fakt? Tak sem s ním!!! Vyděláte na tom bambilión!!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 14:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Má ho třeba ČEZ, v mnoha exemplářích, a bude stavět další. To jste nevěděl?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:40 Reaguje na Emil Novák
A bude fakt stavět další? A kdy? Na svatého Dyndy, nebo až naprší a uschne??
Bába stáhne zemi do bankrotu a pokud se to semele na šejdra, půjdeme pod ruský bič a starosti budou taky úplně jiné. V Sýrii taky žádnou JE nestaví.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 20:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Hned jak získá stavební povolení samozřejmě. To jste taky nevěděl, že když chcete stavět elektrárnu, musíte mít stavební povolení?
Bláboly o bankrotu, ruském biči ani Sýrii komentovat nebudu, o tom si každý udělá obrázek sám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2024 08:32 Reaguje na Emil Novák
To je odhad našeho vývoje do budoucna s až mrazivě vysokou pravděpodobností, samozřejmě doufám, že to dopadne přesně naopak.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.11.2024 08:53 Reaguje na Pavel Hanzl
"Mrazivě vysoká pravděpodbnost" podle Hanzla = skoro jistě se to nestane.
Odpovědět
Pe

Petr

18.11.2024 10:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Krajinu vytrvale zbavujeme vzrostlých stromů a nahrazujeme je podivnými zakolíkovanými odrostky, lesy se masivně mění na listnaté, což mění zimní větrný odpor i teplotní režim. Je tedy předpoklad, že fučet bude stále víc. O hodně víc. Lidem se to ale moc líbit nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:57 Reaguje na Petr
To teda nevím, ale vítr je spíš meteorologická záležitost, než lesní. Ale sázely se větrolamy, dnes můžou být doplněny vrtulemi.
Odpovědět
Pe

Petr

18.11.2024 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Všechno souvisí se vším. Krajinu jsme vykáceli, vyčistili, je dokonale čistá, hladká a prostupná, zbytek opět hladce vydlážděný. A když pak vznikne nějaká meteorologická záležitost, tak takovou krajinou letí... jako vítr :-)
Odpovědět
Pe

Petr

18.11.2024 12:20 Reaguje na Petr
Navíc zastavěné a vydlážděné plochy fungují jako gigantické tepelné ostrovy, a to i v zimě (venkovní teploměr v autě má dnes každý, stačí se za jízdy podívat na ty rozdíly). Teplý vzduch stoupá, na jeho místo proudí studený odjinud. I toto přispívá do celku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 14:37 Reaguje na Petr
U nás je asi 10% plochy republiky zpevněných a být na 10% fv panely, pokryjí v součtu (ne struktuře!!) celou naši spotřebu elektřiny. A teplejší, než plechová střecha, skutečně nejsou.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 14:42 Reaguje na Pavel Hanzl
To je nám úplně k ničemu, že by to pokryly "v součtu", my potřebujeme pokrýt spotřebu právě v té "struktuře". "V součtu" bychom třeba ani nepotřebovali topit, reálně potřebujeme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:43 Reaguje na Emil Novák
To jsou ty akumulátory, melduju to pořád.
A v součtu bychom potřebovali topit celoročně, žít v teplotě +9°C nechce nikdo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 20:52 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Meldujete to pořád a akumulátory něčeho takového schopné pořád nikde.
2) +9°C odpovídá průměrné teplotě na konci dubna, kdy opravdu potřeba topit není, a že nechce nikdo žít v teplotách na konci dubna je opět úplný nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2024 08:34 Reaguje na Emil Novák
Vy máte doma fakt +9°C? Vy jste Sibirjak? Já topím na +20.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.11.2024 08:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Já (asi na rozdíl od vás) nebydlím ve stanu nebo v chatrči, takže průměrná venkovní teplota ve stínu vůbec neodpovídá teplotě v místnostech. Díky tomu není ani při průměrné venkovní teplotě ve stínu +9°C potřeba doma topit, tepelné ztráty dnes běžného domu se při takové venkovní teplotě kompenzují už jen tím jak "topí" spotřebiče nebo lidé v té domácnosti, nebo sluncem které místnosti také ohřívá.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

18.11.2024 10:05
Stavět větrníky 500 m od obydlí může vymyslet jen opravdu chorý mozek, nejspíš byl průzkum prováděn v Praze. Naopak by zde bylo vhodné zavést pravidlo 10H jako v Bavorsku, tj. větrník vysoký např. 230 m může být 2300 m od obydlí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2024 10:33 Reaguje na Karel Valenta
500 m za lesem vůbec nevidíte a neslyšíte, pomaloběžné vrtule škodí minimálně.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

18.11.2024 11:50 Reaguje na Pavel Hanzl
To je velmi komický názor, že 250 m obludy za 20 m lesem nevidíte a neslyšíte. Asi máte deficit sluchový i zrakový.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 14:38 Reaguje na Karel Valenta
Tyhle obludy se staví snad jen na moři, na zemi jsou výrazně menší.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 14:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Zde se opět Hanzlovy naivní představy setkávají s realitou všedního dne: "Na Znojemsku má vzniknout největší větrný park v republice. Ambicí jsou desítky větrných elektráren o výšce až 240 metrů."
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-vysoke-az-240-metru-na-vetrnicich-se-obce-neshodnou-firma-laka-na-miliony-230274
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:45 Reaguje na Emil Novák
Á jé, časová smyčka, přesně za tyhle názory jste mě vždy zdupal jak psa.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.11.2024 20:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejde o žádné "názory", jde o snadno o ověřitelná nebo (jako ve vašem případě) vyvratilelná tvrzení. Vy opět dokazujete, že jste dojmolog, který píše náhodně co ho napadne, aniž by se obtěžoval s jakoukoliv verifikací toho co píše.
Odpovědět

Radek Čuda

19.11.2024 15:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže budeme pana ministra citovat ... " Kdybychom instalovali větší větrné elektrárny s turbínou pět megawattů, tak je to pro celou ČR 240 větrníků. Na jeden kraj by připadly dvě desítky větrníků, což je něco představitelného ... "

5 MW je kua velká VtE!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:46 Reaguje na Radek Čuda
To mám kua v dýzlu ve sklepě.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

19.11.2024 21:28 Reaguje na Radek Čuda
Prý při čepování benzínu teče hadicí 10 MW a tak obří větrník dá jen výjimečně 5 MW.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2024 08:40 Reaguje na Karel Valenta
Vy čepujete benzín ropovodem? Normální hadice dá možná 10 kW.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.11.2024 09:04 Reaguje na Pavel Hanzl
U běžné čerpací stanice natankujete zhruba 30 litrů za minutu, což odpovídá cca 260 kWh výhřevnosti paliva za minutu, tj. cca 16 tisíc kWh za hodinu, tj. se opravdu dá říci, že hadicí teče 10 MW (spíš ještě více). Žádný ropovod k tomu není potřeba, stačí použít kalkulačku, ale to je zjevně nad vaše síly (proto vám asi taky tak dlouho vydržela).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.11.2024 10:14 Reaguje na Emil Novák
Jooo, kW nebo MW, to je podle Hanzla marginálie :-)
Odpovědět

Radek Čuda

20.11.2024 14:54 Reaguje na Karel Valenta
To je na mne moc složitý ... já jsem se dočetl, že Hladík počítá s 5 MW větrníky a v jiném článku jsem se dočetl o vrtulích s výkonem bezmála 6 MW ... a byly to cca 240 m obludy.

Takže mi Hanzlovo tvrzení o tom, jak se 200+ m vtrule staví jen na moři přišlo poněkud zvláštní.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.11.2024 13:39
Papír snese všechno , jeden solidní blackout díky zeleným hejblatům a bude vymalováno.
Tak úspěšně jsme se odtřihli od ruského plynu, že ho v listopadu máme 90%
v odběrech.
Tyhle progesivistický zelený číčoviny už ani nemá cenu komentovat.

V Pá zveřejnila německá hospodářská komora,že 53% německých firem nad 500 zaměstnanců zvažuje útlum výroby anebo přesun továren do zahraničí (USA,Asie).

Už aby Trump (USA) složil prezidentskou přísahu 20. ledna , položil karty na stůl a EU spláče ( i s p. Hanzlem) nad zeleným výdělkem.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.11.2024 20:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Voni žijou ve skutečně chimérickém světě ideologií a konspiračních teorií, že? Až Trump "položí karty na stůl", tak mi dejte vědět, já se půjdu spelášit jako klokan na vaše zdraví!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.11.2024 11:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, na rozdíl od mnohých, kteří vkládají naději do Trumpa, si to úplně nemyslím. Jistě, nějaká opatření udělá, USA se potýkají s obrovskými vnitřními problémy, hlavně migrace, ale ve vztahu k EU převládně nakonec chladný rozum, protože Trump je koneckonců dobrý byznysman a něco jiného jsou silácká prohlášení a něco jiného bude nakonec realita. Ale to, že do EU již v tuto dobu teče 90% ruského, ideologicky očištěného plynu, je pravda.
Odpovědět

Radek Čuda

20.11.2024 15:00 Reaguje na pavel peregrin
Ale vždyť nejste ve při. Naopak.
S nástupem DT do úřadu lze očekávat zlepšení podnikatelského prostředí v USA a protože v EU to na nic podobného nevypadá, tak přesun z EU do USA bude nejen pokračovat, ale je slušná šance, že zesílí.
Kdo z toho bude těžit a kdo spláče nad výdělkem je myslím nasnadě. Teď je otázkou, jestli to EU konečně přiměje se probrat, nebo budeme i nadále zachraňovat Gaiu a budovat lepší zítřky.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.11.2024 17:43 Reaguje na Radek Čuda
Z hlediska byznysu nemůže Trump EU srazit na kolena, to by nevedlo k ničemu dobrému. Ale ždímat ji může přiměřeně a myslím, že přesně to má v plánu. Pokud to myslel s předvolebními sliby alespoň trochu upřímně, tak se soustředí hlavně na vnitřní problémy USA a vytěží z EU, co půjde. Protože to není tupý ideolog, ale obchodník. Ukrajinu na holičkách úplně nenechá, ale postupně ji nechá odumřít či ji hodí na hrb EU.
A kde nic není, ani čert nebere. Ukrajina už v podstatě nikoho nezajímá, pouze v tisku se snaží vzbudit zdání, že její podpora je neochvějná. Ale to je již jen pro udržení tváře.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

19.11.2024 08:50
Ano, pane ministře. Jistě. A kdo, má být příjemcem příští státní dotace?
Nicméně, jak již bylo nade mnou konstatováno, stejně tak dobře by mohl vzrůst o toho 1,2 GW i výkon, mnohem spolehlivějších a efektivnějších energetických zdrojů. A to i bez státních, případně i Evropských dotací na výstavbu, natož zákonem podporovanou a následně též i po mnoho let finančně dotovanou produkci elektřiny, z takových občasných zdrojů. Stačilo by, dohlédnout dále, než na konec svého volebního období. Pak, místo ideologických a politických tanečků při výběru dodavatele, konečně postavit pouhý jeden standardní jaderný elektrárenský blok v areálu stávající JE. Bez nutnosti záboru půdy, bez zřizování dalších vysokonapěťových vedení v krajině, pro zřizované stovky vysokých monster, hlučících za větru v krajině...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist