https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/mrozice-freya-travi-k-radosti-noru-leto-ve-fjordu-u-osla-nekdy-poskodi-cluny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mrožice Freya tráví k radosti Norů léto ve fjordu u Osla, někdy poškodí čluny

31.7.2022 00:05 | OSLO (ČTK)
Mroži jsou řazeni ke zranitelným živočišným druhům, jsou chráněni a živí se především bezobratlými živočichy, jako jsou měkkýši, krevety a krabi, nebo také malými rybami. Samci mohou vážit i tunu, samice kolem 700 kilogramů. Ilustrační foto
Mroži jsou řazeni ke zranitelným živočišným druhům, jsou chráněni a živí se především bezobratlými živočichy, jako jsou měkkýši, krevety a krabi, nebo také malými rybami. Samci mohou vážit i tunu, samice kolem 700 kilogramů. Ilustrační foto
Šestisetkilogramová mroží samice Freya už byla vidět u Británie, Dánska i Švédska. Léto se ale rozhodla strávit v Norsku a od vesničky Kragero na jihu Norska se přesunula do fjordu u Osla. Nory uchvacují záběry, na nichž je vidět Freyu drát se do člunů, vyhřívat se na slunci nebo se ohánět za ptáky, napsal The Guardian.
 

Jméno dostala po bohyni spojované s láskou, krásou, plodností, ale i s válkou nebo zlatem.

Poprvé si jí lidé všimli, když se škrábala na výletní čluny v Krageru. Od 17. července to provádí ve vodách fjordu u Osla.

Mroži obvykle žijí v severněji položených oblastech, takže Freya u norské metropole je předmětem velké zvědavosti i zájmu médií. List Verdens Gang na svém webu nabízí pravidelné záběry mladé mrožice. Web Gizmodo svůj příspěvek k ploutvonožci opatřil titulkem: Všichni bychom se měli snažit žít jako Freya - mrožice, co rozbíjí jachty.

Kamery zachytily Freyu hnát se za kachnou nebo útočit na labuť, avšak většinou pospávat na člunech. Mroži dokážou spát i 20 hodin denně.

"Je škoda, že něco poškodí, ale tak to je, když máte divoké zvíře," řekl Rolf Harald Jensen v rozhovoru se stanicí TV2 nad nafukovacím člunem, který nebyl na Freyinu váhu připravený a její zájem prostě nevydržel.

Úřady původně zvažovaly, zda mroží samice není nebezpečná a nebylo by lepší ji utratit, ale nakonec se rozhodly nechat ji v klidu. "Daří se jí dobře, krmí se, odpočívá a vypadá, že je v dobré kondici," uvedlo ředitelství norského úřadu pro rybolov.

Zároveň ale požádalo občany, aby se od zvířete drželi dál a nesnažili se k němu doplavat nebo pádlovat na kajaku. "Není tak pomalá a neobratná, jak by se mohlo zdát, když se na ni díváte. Pokud dodržujete odstup, nejsou mroži lidem nebezpeční, ale když je vyrušíte a nedopřejete jim potřebný klid, mohou se cítit ohrožení a zaútočit," varoval úřad.

Mroži jsou řazeni ke zranitelným živočišným druhům, jsou chráněni a živí se především bezobratlými živočichy, jako jsou měkkýši, krevety a krabi, nebo také malými rybami. Samci mohou vážit i tunu, samice kolem 700 kilogramů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist