https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-novem-boru-budou-stehovat-velke-lesni-mravence-z-obytne-ctvrti-do-lesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Novém Boru budou stěhovat velké lesní mravence z obytné čtvrti do lesa

16.4.2024 16:59 | NOVÝ BOR (ČTK)
Za posledních 25 let se do stěhování mraveniště pouští město už potřetí.
Za posledních 25 let se do stěhování mraveniště pouští město už potřetí.
Stěhování mravenců připravují v Novém Boru na Českolipsku. Specializovaná firma připravuje přesun chráněného druhu velkého lesního mravence (Formica rufa), který si mraveniště vybudoval v lokalitě Hřebenky a obtěžuje obyvatele blízkých domů. Stěhování je naplánované až do června, nový domov najdou chránění mravenci v lese, řekla ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná. Podobné stěhování už ve městě zažili dvakrát.
 

"Takzvanému transferu mraveniště předchází průzkum, během nějž se zjišťuje přesný počet hnízd na pozemku i v jeho okolí, které by mohly být propojené. Vybírá se také lesní porost tak, aby tam například nebyla plánovaná těžba stromů. Musí se rovněž vyloučit přítomnost jiných mravenišť. Ta mají odlišný hnízdní pach a mravenci jsou pak vůči sobě nepřátelští a někdy mezi nimi dochází až k nemilosrdným střetům," popsala postup stěhování vedoucí odboru životního prostředí Jitka Klásková.

I samotné stěhování je podle Pokorné věda. Odborník musí na pečlivě vybraném místě vykopat díru podobné hloubky, naložit opatrně celé mraveniště z Hřebenky a na novém místě klást ve stejném sledu jednotlivé vrstvy. "Ty se dělí na ty, kde jsou dělnice, mravenci starající se o kukly nebo královna se svým ansámblem, jenž se o ni stará," doplnila mluvčí radnice. Do místa původního mraveniště pak musí umístit lapáky, do kterých by se měli zachytit zbylí mravenci, jinak by mohli na místě vybudovat nové mraveniště. I zachycené mravence pak přestěhují do lesa za ostatními.

"Tím, že mraveniště stěhujeme nyní, zvyšujeme šanci na jeho obnovení. Mravenci si stihnou do zimy vybudovat zázemí potřebné k přežití," řekla Klásková. Za posledních 25 let se podle ní město do stěhování mraveniště pouští už potřetí. V předchozích případech si velcí mravenci vybudovali mraveniště v mateřské škole v Kalinově ulici a také na sídlišti Rumburských hrdinů. Z obou míst je museli odborníci přesunout do lesa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Josef Střítecký

16.4.2024 22:56
Kdysi jsem s kolegou analyzoval umístění mravenišť zmíněného druhu. Myslím, že přemístění musí odpovídat potřebám mravenců, protože si svá obydlí budují výhradně na průsečících geotermálních zón. Průzkum musí být zaměřený nejen na lokalizaci současných mravenišť, ale také na lokalizaci bodů budoucího přenosu. Jinak to dopadne zcela neúspěšně. Stejně se chovají i termiti.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist