https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nejvice-pripadu-opicich-nestovic-vykazuji-v-eu-spanelsko-a-portugalsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvíce případů opičích neštovic vykazují v EU Španělsko a Portugalsko

20.5.2022 15:42 | OTTAWA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Největší počet případů opičích neštovic vykazují v Evropské unii Portugalsko a Španělsko. V Madridu se prokázalo 30 případů této nemoci, v Portugalsku pak 23 případů. Další desítky podezření na toto onemocnění místní úřady zkoumají, uvedl místní tisk.
 

Se 30 případy, z nichž 23 úřady potvrdily dnes, je Španělsko evropskou zemí s největším počtem nakažených touto nemocí, uvedl deník El País. Všechny případy nákazy se objevily v Madridu. Jedná se většinou o mladé muže, kteří měli sexuální styky s dalšími muži. Podle úřadů se dá ale očekávat, že počty v příštích dnech porostou, jakmile se podaří prověřit již nahlášené podezřelé případy. Těch je zhruba 20. Nakažení doteď vykazovali jen mírné příznaky nemoci a lékaři jim předepsali antivirotika a očkování.

Na 23 případů vzrostl počet nakažených v Portugalsku, které ale má ve srovnání se svým sousedem zhruba čtvrtinovou populaci. Podle portugalského ministerstva zdravotnictví, které první případy potvrdilo ve středu, se v zemi vyskytuje méně agresivní západoafrická mutace, uvedla agentura EFE. I portugalské zdravotnictví očekává další růst případů s postupným trasováním šíření nákazy v zemi. V nemocnici zatím neskončil žádný z nakažených.

V České republice se zatím žádný případ opičích neštovic nepotvrdil. Státní zdravotnický ústav (SZÚ) ale před šířením nákazy dnes varoval. Dodal však, že pravděpodobnost přenosu viru je bez sexuálního styku nízká.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech 20. století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval. Mezi symptomy onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a poté se šíří po zbytku těla.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.5.2022 07:12
je to zajímavé, když se řekne jeden o druhém, že je opice, považuje se to za rasismus ale jsou opičí neštovice rasistické? inteligenta to urazit nemůže ale fotbalistu asi ano, kde je problém?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist