https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nss-potvrdil-lesum-cr-trimilionovou-pokutu-kvuli-kurovci-na-trebicsku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší správní soud potvrdil Lesům ČR třímilionovou pokutu kvůli kůrovci na Třebíčsku Aktualizováno

17.1.2025 12:36 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lesy České republiky neuspěly s kasační stížností proti třímilionové pokutě za to, že dostatečně nezakročily proti šíření kůrovce u Štěměch na Třebíčsku. Státní podnik podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v letech 2020 a 2021 včas nezpracovával a neodvážel kůrovcové dříví, a umožnil tak šíření dalších generací brouků. Pokutu potvrdilo ministerstvo životního prostředí i Městský soud v Praze, kasační stížnost nyní zamítl Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila ČTK z úřední desky. Lesy ČR (LČR) verdikt soudu zatím nekomentovaly.
 
"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nám zatím nebylo doručeno. Po jeho obdržení se s ním seznámíme a vyjádříme se k němu," řekla ČTK mluvčí LČR Eva Jouklová.

Státní podnik ve stížnosti uvedl, že kůrovcová kalamita byla na lesním pozemku u Štěměch tak masivní, že ji nebylo možné žádnými opatřeními zpomalit, natož zastavit. Pro přírodu prý bylo šetrnější nezasahovat a umírající stromy i s kůrovcem nechat na místě. Stížnost v tomto směru argumentovala postupem Národního parku České Švýcarsko.

V národních parcích je jiný režim ochrany než v běžných hospodářských lesích, reagoval v aktuálním rozsudku NSS. "Inspekce ve svém rozhodnutí dostatečně vysvětlila, proč měl stěžovatel s náležitým časovým předstihem započít s přípravou a prováděním veškerých v úvahu připadajících ochranných opatření, aby kůrovcovou kalamitu pomohl minimálně zpomalit," stojí v rozsudku. Jako stěžovatel v řízení figurovaly Lesy České republiky.

Už městský soud připustil, že k šíření kůrovce přispěly klimatické podmínky a probíhající kůrovcová kalamita na mnoha místech v Česku. To však podle městského soudu nic nemění na tom, že Lesy České republiky měly napadené stromy co nejrychleji kácet a odvážet, aby zamezily šíření kůrovce a zabránily nejhorším následkům.

Kůrovec napáchal miliardové škody zvláště ve smrkových monokulturách. Inspekce uložila státnímu podniku také další pokuty, jimiž se zabývaly soudy. Loni NSS konstatoval, že Lesy ČR v roce 2018 včas nevykácely a neodvezly stromy napadené kůrovcem u Chabičovic na Českokrumlovsku. Pokuta činila 500 000 korun.

O rok dříve NSS potvrdil pokutu 3,5 milionu korun za nedostatečná opatření na Olomoucku, Bruntálsku, Frýdecko-Místecku a Jesenicku. V obou případech Lesy ČR s pokutami nesouhlasily a uváděly, že činily vše, co bylo za daných okolností možné, a to s ohledem na klimatické podmínky a lidské i technické kapacity. Podle NSS však podnik neprokázal, že vynaložil "veškeré úsilí".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

17.1.2025 14:37
A kdy dostane pokutu Bursík a s ním všichni jeho obdivovatel, no !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.1.2025 15:52
Když jsem procházel v sousedství Lesy Kinský, tak byly v zásadě zachovalé. Asi nepropustil všechny hajné a dřevorubce.
Odpovědět
va

vaber

18.1.2025 09:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Já naopak znám mnoho lesíků které doslova zmizely, ty nemají s Lesy ČR nic společného a nikdo je nikdy nevysází, prostě tam něco vyroste samo.
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.1.2025 20:39
Tak přece jenom alespoň soudy jednají ve prospěch přírody. Snad ty rozsudky stačí úředníkům a hospodářům pochopit, že lesy jako celá krajina se musí průběžně uklízet jinak se "infekce" nekontrolovatelně rozšíří. Toho kalamitního, kůrovcového a rozežraného dřeva, co ještě teď vidíme ležet v lesích to je potrava pro požáry, to je někde snad na hranici obecného ohrožení.
Odpovědět
va

vaber

18.1.2025 09:34 Reaguje na Milan Milan

No jasně ,narostlý les je obecné ohrožení , k takovým nesmyslům dnešní chytrolíni dochází. Je svět ještě normální.
Odpovědět
va

vaber

18.1.2025 09:49
Soud rozhoduje politicky, je třeba Lesy ČR ničit a všechny lesy rozprodat . Zájemci už se třesou rdostí.
Kdy se budou trestat také jiní vlastníci ,kterým kůrovec sežral smrky. O těch se mlčí a je jich 55% plochy lesů v ČR.
Kůrovec se rozšířil všude po celé severní polokouli od Ameriky a po Sibiř, tam kde rostou smrky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.1.2025 10:23
V Absurdistánu pokutuje státní orgán státní podnik, který vytváří za každou
cenu zisky pro chod i těch soudů. To prostě nevymyslíš! Pokutovat je třeba
zodpovědné vedoucí, kteří nekonali a ty co je řídili. Asi jsou ve funkcích
i nadále a pokutou se pouze přelijí peníze ze státního účtu na státní účet. Dopadlo to stejně jako u nás vše. Vlk se nažral a koza zůstala celá!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist