https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obzalovany-ze-zapaleni-ceskeho-svycarska-trpi-poruchou-osobnosti-uvedli-znalci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obžalovaný ze zapálení Českého Švýcarska trpí poruchou osobnosti, uvedli znalci

24.10.2024 18:04 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Znalci dnes u Krajského soudu v Ústí nad Labem uvedli, že muž obžalovaný ze zapálení národního parku České Švýcarsko trpí poruchou osobnosti, nikoliv však schizofrenií. Bývalý dobrovolný strážce Jiří Lobotka u soudu řekl, že v psychiatrické léčebně, kde se přiznal k zapálení parku, lhal a byl pod vlivem toxické psychózy. Největší požár v České republice vypukl nedaleko Hřenska v létě 2022, obžalovanému za to hrozí 15 let vězení. Lobotka se opakovaně přiznal k zapálení menších požárů na Děčínsku na jaře 2023.
 
Obecná věrohodnost muže je podle znalce Karla Netíka podstatně snížena. V léčebně, kam nastoupil dobrovolně, užíval velké množství léků. Podle psychiatra Jiřího Rabocha byl méně odolný k zevnímu nátlaku. Netík uvedl, že Lobotka má tendenci k simulaci potíží. Znalci vyšetřovali obžalovaného dvakrát, podruhé to bylo v květnu letošního roku po začátku hlavního líčení, které soudce přerušil. Lobotka působil tehdy zmateně, uváděl, že slyší hlasy. Následně pobýval na psychiatrii. Nyní působí vyrovnaně, uvádí, že rozumí tomu, co se děje, a vyjadřuje se k výpovědím.

Obhájce Vít Pavko bude navrhovat dopracování znaleckého posudku z psychologie. Při porovnání chování obžalovaného na začátku hlavního líčení a nyní po úpravě medikace se podle něj Lobotka výrazně posunul vpřed. "Už nemluví scestně, to je správný okamžik, kdy měl být vyšetřen znalci," řekl novinářům.

Podle něj se mimo jiné prokázalo, že byl obžalovaný muž ovlivnitelný v rámci výslechů. Psychiatrická léčebna v době pobytu Lobotky podala návrh soudu na nedobrovolnou hospitalizaci. "To může mít jen několik zákonných důvodů. Přijatelný je pouze jeden důvod, že je v takovém psychickém stavu, že není schopen kvalifikovaně sám vyjádřit souhlas s hospitalizací, což by vedlo nutně k tomu, že je nepoužitelná jeho výpověď sebeusvědčující, která byla v té době učiněna," uvedl obhájce.

Od začátku hlavního líčení u soudu Lobotka opakuje, že České Švýcarsko nezapálil, ale Vlčí horu na Děčínsku ano. Z výpovědi vyšetřovatelů u soudu vyplynulo, že by Lobotka musel ujít z domova do Malinového dolu, který označila policie za místo vypuknutí požáru, 34 kilometrů. Kriminalisté se pokoušeli najít důkazy o tom, že si Lobotka před požárem koupil líh. Jeden z hlavních vyšetřovatelů u soudu řekl, že tato prověrka měla negativní výsledek.

Lobotka vyšetřovatelům v léčebně řekl, že jim ukáže místo, kde park zapálil. Prověrku na místě s podezřelým policisté neprovedli. Místo projeli autem, jeden z vyšetřovatelů řekl, že on sám by to neušel. Lobotka při doznání uvedl, že mobilní telefon rozebral a nechal ho doma. Telefon policie nezajistila, jeho číslo nebylo zachyceno na výpisech z doby a místa vypuknutí požáru.

Kvůli požáru se evakuovalo nejméně 532 lidí. Zásah trval 21 dní, vystřídalo se u něj na 6000 hasičů a způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší. Obhájce se nyní chce zaměřit na problematiku škody. "Mám za to, že hasičský záchranný sbor i správa národního parku zásadním způsobem pochybily, což se v rovině trestní vnímá jako spoluzavinění poškozeného," uvedl Pavko. "Pokud bude velká pochybnost o míře spoluzavinění, pak by to znamenalo, že nemá (obžalovaný) povinnost zaplatit škodu," řekl obhájce s tím, že bude navrhovat předvolání generálního ředitele hasičů Vladimíra Vlčka.

Obžalovaný zůstává na základě dnešního rozhodnutí soudu ve vazbě. Sám požádal o vyšetření na detektoru lži. Další hlavní líčení se bude konat 18. listopadu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TT

Tony Ter

25.10.2024 07:20
Zdravím, při čtení článku jsem nenašel odpověď na otázku, proč lokalizované ohnisko v Malinovém dole tehdy ihned nezlikvidovali. Jak zmínil bývalý ředitel Benda, jejich záměrem bylo "nechat to vyhořet", což mi přijde jako velmi špatné rozhodnutí. Hasiči, kteří měli situaci pod kontrolou, celou noc čekali a nezasahovali, což mohlo být výsledkem této strategie. Bohužel, díky nečekaně silnému větru se situace rychle vymkla kontrole, což vedlo k větším škodám, než se původně předpokládalo. V této souvislosti by zodpovědnost měla být přisuzována především správě parku, která přijala takto rizikové rozhodnutí, místo aby se snažili za každou cenu někoho donutit k přiznání viny. Je důležité, aby se z této situace poučili a do budoucna se vyvarovali podobných chyb, které by mohly mít devastující následky pro přírodu i místní obyvatele.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.10.2024 08:32
Kolik těch dnešních ekologů, ekologistů a podobné havěti ještě trpí poruchou osobnosti? Slyšet hlasy u nich asi nebude nic zas tak moc divného. Na takového Bláhu pravděpodobně lesy promlouvaly " jsi expert, jsi expert "tak dlouho až se prohlásil za experta na lesy. No a pan Kutal. Ten zase pravděpodobně každou noc slýchá vlčí volání. Jsme jedné krve, jsme jedné krve, auuuúúúúh.
Odpovědět
TT

Tony Ter

25.10.2024 09:02 Reaguje na Jarek Schindler
No to jsou ti dnešní experti, tituly z katedry a s přírodou je váží pouze scripta. Mnozí z nich strávili roky v posluchárnách, ponořeni do knih a teoretických studií, ale reálná zkušenost s přírodou jim často chybí. Loni u nás těžili kůrovcem napadené stromy. Hajný od města, který měl na starosti celou operaci, působil, jako by měl všechno pod kontrolou. Přišel k nám a ukazoval na jednotlivé stromy, které měly být odstraněny. Náhle se ale zastavil u jednoho stromu a začal váhat: "A tady ten ehm, nó..." Bylo zřejmé, že si není jistý, o jaký druh stromu jde. Chtěl jsem mu pomoci, tak jsem se zeptal: "Říkám javor?" On se na mě podíval, trochu rozpačitě přikývl a řekl: "Jojo, ten tady necháme." Bylo to trochu úsměvné, ale zároveň smutné, jak lidé, kteří se starají o naši krajinu, málo o ní vědí.
Odpovědět
Pe

Petr

25.10.2024 09:38 Reaguje na Tony Ter
Takže on v tu krátkou chvíli posuzoval jestli strom ponechat, a vy jste čekal odpověď druh stromu?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.10.2024 11:01 Reaguje na Tony Ter
Víte, že se někdy stane člověku, že si nemůže zrovna rychle vybavit správný název? A přes to ví. Taky se dožijete.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

25.10.2024 16:00 Reaguje na Tony Ter
No, vy ste síce určil bleskovo javor, ale hajný zrejme zvažoval, či je to mlieč, klen alebo babyka...
Alebo rozvažoval zásah a vypadlo mu medzitým pod čím zastal. Okrem iného sa stáva často, že v zápoji vás mýlia vetvy zo susedného stromu, ktorý je zavetvený hlbšie. Hrozí najmä ak sa ocitnete už pod stromom (Náhle se ale zastavil u jednoho stromu...). Pritom stojaci vedľa z malého odstupu to vidí bez problému.
U javora navyše, ak má vysoko nasadenú korunu, nemusíte na prvý šup rozlíšiť mliečny a horský teda klen. Ja som takých pohotových rýchloradcov už zažil a niekedy vysvitlo, že ani nevedeli, že javorov je viac druhov...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.10.2024 17:20 Reaguje na Peter Sládek
A není náhodou, pokud člověk vyznačuje kůrovcovou těžbu uplně jedno o jaký druh javoru zrovna zakopl?
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

25.10.2024 17:45 Reaguje na Jarek Schindler
Jedno to byť môže, no ak začne vetu slovkom "tady ten..." tak ju už nechce dokončiť slovkom "...oný".
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.10.2024 14:58
Škoda, že se "porucha osobnosti" nezjistí dříve, než "nemocní" spáchají
nějaké trestné činy. Dnes je kdejaká lumpárna omlouvána nějakou "nemocí"
dotyčných a je tak možnost se vyhnou zodpovědnosti za ty činy. Nechci být
škarohlíd, ale psychologové a psychiatři by měli šetřit diagnózami, které
omlouvají pachatele trestných činů. Tyto diagnózy se podivně množí a je
to "zblblostí" populace a nebo pouze alibismem znalců, aby neoznačili za
zdravého někoho skutečně nemocného? Hrát ze sebe "blba" se dnes pokouší kdejaký lump a za rohem se chová zcela normálně. Naopak nejsou schopni
ani předvídat, co zamýšlí nějaký mládenec, když žádá o zbrojní průkaz
a nakupuje zbraně a stovky nábojů, jako univerzitní vrah v Praze. Mozek
je složitý orgán a zjistit na 100%, jaké myšlenky jeho majitel má, je
stále nemožné. U pachatelů trestných činů s psychickou poruchou by
stačilo nekompromisně stanovit , ať si dotyčný vybere buď několik let
v kriminále a nebo DOŽIVOTÍ v uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny,
bez možnosti propuštění a pokud by se "vyléčil", tak si jít ten trest
odsedět. Myslím si, že by počet psychicky "nemocných" rapidně poklesl!
Znám totiž případ dvou vařičů drog, kdy si to jeden z nich odseděl v
kriminále a druhý "odležel" na psychiatrii pouze proto, že prý vše
činil pod vlivem drog, které mu snižovaly jeho vědomí, že páchá něco
trestného. Prostě každý měl jiného advokáta a pocházel z jinak
situované rodiny. Takže za stejný čin pro jednoho kriminál a pro
druhého léčebna. Jinak "vyléčen" není a závislosti na drogách se
nepodařilo vyléčit a ten druhý vařič prý je zase alespoň dealer.
Odpovědět
Pe

Petr

26.10.2024 23:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Kdovi jaká diagnóza jednou čeká třeba i vás. A kdoví jaké věci vás pak budou napadat a co budete vyvádět.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist