https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pruzkum-zimu-v-cr-neprezila-ctvrtina-vcelstev-je-to-nejvyssi-uhyn-za-12-let
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zimu v ČR nepřežila čtvrtina včelstev. Jedná se o nejvyšší úhyn za 12 let

5.5.2025 12:12 (ČTK)
Letošní zimu v Česku nepřežila čtvrtina včelstev, což je nejhorší výsledek za posledních 12 let. Velký úhyn včel podle vědců souvisí zejména s nebezpečnou varroázou, jejíž šíření loni umocnilo nezvykle teplé jaro. Největší ztráty po zimě evidují včelaři v Praze, Libereckém a Ústeckém kraji. Vyplývá to z údajů mezinárodního projektu COLOSS: Monitoringu úspěšnosti zimování včelstev. ČTK to dnes sdělil Jiří Danihlík z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který spolu s kolegy úhyny včelstev v ČR monitoruje.
 
"Letošní data hovořící o úhynu zhruba 26 procent včelstev jsou v porovnání s předchozími roky opravdu extrémní. V Česku bylo na začátku loňského září registrováno 644.847 včelstev. Pokud tedy přepočteme zjištěné úhyny na absolutní čísla, tak u nás poslední zimu nepřežilo více než 160 000 z nich," uvedl Danihlík. Do projektu COLOSS se letos v Česku přihlásilo přes 9000 včelařů. Česká republika se tak zařadila mezi země s nejvyšší mírou účasti chovatelů v tomto monitoringu zimování včelstev.

Předchozí zima 2023/2024 byla pro tuzemské včelaře přívětivější, zaznamenán byl úhyn 12,2 procenta včel. Přestože se období větších a menších úhynů pravidelně střídají, letošní údaje se tomuto dlouhodobému trendu podle Danihlíka vymykají. Tuzemské chovy včel v zimě decimovala opět hlavně varroáza, která kvůli extrémně teplému jaru nabrala na intenzitě přibližně o tři týdny dříve než v předchozích letech. Teplé jarní počasí roku 2024 totiž umožnilo tomuto obávanému roztoči a přidruženým virózám dřívější rozvoj, což mělo za následek oslabení včelstev.

Do letošního sběru dat se zapojilo více než 9000 včelařů, informace tak vědci získali od přibližně 12 procent chovatelů včel z celé republiky. "Největší úhyny zaznamenali včelaři v Praze a Libereckém kraji, kde nepřežila přibližně třetina včelstev. Úplně nejhorší situace je v okrese Česká Lípa, včelaři tam přišli o polovinu včelstev,“ uvedl Jan Brus z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP. Mezinárodní srovnání úhynů včelstev zatím vědci nemají k dispozici. Na základě zkušenosti z minulých let však předpokládají, že situace po zimě bude zejména v okolních zemích obdobná.

Danihlík upozornil, že tuzemští včelaři se loni v červenci potýkali také s neobvykle intenzivní melecitózní snůškou medu, což komplikovalo ošetřování včelstev proti varroáze. "Melecitózní neboli ’cementový’ med je extrémně tuhý med, který musí včelaři co nejdříve vytočit a zpracovat, jinak zůstane v plástech a zkomplikuje včelstvu přezimování. Nebývalou produkci cementového medu loni způsobila kombinace vlhké zimy a teplého jara," podotkl.

Úhyny včelstev podle vědců odrážejí měnící se přírodní podmínky. Zimy jsou v Česku v posledních letech mírné a teplé jarní počasí nastupuje mnohem dříve. Odborníci proto budou muset aktualizovat stávající strategie včelařské praxe a vytvořit nové metodiky pro prevenci a zvládání chorob včelstev.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

5.5.2025 17:01
Nojo, leckde ubylo, zejména v intravilánech obcí díky změnám v ošetřování zahrad, až 9/10 včelí pastvy. Ale včelaři se tvrdošíjně snaží držet původní počty včelstev z dřívějších desetiletí. Plus leckde stále ještě populističtí politici kupují hlasy voličů za peníze daňových poplatníků vyřizováním dotací na včelaření, takže se počet včelstev ještě může zvyšovat.
Zdroje snůšky v přírodě leckde nestačí, včely jsou podvyživené nebo jednostranně vyživované zejména bílkovinami, pylem, který včelař žádným krmením nahradit nemůže. Včelař už leckde musí začít přikrmovat aspoň cukrem už květnu a červnu. Jsou tak citlivé na škůdce a nemoci. A ty se za posledních cca 20 let rozšířily, parazitičtí roztoči varoa už nehubí včelstva pouhým svým počtem, ale promořením virovými nákazami, které roztoči v rámci své migrace mezi včelstvy přenášejí. Včelstva jsou na ně dílem citlivější než dříve a dílem je infekční tlak těch virových nákaz díky specifikám včelaření, například šířením vylupování včelami zřejmě výrazně vyšší než dříve.
Nepřidalo k tomu ani to, že během posledních asi 70 let byla původní naše černá včela nížinná a všelijaký mix předtím dovezených druhů včely medonosné s vysokou genovou diverzitou postupně kompletně přešlechtěna kraňskou včelou, což je včela horských luk, které se vyvinula v dost odlišných podmínkách krátkého intenzívního léta a velmi dlouhé zimy. Tedy v dost jiných podmínkách než jsou nyní u nás, krátká až žádná zima a dlouhé vegetační období.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.5.2025 19:28 Reaguje na Radim Polášek
ano, problematika opilovačů je také, že se během roku nemůžou uživit... na jaře toho hodně kvete, ale tím to taky leckde skončilo...
Na mnoho trávníků nenajde se ani jetel...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.5.2025 05:58
Mě uhynuly 4 ze 4, a manželce 1 z 5. Takže z 9ti nám zůstaly 4. Smutný výsledek.
Odpovědět
va

vaber

6.5.2025 07:47
Když ti hodní včelaři těm pracovitým včelkám vše ukradnou a místo toho jim dají jakousi jedovatou cukrovou vodu.
Soused ma včely ve složeném dřevě a protože se o ně nikdo nestará, létají i tento rok. Snad to dřevo nespálí a včelky tam budou ještě dlouho.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.5.2025 10:08 Reaguje na vaber
Otázkou je, zda poznáte vůbec včelu medonosnou a taky to, kdy už bez
léčení budou mít tolik roztočů, že vyhynou. Já jsem předloni přišel
o 6 ze 7 včelstev díky mudrlantovi, co je neléčil, vydrancoval a pak
mizerně nakrmil. Zoufalé hladové a nemocné včely létaly po okolí
loupit a v okolí propukly loupeže s přenosy roztočů a chorob. Loni
přestal po úhynu včely chovat, situace se stabilizovala a úhyny včel v okolí jsou nulové, výsledky množství roztočů v měli nula a taky
u ostatních včelařů v normě bez nutnosti je na jaře přeléčit. Je to
mnohdy v lidech a hlavně idiotech, co naskočili na vlnu stejnou,
jako v přírodě, která tvrdí nezasahovat, nic nedělat a příroda to
vyřeší sama. Ona by to vyřešila bez předchozí globalizace, která
sem zavlekla roztoče Varraoa, mor včelího plodu, Tumidy a nově i
sršně asijské. Bez lidské pomoci už to včely neustojí a omlouvá vás
pouze neznalost problému na rozdíl ode mne, který se včelami už
zabývám více jak 30 let intenzivně a před tím 10 jako pozorovatel
a pomocník jiného včelaře. Jinak v zájmu záchrany včel v okolí je
dobré na to včelstvo upozornit včelaře, nebo veterinu, protože dle
veterinárního zákona musí být z důvodu zavlečení chorob včelstvo
neznámého původu zlikvidováno. Kdysi se nám to vyplatilo, protože
takové neznámé včelstvo se usídlilo v dutině staré jabloně v sadu
inteligentních majitelů a zasáhli jsme. Po utracení byly poslány
vzorky na vyšetření a byl zjištěn včelí mor. Starou jabloň jsme
majitelům zaplatili, polili benzínem a na místě s dutinou zaplněnou
nakaženým dílem spálili. Měli jsme štěstí, že jsme tomu nenechali
volnou ruku "matky přírody" a že se mor nerozšířil tak, že bychom
pak pálili desítky včelstev i s úly v okolí. Tak jsme byli pouze
v režimu pozorování s kontrolami včelstev. Takže ta liknavost se
může u těch "přírodně" chovaných včel vyvinout na katastrofu se
smrtelnou nákazou všech včel v okolí. Vědomé tajení takových včel
je možné považovat za záměrné šíření nebezpečných chorob a není to
pouhá láska k divočině, ve které si příroda sama se vším poradí!
Odpovědět
va

vaber

6.5.2025 18:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Chudinky včelky v starém dřevě. Chcete po mně abych se stal udavač a někdo přišel ty přírodní včelky zlikvidovat? Možná je to naopak, ty přírodní se nakazí od těch domácích ,jako se nakazili Indiáni od bělochů.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

7.5.2025 08:33 Reaguje na vaber
Takhle se tvoří rezervoáry nemocí..., včela je hospodářské zvíře ( jen není slyšet jak hladově bučí). Jako každé zvíře si zaslouží veterinární péči to znamená i někdy utracení nemocné populace.
Osobně si myslím, že reinvaze roztočů jsou dílem neschopných kolegů, kteří se o své včelstva moc nestarají a nesledují co se právě děje. Pokud si včely donesou od sousedů (po prvním medobraní) v červnu 3 roztoče tak pokud nemonitorujete a neuděláte včas zásah je už v srpnu pozdě a včelstvo začíná kolabovat.
Mě přežilo z 11 včelstev 8.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.5.2025 09:21 Reaguje na vaber
Podle veterinárního zákona mají být zlikvidovány.
Odpovědět
PE

Petr Elias

6.5.2025 08:32
Včel je dost. Ostatní opylovači a ostatní hmyz je v ohrožení. ;)
Odpovědět
AM

Anežka M

6.5.2025 11:56 Reaguje na Petr Elias
tak tak.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.5.2025 09:27 Reaguje na Petr Elias
Biodiverzita jde do kopru, a ubývá hmyzu všeobecně. Jde o to, že pouze o včely se člověk stará. Ostatní hmyz je " bezzásahový" a tudíž vyvíjí se samovolně. Pouze lýkožrout je chráněný a pod ochranou ekologických struktur. Jen vzpomeňte jak se DUHAisti a ČSOPaisti přivazovali ke stromům, aby se namnožil! Jako ekologista by jste to měl ocenit!
Odpovědět
PE

Petr Elias

7.5.2025 09:42 Reaguje na Michal Ukropec
Ale kušuj.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.5.2025 10:31 Reaguje na Michal Ukropec
tak tak
1***
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

7.5.2025 10:58 Reaguje na Petr Elias
Včel je moc- proto se používá sladilo z GMO kukuřice, Spárkatá je přemožená proto máme v buřtech piliny. Ale pratur a divoký poník děla dobrou službu?
Jen kůrovce je málo, abychom přeměnily kulturní lesy na bezzásahové křáčí.
Na polích cca 2/3 území se bojuje tvrdou chemií proti hmyzu tak to někde musí být vidět. Intriviály se hoblují každý týden. Vše zachráníme vyhlášením dalšího NP.

Lidi proberte se a začněte požívat to co máte na krku.
Odpovědět
PE

Petr Elias

7.5.2025 11:40 Reaguje na Jaroslav Vozáb

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.5.2025 16:31 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Joo. Hitler sliboval spravedlivý světový mír a Stalin měl nejdemokratičtější ústavu. Zelení slibují ráj na zemi, a to jsou ateisti.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.5.2025 11:33 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Obdivuji, že máte chuť reagovat na toho provokatéra. Já už
ho ignoruji, což ho naštve ze všeho nejvíce. On se v práci
nudí a prudí jiné. My, co se staráme o přírodu v praxi víme
své a musím přiznat, že místy je i převčeleno, což přináší
i negativa. U hmyzu jde ale taky o specializaci na to, co
opylují. Některé druhy hmyzu nezachrání ani snížení počtu
včelstev, když jim schází potrava z rostlin na které se
specializují. Mnohé se množí pouze krátce v době jejich
květu, či růstu a pak dospělci vymírají a druh přežívá ve
formě vajíček a kukel. To mnozí nepochopí a brečí nad
tím, že nevidí na podzim čmeláky a samotářky, ale vidí
pouze včely, které viní z úbytku jiných druhů hmyzu. Už
nemám často ani sílu hlupákům vyvracet jejich názory na
přírodu vyčtené z internetu a navíc leckdy povrchně, kde
si uloží do paměti pouze něco bez dalších souvislostí.
Osobně to nazývám všeobecným povrchním přehledem mouder,
které jsou pouhou snůškou blábolů a polopravd. Takoví
dokonce píšou rádoby odborné články a odvolávají se na
tetu Wiki a jiné pochybné zdroje, kam jim podobní vkládají
údaje. Seriózní publikace podstupuje oponentní zkoumání
a bez ní ji považuji za demagogické dílo "jediné" pravdy.
Odpovědět
PE

Petr Elias

8.5.2025 13:03 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

8.5.2025 15:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Uznávám, že už ve mě bouchli saze, ale ta masáž o jediné pravdě je neuvěřitelná. S převčelením je to těžké někde ano někde ne. Je to i kapacitou prostředí (dříve úživnost, typ krajiny atd.. ). Myslím si, že na stanovišti by mělo být nejvíce 10 včelstev atd. Žijeme v kulturní krajině kde se 1000 let hospodaří. Musí se najít taková péče o včely, která je pro přírodu i člověka dobrá a proveditelná. Na reinvazi z ulétnutých rojů v dutinách stromů moc nevěřím (těch dutin je v mém okolí minimum ), včely mohou být i v opuštěných úlech po včelařích co již nic nechovají nebo neustále dělají pokusy, které tak nějak nedopadli atd. Chtěli jsme odstranit cca 40ks starých úlů, ale neměli jsme žádnou páku na "majitele". Do dnes mám z tohoto místa noční můru.
Letos jsem dal opět do směsky na myslivecké políčko i svazenku v létě se to hemžilo čmeláky a to mám včely cca 0,5km daleko...
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist