https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/repsol-pozastavuje-projekty-zeleneho-vodiku-ve-spanelsku-stezuje-si-na-regulaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Repsol pozastavuje projekty zeleného vodíku ve Španělsku, stěžuje si na regulaci

21.10.2024 19:32 | MADRID (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Španělský energetický gigant Repsol pozastavuje plánované projekty zeleného vodíku ve Španělsku. Zdůvodňuje to nepříznivou regulací, hlavně nejistotou ohledně trvání daně z neočekávaných zisků. Rozhodnutí by mohlo mít dopady na takzvanou zelenou agendu španělské vlády, která nastiňuje postup transformace energetiky od fosilních paliv k čistším zdrojům, uvedla agentura Reuters.
 
Projekty, které dává Repsol nyní k ledu, mají kapacitu elektrolýzy 350 megawattů (MW). Společnost už dříve varovala, že nejistota ohledně pravidel regulace by mohla ovlivnit její investice do tohoto relativně nového odvětví. Repsol zmiňuje například možnost, že vláda by mohla daň z neočekávaných zisků pro energetické firmy a banky přepracovat a učinit ji trvalou.

Vzhledem k tomu, že Španělsko chce mít do konce tohoto desetiletí kapacitu k produkci 12 gigawattů (GW) zeleného vodíku, může mít krok Repsolu ve Španělsku širší dopady. Pozastaven je projekt o výkonu 100 MW v Cartageně s plánovanou investicí více než 200 milionů eur (5,1 miliardy Kč). Neuskuteční se ani projekty v Tarragoně a Baskicku s kapacitou 150 MW a 100 MW. Další elektrolyzér firmy Repsol bude postaven v Portugalsku, řekl mluvčí podniku.

Ropné a plynárenské firmy jako Repsol a Cepsa patří k nejhlasitějším kritikům daně z neočekávaných zisků, kterou zavedla španělská vláda. Daň vyvolala kritiku také od firem, jako je elektrárenská společnost Endesa. Lobbistická skupina zastupující hlavní ropné společnosti ve Španělsku loni varovala, že prodloužení daně z neočekávaných zisků by mohlo ohrozit investice za 16,5 miliardy eur (zhruba 417 miliard Kč) spojené s transformací energetiky.

Zelený vodík, tedy vodík vyráběný pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů, je považován za klíč k dekarbonizaci evropské ekonomiky. Vzhledem ke své ceně však projekty zeleného vodíku obecně nejsou konkurenceschopné bez dotací.

Daň z neočekávaných zisků, anglicky windfall tax, je tématem i v České republice. Ministr financí Zbyněk Stanjura v srpnu řekl, že nenavrhne vládě dřívější ukončení platnosti daně. Celkové příjmy státu z mimořádných daní do konce letošního roku podle něj nepokryjí výdaje, které stát měl s energetickou krizí. Právě vyrovnanou bilancí Stanjura dříve podmiňoval možné zkrácení windfall tax. Daň tak bude platit i v příštím roce, který je podle zákona poslední, kdy se má uplatňovat. Analytici rozhodnutí nezkrátit platnost daně kritizují.

Stanjura dříve uváděl, že by podpořil zkrácení platnosti windfall tax o rok, pokud by se ukázalo, že mimořádné příjmy, tedy windfall tax a odvod z nadměrných příjmů při výrobě elektřiny, plně pokryly mimořádné výdaje státu. Podle aktuálních propočtů ministerstva financí ale bude bilance na konci letošního roku pro stát záporná. Neočekávané zisky energetickým firmám vznikly za energetické krize, kdy ceny některých paliv po začátku války na Ukrajině v roce 2022 na přechodnou dobu skokově vzrostly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

21.10.2024 19:47
Zelený vodík je ekonomický nesmysl. Proto pokvete jen tam, kde se na něj díky dotacím složí celá společnost. A v tom je problém. Chudnoucí evropská společnost se totiž od politiků už nenechá tak snadno oškubat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2024 08:32 Reaguje na Richard Vacek
Stokrát opakovaná lež se nestává pravdou. To je asi jen byrokratický nesmysl, ty ropné společnosti chtějí investovat do vodíku a přes windfalltax jim ty kačáky stát sebere, co jsem pochopil z článku.
Odpovědět
Pe

Petr

22.10.2024 10:49 Reaguje na Pavel Hanzl
V současné společnosti je princip investování, spekulací, a tvorby peněz a zisků tak vzájemně zacyklený, až je to k smíchu. Všichni chtějí investovat, zvyšovat ceny a mít z toho zisky. A zároveň chtějí bojovat proti zvyšování cen, aby to investování do zvyšování cen nemuseli platit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2024 12:45 Reaguje na Petr
No, většinou to je spíš madialita (realita vytvářená médií dle Karla Hvížďaly) a celý systém je daleko složitější a logičtější. Ale vypálit celkově srozumitelný nesmysl je nejjednodušší.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.10.2024 20:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to jste pochopil špatně, windfalltax je daň z neočekávaných zisků a ty z vodíku rozhodně nehrozí. Leda tak "neočekávané" ztráty, na které se ale nevztahuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2024 09:32 Reaguje na Emil Novák
To chápání textu..... píšou tam, že kvůli téhle dani (samozřejmě z obchodem s ropou) právě ropné koncerny na ty investice do vodíku nemají.
Španělsko leží v normální části světa, kde ropné giganty mohutně investují do OZE, ne jak v našem azbukistánu, kde musí všude smrdět ropa.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.10.2024 09:46 Reaguje na Pavel Hanzl
1) S chápáním textu máte problém jedině vy, Hanzle, jak tu neustále dokazujete. Nic takového tam nepíšou, investice se nedělají ze zisku, na ty si investor normálně půjčí, takže není pravda jak tvrdíte, že na ně nemají.
2) Je to normální skryté vydírání španělské vlády, aby tu windfall tax zrušila, jinak to bude mit následky, vůbec to nesouvisí s tím jestli na to mají nebo nemají. Že zrovna vy byste tvrdil jací jsou ropní giganti chudáci, to snad nehrozí.
3) "Ropní giganti" spíš poslední dobou ty investice ruší než že by "mohutně" investovali, ropáku.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

23.10.2024 07:10
Většina investorů, investujících do předmětu svého podnikání, očekává zisk, nebo nějakou výhodu. Z tohoto pohledu, daň z neočekávaného zisku, je pitomost. Je příznačné, že o neočekávaném zisku rozhodují politici, kteří se na tom podnikání nepodílí, a státní instituce. Daň je pak dalším příjmem deficitního státního rozpočtu. Proto si každý ministr financí dobře rozmyslí, její zrušení.
V popisovaném případě, se patrně jedná jen o výmluvu a snahu energetické společnosti, odložením své investice, donutit stát ke změně daňové politiky. Ono přeci investorovi nic nebrání v tom, aby svůj produkt prodával s přiměřeným ziskem, který pak té dani nebude podléhat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.10.2024 08:24 Reaguje na Tonda Selektoda
Investorovi brání prodávat s přiměřeným ziskem zaprvé fakt, že neexistuje žádná objektivní hranice jaký zisk je ještě přiměřený a jaký už ne, a za druhé fakt že smyslem podnikání je maximalizovat zisk a vedení každé soukromé společnosti má ze zákona přímo povinnost spravovat svěřený majetek s péčí řádného hospodáře, což se neslučuje s prodáváním produktů pod jejich tržní cenou, tj. s maximalizací zisku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2024 09:41 Reaguje na Tonda Selektoda
Zkusím vysvětlit: Vyrábíte elektřinu v uhlácích a jaderkách a někdo zablokuje plyn, čímž pádem vyletí cena el. ze špičkových elektráren (plynových), které cenu na burze určují.
Tím pádem vy budete taky prodávat za daleko vyšší cenu, aniž byste pohnul prstem, to je ten "neočekávaný zisk".
Tohle nasadili na Tykače, Křetínského i ČEZ, ovšem nechápu, proč ne na Agrofert, který taky rázovým zdražením potravin si asi ztrojnásobil zisk.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.10.2024 08:15
Zelený vodík je chimérou ekomagorů a zjevně hloupých politiků v Bruselu.
To i toho kozla dříve rozdojíme .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2024 09:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
A to vám nakukal kdo? Vy jste zase chytřejší, než evropští (nebo i světoví?) energetici a ekonomové. Normálka, že?
Odpovědět
KV

Karel Valenta

23.10.2024 08:48
Myslím, že p.Hanzl to vystihl nejlépe. Stát sebere Repsolu zisky z fosilu, které chtěl použít na ty vodíkové projekty. Ve Španělsku může vodík dávat větší smysl, FVE a větrníky tam můžou mít 2x větší výrobu elektřiny než tady.
Stejná situace je u nás s ČEZem a jeho plánovanou investicí do JE. Stát se snaží naplnit těžce deficitní rozpočet a holí ČEZ jak formou této daně, tak vyplácením zbylého zisku přes dividendy. Kdyby mohl ČEZ celý svůj zisk kumulovat, tak by následná půjčka na nové reaktory mohla být mnohem nižší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2024 09:47 Reaguje na Karel Valenta
No, vy to vidíte moc růžově. ČEZ by ty "kumulované" peníze stejně rozfrcal a stát by šel do většího deficitu, bo si s nimi dnes lepí zvýšené sociálky, energetické stropy atd. atd. Až se začnou platit Dukovany, bude situace úplně jiná (pokud se budou vůbec stavět).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist