https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/taborska-zoo-ziskala-samici-myvala-na-jehoz-chov-ma-jako-jedina-v-cr-vyjimku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Táborská zoo získala odchycenou samici mývala. Na jehož chov má jako jediná v ČR výjimku

17.11.2024 19:07 | TÁBOR (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Táborská zoologická zahrada získala samici mývala, na jehož chov má jako jediná v České republice výjimku. Mývala zoo věnoval muž, který ho odchytil na své zahradě. ČTK to řekl mluvčí táborské zahrady Filip Sušanka. Jde o třetího mývala, kterého mohou lidé v zoo vidět.
 
Nařízení Evropské unie chov mývala zakazuje. Jde o invazivní druh, který byl na kontinent zavlečený ze Střední a Severní Ameriky. Zákaz se netýká jen soukromých chovatelů, ale také zoologických zahrad, ve kterých mohou chovaná zvířata pouze dožít.

Mývala odchytil na své zahradě muž z Frýdlantska. Zjistil, že se mu ztrácejí slepice, a proto nalíčil na predátora past v podobě klece. V ní pak objevil samici mývala.

"Je vidět, že mu na životě zvířat opravdu velmi záleží. Nejen, že mývalí samici zachránil, ale ještě ji měl týden doma v pokoji v kleci na psa. Na internetu se dočetl, že jsme jediná zoologická zahrada v Česku, která může mývaly chovat. Kontaktoval nás a velice rychle jsme se domluvili na jejím převzetí. Dokonce nám zachráněné zvíře na vlastní náklady dovezl až k nám do Tábora," uvedl ředitel zoo Evžen Korec.

Nařízení Evropské unie o omezení chovu medvídkovité šelmy platí několik měsíců. Mýval představuje v ČR nebezpečí hlavně pro ptáky hnízdící na zemi i na stromech, kterým vybírá hnízda v budkách a v dutinách stromů. Navíc nemá v republice přirozeného predátora.

Táborská zahrada je největší soukromá zoo v Česku. Rozkládá se zhruba na deseti hektarech. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Ročně ji navštíví více než 110.000 lidí. V zoo žije přes 535 zvířat více než 80 druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.11.2024 20:40
Roztomilý čumáček, ale co se týká predace, je to pěkný "pracant".
Odpovědět
Anyr

Anyr

18.11.2024 09:51 Reaguje na Karel Zvářal
Přesně tak. Mýval severní je takovou obdobou prasete divokého - konzumuje víceméně vše, k čemu se dostane. Od ořechů a plodů přes hmyz, obojživelníky a ptačí vejce/ptáky až po mršiny a odpadky z popelnic. Rozdíl je snad jen v tom, že prase dělá větší škody zemědělcům, zatímco mýval, díky své obratnosti, víc decimuje "obecnou biodiverzitu" a je problematičtější se ho zbavit, byť - jak se teď ukazuje díky profesionálním policejním střelcům - ani zástřel prasat není tak jednoduchý, jak se některým zdá.

Mapka rozšíření mývala v ČR: https://portal.nature.cz/w/druh-34375#/
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist