Turisté mimořádně došli na Šumavě k bývalé Juránkově chatě i z české strany
"Smyslem akce je podpořit zatím neúspěšné úsilí o otevírání Šumavy pro turisty a ukázat na absurdní situaci, že ve společné Evropě mohou turisté z německé strany i v jádrové zóně používat i neznačené cesty včetně hraničního chodníku, zatímco z české strany je sem stále vstup zakázán," řekl Holub. Tento nepoměr se podle něj jen těžko lidem vysvětluje. Bavorský park je přitom dáván v Evropě za vzor ochrany přírody. Kromě Juránkovy chaty je to třeba přechod Modrý sloup, Roklanská hájenka nebo Střelecký průsek. "Tři historické přechody mezi Národním parkem Šumava a Národním parkem Bavorský les, včetně Modrého sloupu, byly z bavorské strany otevřeny zákonem," řekl Holub.
Na vrcholu se dnes sešly asi dvě stovky turistů, polovina přišla z Čech po tradiční Arnově stezce od Rozvodí mezi horou Špičák a Jezerní stěnou. Stovka lidí přišla za slunečného podzimního počasí z Bavorska. Přišel i pamětník Jiří Lang, který jako malý na chatě vyrůstal a jehož otec stál u její poválečné obnovy.
Podle mluvčího šumavského parku Jana Dvořáka nelze dojít k Juránkově chatě z české strany hlavně kvůli ochraně tetřeva hlušce. "Významná část celé šumavské populace žije na malém území Královském hvozdu, právě v okolí Jezerní hory," uvedl. Dalším chráněným druhem je sokol stěhovavý, který hnízdí na Jezerní hoře. Cesta je součástí 34 záměrů na zpřístupnění Šumavy, který prochází posouzením vlivu na životní prostředí EIA.
Na vrcholu hraniční hory Svarohu (německy Zwercheck) postavil Ski klub Plzeň roku 1922 v nadmořské výšce 1330 metrů malý srub pojmenovaný po propagátorovi lyžování Arno Juránkovi, na Vánoce 1931 objekt vyhořel. Nová honosná třípatrová chata byla pak otevřena 28. října 1932. Na konci války byla zničena a opět obnovena, od uzavření hraničního prostoru a vzniku železné opony po roce 1948 chata postupně chátrala.
reklama