https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-botanicke-zahrade-v-liberci-dnes-mohli-lide-poprve-smenit-rostliny
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V botanické zahradě v Liberci dnes mohli lidé poprvé směnit rostliny

26.4.2025 19:53 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Botanická zahrada v Liberci dnes poprvé nabízela návštěvníků směnu pokojových rostlin, takzvaný SWAP. Každý kdo nějakou přinesl, mohl si na oplátku jinou odnést. Do SWAPu přispěla několika exempláři i botanická zahrada, nabídla rostliny, které nepodléhají ochraně, uvedla edukátorka a marketingová manažerka zahrady Radka Kuchtová.
 
"Hodně přispěla kolegyně, která tady má na starosti kapradiny. Pak jsme tady měli masožravky, ty jsou ze sbírky pana ředitele. Měli jsme tam i nějaké fialky a pak takové pokojovky," uvedla Kuchtová.

Akci se podle ní rozhodli uspořádat jako součást chystaných oslav 130. výročí od působení zahrady v areálu v Purkynově ulici. "Vymýšleli jsme různé netradiční akce, které bychom tady mohli pro veřejnost uspořádat. A tohle byla jedna z variant, kterou jsme tady ještě nikdy nezkoušeli. Tak jsme to chtěli vyzkoušet, jestli to veřejnost vůbec uvítá, jestli se to setká s úspěchem," řekla.

Se zájmem o akci byla spokojená. Třeba Lenka Pomališová se synem přinesla květiny v devíti květináčích. "Doma toho máme hrozně moc a potřebujeme to nějak trochu zredukovat. A toto mi přišlo jako výborný způsob, protože mi je líto je vyhodit. Takto to třeba udělá radost někomu dalšímu," řekla Pomališová. Odnést si mohla také devět květin, což ale se smíchem odmítla. "Zpátky můžeme přinést jen tři," uvedla. Nakonec si vzala se synem čtyři květiny.

Směnit květinu přišel i student liberecké univerzity Radek Pokorný, přinesl difenbachii. "Už jsem nevěděl, co s ní. Mám ji dva roky a roste hodně rychle, už jsem ji čtyřikrát prořezával," uvedl. Vyměnil ji za kapradinu ze sbírky zahrady. "Líbí se mi, takovou jsem ještě neviděl," pochvaloval si směnu.

Podle Kuchtové je možné, že směnu pokojových květin někdy zase zopakují. "Rádi bychom také zavedli prodej našich přebytků rostlin, které nemají ochranu CITES či jiné omezení," dodala.

Liberecká botanická zahrada je nejstarší veřejně dostupnou zahradou v republice. Ve svých sbírkách má víc než 9000 rostlin a pyšní se několika unikáty. Patří k nim například pět nejstarších kamélií v Evropě nebo největší průřez zkamenělým kmenem, který se kdy v Česku našel. Má také patrně největší sbírku orchidejí v zemi čítající přes 1500 druhů, význačná je i její sbírka masožravých rostlin. Hlavní akcí spojenou s jejím letošním výročí bude oslava 5. září přímo v botanické zahradě.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Peter Sládek

Peter Sládek

27.4.2025 15:05
Nápad dobrý - len či nešlo zároveň o SWAP chorôb a škodcov v rôznych vývojových štádiách...
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist