https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-vyvinuli-novy-typ-plastu-ktery-se-dokaze-rozkladat-v-morske-vode
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě

22.11.2024 09:20 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mezinárodní tým vědců vyvinul nový typ umělé hmoty, která se dokáže rozkládat v mořské vodě. Objev může přispět ke snaze o snížení znečištění životního prostředí při hromadění plastů v oceánech. Svá zjištění publikovali ve vědeckém časopisu Science, informovala agentura Kjódó.
 
Materiál nazvaný "supramolekulární" plast má podobnou pevnost v tahu a lze jej i zpracovávat jako plasty na bázi ropy, uvedl tým vědců z národního vědeckého výzkumného ústavu Riken a Tokijské univerzity.

Nový plast je vyroben z monomerů, které se používají v potravinářských přísadách, a z monomerů, které vznikají v organických materiálech. Smícháním ve vodě se tyto látky rozdělí na dvě různé vrstvy, z nichž jednu lze dehydratovat a získat tak látku šetrnou k životnímu prostředí, vysvětlil Takuzo Aida, ředitel Centra pro výzkum nových látek v ústavu Riken.

Slaná voda způsobí, že se materiál rychle rozpadne na původní monomery, dále se pak postupně rozkládá vlivem bakterií v oceánu nebo v půdě mořského dna.

Nový materiál, který je rovněž recyklovatelný a nehořlavý, by měl nalézt využití v součástkách pro precizní stroje či stavebních adhezivech. Možné bude i jeho další využití, bude-li vyroben jako vodovzdorný, uvedl výzkumný tým.

Předpokládá se, že ve světových oceánech se hromadí velká část obalových a jiných plastů, které se ve volné přírodě po vyhození přirozeně nerozpadají.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

22.11.2024 10:32
On snad existuje zákon o zachování hmoty. I v současné době se plasty rozpadají. Vznikají z nich mikroplasty a pak i nanoplasty. Vhodnější, než bádat nad vytvořením plastů, rozpadajících se v mořské vodě by bylo najít způsob, aby se všechny ty současné plasty, rozpadly jen v recyklačních linkách, při výrobě nového výrobku. Zkoumání jak docílit, aby se o rozpad postarala mořská voda, akorát přiměje další lidi, k odhazování odpadků do moře. Lidstvo tím ten plastový materiál ztratí, zůstane v moři.
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.11.2024 11:16 Reaguje na Tonda Selektoda
Ne, ne, je to správná cesta, současné plasty jsou stejná hrozba jako oteplení a vnik Venuše s 500st na povrchu nebo nezničitelná radioaktivita na 1000 let z JE!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.11.2024 16:22 Reaguje na Honza Honza
Radioaktivitu nemusíte ničit, ta ustane sama. Jen je hloupé se před silnými zdroji nechránit, což není u rozumných lidí problém.
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.11.2024 17:00 Reaguje na Jiří Svoboda
Přece jenom pro mě jakožto naivního neodborníka je lepší kouř z komína ze spalování dřeva než tuny radioakt. odpadu, ale chápu, že bez JE to taky nejde.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

22.11.2024 20:09 Reaguje na Honza Honza
Ano, pane neodborníku. Mám jen dvě kontrolní otázky: První: jak je možné, že v jaderných elektrárnách a ve skladech vyhořelého jaderného paliva (toho odpadu) v elektrárně pracují lidé a i po letech práce jsou zdrávi?
A druhá: co když to vyhořelé palivo (odpad) uložíme do nerezového kontejneru a ten uložíme do hloubky půl kilometru pod zem, aby se k němu žádný trouba nedostal a třeba ho nezcizil?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2024 12:35 Reaguje na Tonda Selektoda
A co když ho neuložíme do nerezového kontejneru, ale někdo z toho uádělá nejhorší stroj na zabíjení lidí? Pořád pohodička?
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.11.2024 11:03 Reaguje na Honza Honza
I ten, pro koho je označení "naivní neodborník" nedůvodná lichotka by měl chápat, že zatímco tuny radioaktivního odpadu jsou soustředěné a pod dohledem, kouř má tendenci toulat se kde chce po kraji.

Mimochodem než vyhořelé palivo z JE v množstvích tunových je pro běžného občana rizikem spíš "drobný odpad" ze zdravotnictví či průmyslu.
Palivový článek jen tak na chodníku nepotkáte, rozhodně spíš nedbale vyřazený zářič z defektoskopického zařízení.
Odpovědět
JH

JH

23.11.2024 08:32 Reaguje na Tonda Selektoda
Rozpad a rozklad jsou dvě dost odlišné věci.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist