Z 800 000 PET lahví z oceánu vzniká dvanáctimetrová replika Eiffelovy věže
Společnost od poloviny února vyrábí dvanáctimetrovou repliku Eiffelovy věže na mostecký festival spojený s letní olympiádou v Paříži. Už má vytisknutých přibližně 30 procent kousků konstrukce, která bude mít přibližně 1500 dílů. "S Českým olympijským výborem jsme spolupracovali i v minulosti. Vytvářeli jsme pro ně nějaké medaile a trofeje. Výbor měl jistou představu a původně oslovil jinou firmu na 3D tisk, která jim ale řekla, že jejich nápad je nereálný. My máme rádi výzvy, tak jsme do toho s nimi šli," uvedl Hřebabecký. Odhadem se na repliku věže použije 800 000 PET lahví.
"Jsem člověk, který si rád hraje a přetváří věci v byznys. Proto mě hned napadlo, že by se s tím dalo dělat spousta věcí, které v současné době ještě nikdo nedělá," řekl Hřebabecký. První, co ho zaujalo, byl fakt, že téměř nikdo nedělá barevné tisky. "Na světě sice již existují 3D firmy, ale většina z nich dělá jednobarevné věci. Zároveň nikdo s 3D tiskem netvoří velké věci. Většinou jsou to takové postavičky, klíčenky a spíše menší výrobky. Přemýšlel jsem, jakým způsobem by se dalo z toho zkonstruovat něco většího, jako například nábytek," dodal.
3D tiskárna je limitována svojí velikostí, proto replika bude v podobě stavebnice, kdy se jednotlivé kusy spojí. Zároveň je uvnitř vyztužena kovovou konstrukcí, aby byla pevná a stabilní. Hřebabecký přiznal, že replika Eiffelovy věže je zatím jejich největší projekt, ale do budoucna chystají jiné projekty, oproti kterým bude replika nejmenší z těch větších produktů. Zmínil například, že by v budoucnu rád vytiskl z materiálu, který pochází z odpadních PET lahví, dům.
"Hodně jdeme směrem ekologie. Proto se snažíme nepoužívat ropné plasty z prvovýroby. Jdeme cestou neropných plastů, konkrétně těch z kyseliny polymléčné vyráběné z bramborového škrobu nebo kukuřice, což jsou obnovitelné zdroje a je to biodegradabilní v průmyslových kompostech. Případně se zaměřujeme na recyklát," řekl Hřebabecký. Ani s jednou z možností není úplně spokojený, a proto se nyní soustředí na využívání plastového odpadu v oceánech.
Minulý rok firma 3DDEN pracovala na optimalizaci jak dodavatelského řetězce, tak i způsobu zpracování takového materiálu. Podle Hřebabeckého jsou tak jediní, kteří mají filament do tiskáren z odhozených plastových lahví za stejnou cenu jako běžný filament. Filament je struna, ze které se pomocí tiskárny vyrábí 3D objekt.
Firma začínala výrobou klíčenek, poté začala dělat vizitky, o které ale na trhu nebyl téměř zájem. Následovaly medaile, trofeje, plakety i obklady do interiérů. "Hodně se svými výrobky orientujeme do sportu. Ale děláme i do marketingu formou různých USB, boxů, nabíječek a podobně," řekl Hřebabecký. Mezi klienty firmy 3DDEN patří převážně provozovatelé velkých běžeckých nebo cyklistických závodů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Radim Zaňka
22.4.2024 14:13Břetislav Machaček
24.4.2024 10:30 Reaguje na Radim Zaňkaodpad. Pouze se z moře přemístil na souš, aby do něho zase jednou
mohl doputovat. Výsledek? Pár týdnů zájmu o toto "umělecké dílo"
a pak tichá likvidace neznámým "neškodným" způsobem. Je to stejné
jako s jinými "průkopnickými" metodami využití plastů. Kdysi byl
třeba adventní věnec zcela z organických materiálů a komplet ho
bylo možno zkompostovat. Dnes je polepen plasty z tavné pistole
a kompost si zaprasíte plasty. I to je POKROK, který je zbytečný
stejně, jako to "umělecké dílo" z plastu. Je mi k zblití, co vše
se propaguje jako EKO a přitom bych za to udělil ROPÁKA ROKU !