Mgr. Michal Novotný "> Ceny pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci, již našly své majitele - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceny-pro-obycejne-lidi-kteri-delaji-neobycejne-veci-jiz-nasly-sve-majitele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

BEZ o.s., Kolářova 303, Katovice: Ceny pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci, již našly své majitele

27. dubna 2010 | BEZ o.s., Kolářova 303, Katovice
Autor: Mgr. Michal Novotný, tel: 775214405
Křesadlo je symbolem vykřesané jiskřičky lidství a smyslem jeho udělování je nejen ocenit dobrovolníky, ale zároveň šířit myšlenku dobrovolnictví do hlubšího povědomí veřejnosti.
V České republice byla poprvé udělena v roce 2001 Národním dobrovolnickým centrem Hestia v Praze. V Jihočeském kraji byla cena poprvé udělena za rok 2002 v Českých Budějovicích. Specifikou udělování ocenění pro dobrovolníky v Jihočeském kraji je udělování ceny týmové s názvem Dobrá parta.

Na dobrovolnické ceny může být každoročně nominován každý, kdo se ve svém volném čase a bez nároků na odměnu věnuje nějaké veřejně prospěšné aktivitě. Cenu Křesadlo organizují společně sdružení BEZ Katovice a INKANO Písek tradičně s Komunitní nadací Blanicko – Otavskou.

Pořádání slavnostního společenského předání cen bylo podpořeno: městem Strakonice, Jihočeským krajem, Vinotékou Le Bouchon, Měšťanským pivovarem Strakonice, Lodním servisem Strakonice, společností Gabriella Salvete, Šmidingerovou knihovnou Strakonice, Divadelní restaurací – firmou Staněk a společností ČZ Gastro.

Ocenění získali:
Křesadlo:
1. Helena Hanušová za dobrovolnictví v hospicu sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích.
Pro nominaci na cenu Křesadlo za rok 2009 není vhodnějšího kandidáta než jakou je osobnost paní Heleny Hanušové. Její zásluhou jsou pacienti hospicu středem zájmu a pozornosti studentů ze Střední pedagogické školy v Prachaticích.
Paní Helena Hanušová pracuje jako vychovatelka domova mládeže při Střední pedagogické škole v Prachaticích. Tato empatická žena aktivně dobrovolně spolupracuje s hospicem již čtvrtým rokem a přibližuje tak studentům život pacientů a dění v hospici. Za toto zmiňované období přivedla paní Helena Hanušová do hospice desítky studentů, s kterými připravují pacientům hudební vystoupení a tvůrčí činnosti.
Kontakt na dobrovolníka: mobil: 602 365 886, e-mail: hhanusova@tiscali.cz
Kontakt na nominující organizaci: Hospic sv. Jana N. Neumanna, recepce@hospicpt.cz, 731 600 098, www.hospicpt.cz

2. Jan Samec, který působí jako dobrovolník v řadě aktivit Salesiánského střediska mládeže
Příběh dobrovolnictví pana Samce je o to zajímavější, že začal psát asi před pěti lety, kdy začal docházet do klubu Oráč salesiánského střediska a to jako jeho klient. Při jednom rozhovoru, též už je tomu dávno, s odhodláním sdělil, že jednou bude v klubu také pracovat.
Rok se s rokem sešel, jeho odhodlané rozhodnutí nabylo na reálných rozměrech a začal fungovat jako dobrovolník ve florbalovém kroužku. Rok na to si přibral i dobrovolnictví v klubu Oráč a v současné době dochází i do programů Romského klubu. Aby toho všeho nebylo málo, pomáhá též jako dobrovolník v občanském sdružení KONTAKT bB, které se zabývá plaváním tělesně postižených.
Kontakt na dobrovolníka: mobil 775 922 728. e-mail: koblihb@seznam.cz
Kontakt na nominující organizaci: Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže České Budějovice, dobrovolnici@sasmcb.cz, 731/604 361, www.sasmcb@sdb.cz

3. Lenka Trianglová, která působí jako dobrovolnice hned ve třech organizacích
Lenka Trianglová začala s dobrovolnictvím před 5ti lety. Postupně si přibírala nové činnosti a v současné době působí jako dobrovolník zároveň na 3 místech najednou. Nejdéle se věnuje plavání s dětmi s postižením – v jihlavském SK Vodomílek (5 let) a českobudějovické organizaci Kontakt bB (3 roky). Na začátku roku 2008 navázala spolupráci také s Diecézní charitou v Českých Budějovicích a rozhodla se začít docházet ještě do CSS Empatie, denního a týdenního stacionáře pro lidi s mentálním postižením. Celkem tedy věnuje dobrovolnictví 4 hodiny za týden.
Kontakt na dobrovolníka: mobil 777 114 653, e-mail: lenka.tri@centrum.cz
Kontakt na nominující organizaci: Dobrovolnické centrum při Diecézní charitě České Budějovice, dobrovolnici@charitacb.cz, 386 322 611, 731 604 163, www.charitacb.cz

4. Marek Anděl, který svůj volný čas věnuje Ekocentru – Elektrárně královského města Písku a nejen tam
Paleta dobrovolnických aktivit pana Marka Anděla je velmi široká. Nejen, že se snaží aktivně seznamovat veřejnost a především mládež s možnostmi využití obnovitelných zdrojů energií, s možnostmi úspor energií a s důležitostí třídění odpadů. Mimo jiné organizuje již tradičního každoročního úklid řeky Otavy na území města Písku a nově se mu podařilo rozjet projekt „podej tlapku“, jehož hlavním cílem je konkrétní adresná pomoc týraným či opuštěným zvířatům. To však stále není vše, pan Anděl se například zasloužil o propagaci a šíření odkazu politické vězeňkyně z Písku Dagmar Šimkové.
Kontakt na dobrovolníka: mobil: 737 605 605 e-mail: marek.andel@quick.cz
Kontakt na nominující organizaci: Mgr. Jindřiška Jelínková, jindriska.jelinkova@email.cz, 606753456

5. Jana Bartůňková, která působí jako dobrovolnice na Lince důvěry Arkáda.
Jana Bartůňková spolupracuje s centrem Arkáda již 13 let. V roce 1997 začala pracovat jako dobrovolný pracovník v Krizovém centru. Když v roce 2001 vznikla Linka důvěry v rámci rozšíření nabídky služeb centra Arkáda, paní Bartůňková bez váhání začala pracovat jako dobrovolník v této službě. Od té doby je neúnavným dobrovolníkem v telefonické krizové intervenci, který ve svém volném čase pomáhá druhým lidem zvládat jejich obtížné životní situace. Do své práce na Lince důvěry navíc přináší profesionální pohled, neboť ještě donedávna pracovala jako sociální pracovnice na Městském úřadě v Písku. Má bohaté profesní i dobrovolnické zkušenosti, o které se dělí s celým týmem. Po 13ti letech se „propomáhala“ až do důchodového věku, ve kterém se její postoj k dobrovolnictví vůbec nemění.
Kontakt na dobrovolníka: 721 826 510; e-mail: nemá, ale lze využít: kvasnickova@arkada-pisek.cz
Kontakt na nominující organizaci: Arkáda – sociálně psychologické centrum, o.s., info@arkada-pisek.cz, 382 211 300, 775 588 540, www.arkadacentrum.cz

Dobrá parta:
1. Dobrovolnice sdružení Proutek (Iveta Brabcová a Lenka Burdová)
Iveta Brabcová a Lenka Burdová pomáhají sdružení Proutek (které se věnuje chráněnému bydlení ososb s mentálním postižením) od roku 2008 jako dobrovolnice při všech benefičních akcích, které sdružení pořádá. Zapojují i své rodiny a kamarádky, jsou pro Proutek velkou podporou. Obě mají rodiny, malé děti, pracují a ještě studují dálkově vysokou školu, Iveta závodně sportuje. I přes to všechno si dokáží udělat čas a pomáhat.
V dubnu 2009 samy dvě zrealizovaly benefiční kulturní odpoledne pod názvem Slunéčko, které se konalo v KD Střelnice v Jindřichově Hradci. Druhý ročník benefičního odpoledne Slunéčko, s výtěžkem ve výši 26.112,- Kč, byl věnován o.s. Proutek, navíc Nadace Divoké Husy v rámci programu „Hejbni kostrou pro druhé“ tento výtěžek zdvojnásobila.
Kontakt na tým: Iveta Brabcová, 606 434 095, brabina.one@seznam.cz; Lenka Burdová, 721 096 627, burdova@jh.cz
Kontakt na nominující organizaci: Proutek o.s., hanka@proutek.cz, 776 309 407, www .proutek.cz

2. Tým Ká-servis z Českých Budějovic
S Diecézní charitou Č. Budějovice spolupracuje tým z Ká-servisu od roku 1999. V zahraniční humanitární pomoci se Diecézní charita angažuje v pomoci nejchudším dětem z Běloruska v projektu „Adopce na dálku“. V loňském roce byl zorganizován již 4. ozdravný pobyt pro 20 dětí. Tým z Ká-servisu vždy zajišťuje pro běloruské děti jednodenní vodáckou akci. Program akce je pokaždé pečlivě připravený, od zajištění lodí, vysvětlení dětem jak se chovat při sjíždění řeky apod., až po přípravu svačin a večerní opékání buřtů a zpívání s dětmi u ohně.
Kontakt na tým: Milan Litvan, 602 845 444, info@ka-servis.cz
Kontakt na nominující organizaci: Projekt „Adopce na dálku“ při Diecézní charitě České Budějovice, humanitarnipomoc@charitacb.cz, 732 250 873, www.charitacb.cz

3. Tým dobrovolníků z Mateřského centra Beruška Strakonice
Nominován byl dobrovolnický pracovní tým Mateřského centra Beruška Strakonice, který zde působil od listopadu 2008 do ledna 2010 připravoval bohatý program pro maminky ve Strakonicích. Desetičlenný tým dobrovolníků (nemůžeme říci dobrovolnic, protože mezi nimi byl i jeden muž) organizoval pravidelný měsíční program mateřského centra, ale i řadu zajímavých větších akcí – například soutěžní akci „Táta frčí“, Loučení s prázdninami nebo Živý betlém.
Kontakt na tým: Hana Švíková, 737 371 418, simi.st@email.cz
Kontakt na nominující organizaci: Mgr. Jitka Vápeníková a.ati@seznam.cz, 603 436 326



Čestné uznání za dobrovolnickou činnost
1. Monika Fořtová za dobrovolnictví v programu PětP
Monika Fořtová se v Programu 5P schází od listopadu 2008 se 14 letou dívkou, která byla zařazena do Pět P z důvodu potíží s chováním ve škole i doma. Tento program organizuje sdružení Arkáda Písek nejen v Písku, ale i v Milevsku, kde je do programu zapojena i Monika Fořtová. Program PětP je mentoringový program postavený na přátelském vztahu staršího dobrovolníka dítět – klienta programu.
Kontakt na dobrovolníka: 721 148 434, e-mail: MonikaFortova@seznam.cz
Kontakt na nominující organizaci: Arkáda – sociálně psychologické centrum, o.s., info@arkada-pisek.cz, 382 211 300, 775 588 540, www.arkadacentrum.cz

2. Marcela Čábelová, která působí jako dobrovolnice v Městské charitě České Budějovice
Slečna Čábelová začala ke konci roku 2008 chodit pomáhat lidem s duševním onemocněním do keramické dílny. Od září roku 2009 se zapojila navíc jako dobrovolník do týmu Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež V.I.P., kde vede samostatný kroužek Výtvarné aktivity s dětmi. Nutno říci, že V.I.P. je v sociálně vyloučené lokalitě a děti, které do něj chodí, jsou často hyperaktivní, s problémy ve škole. V obou zařízeních, kde sl. Čábelová působí, vždycky když chtějí další dobrovolníky říkají: „chceme někoho, kdo je jako Marcelka.“
Kontakt na dobrovolníka: 721 019 742, macinakcabel@centrum.cz
Kontakt na nominující organizaci: Dobrovolnické centrum při Diecézní charitě České Budějovice, dobrovolnici@charitacb.cz, 386 322 611, 731 441 760, www.charitacb.cz

3. Mgr. Václava Novotná za dobrovolnictví na Lince důvěry Arkáda
Paní Václava Novotná Václava Novotná je dobrovolníkem v centru Arkáda již devět let. Po absolvování povinného 100 hodinového výcviku začala pravidelně docházet na služby a poskytovala lidem volajícím se svými trápeními podporu a provázení jejich obtížnými životními situacemi. Paní Novotná byla nomivána za své nasazení pomáhat druhým, a za spolehlivost a obětavost, se kterou přistupuje ke své roli dobrovolníka.
Kontakt na dobrovolníka:
Kontakt na nominující organizaci: Arkáda – sociálně psychologické centrum, o.s., info@arkada-pisek.cz, 382 211 300, 775 588 540, www.arkadacentrum.cz

4. Ivana Graňová za dobrovolnictví v Městské i Diecézní charitě České Budějovice.
Záběr dobrovolnického působení paní Tkadlečkové je velmi široký. Mateřskému centru Ivana Graňová studuje v současné době na Ekonomické fakultě JU. Jako dobrovolník v oblasti práce s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí se angažuje dva roky. Začínala v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Srdíčko – Jiloro při Městské charitě ČB.
Kontakt na dobrovolníka: 723 959 334, GranovaIvana@seznam.cz
Kontakt na nominující organizaci: Dobrovolnické centrum při Diecézní charitě České Budějovice, dobrovolnici@charitacb.cz, 386 322 611, 731 441 760, www.charitacb.cz


5. Milan Štícha za dobrovolnictví ve svépomocné oranizaci Jihočsská Lambda
Pan Milan Štícha již 15 let působí jako dobrovolník ve svépomocné gay a lesbické organizaci Jihočeská Lambda, ve které odpracoval například jen při osvětových akcích stovky hodin bez nároku na odměnu. Mimo to působí jako dobrovolník pro Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českých Budějovicích.
Kontakt na dobrovolníka: 736 743 940, nudle1970@seznam.cz
Kontakt na nominující organizaci: Jihočeská Lambda, jihoceska.lambda@volny.cz, 736173325, 387783155, www.klucicb.info
____________________________________________________________________________________________

Vznik a smysl ceny Křesadlo
Křesadlo je symbolem vykřesané jiskřičky lidství a smyslem jeho udělování je nejen ocenit dobrovolníky, ale zároveň šířit myšlenku dobrovolnictví do hlubšího povědomí veřejnosti. Myšlenka udělování ceny Křesadlo je duševním vlastnictvím Národního dobrovolnického centra Hestia, o.s. První Křesadla byla udělena v prosinci roku 2001 v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků (tento rok vyhlásilo OSN) v Praze. Od roku 2003 se cena Křesadlo vyrábí podle starých vzorů coby opravdový a funkční předmět a je autorským originálem z dílny Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát.
Od roku 2001 se cena rozšířila do řady dalších měst a krajů České republiky (například Ústí n.L., Kroměříž, Karlovy Vary a další).
Cena Křesadlo je udělována vždy první polovině roku (zpravidla v rozmezí leden – duben) a to za rok předchozí (tj. letos je udělována cena za rok 2009).
Historie ceny v Jihočeském kraji
Křesadlo
V Jihočeském roce byla cena poprvé udělena za rok 2002 v Českých Budějovicích. Od té doby se koná každoročně – slavnostní předávání cen celkem třikrát hostily České Budějovice, jedenkrát Písek a Jindřichův Hradec a letos již podruhé budou ocenění předávána ve Strakonicích. Záštitu nad cenami již tradičně převzali hejtman Jihočeského kraje pan Mgr. Jiří Zimola starosta Strakonic pan Ing. Pavel Vondrys.
Cena Křesadlo je cenou individuální.
Dobrá parta
Specifikou udělování ocenění pro dobrovolníky v Jihočeském kraji je udělování ceny týmové s názvem Dobrá parta. Ta byla poprvé udělena za rok 2005. Důvodem vzniku této ceny byla skutečnost, že některé organizace, které dlouhodobě a dobře spolupracovali s dobrovolníky se zdráhaly nominovat dobrovolníky na individuální ceny. Zdůvodňovali to tím, že je pro ně důležitý tým dobrovolníků a nechtějí z něho vyzdvihnout jen jednotlivce. Na tuto cenu může být nominovány týmy dobrovolníků z projektů, které jsou cíleně postaveny na spolupráci party dobrovolníků (např. organizace letních táborů, ozdravných pobytů, obnova kulturních památek) nebo z projektů, které systematicky pracují se skupinou dobrovolníků (linky důvěry atd.) nebo z organizací jejichž celá činnost je postavena na dobrovolnické veřejně prospěšné činnosti.
Výběr oceněných
Oceněné vybírá nezávislá komise. Ta letos pracovala ve složení:
§ Milan Bubeníček, ředitel Komunitní nadace Blanicko – Otavské, Protivín
§ Mgr. Radek Gális, novinář Českobudějovické listy, České Budějovice
§ Romana Kotrbatá, předsedkyně sdružení INKANO, Písek
§ Mgr. Michal Novotný, předseda sdružení BEZ, Katovice
§ PhDr. Ivana Říhová, místostarostka Strakonic, Strakonice

Dobrovolnictví
K tradičním dobrovolnickým aktivitám (jako jsou dobrovolní hasiči, trenéři mládeže, vedoucí dětských oddílů atd.) se v devadesátých letech minulého století začali v ČR přidávat první specializované dobrovolnické programy a aktivity systematicky spolupracující s dobrovolníky (například dobrovolníci v nemocnicích aj.). Tyto programy začínaly nejprve ve velkých městech a prvními dobrovolníky byli vysokoškolští studenti. V těchto městech také vznikla první dobrovolnická centra, která se věnuji propagaci dobrovolnictví, rozvojem dobrovolnických projektů i propojování těchto projektů se zájemci o dobrovolnictví. V největších městech (Praha, Ústí n.L.) jsou to samotná dobrovolnická centra, které se věnují jen dobrovolnické problematice, v menších místech dobrovolnická centra vznikají při nějaké již existující organizaci (například v Písku při informační kanceláři neziskových organizací – INKANO, v Českých Budějovicích při Zdravotně sociální fakultě atd.).
Především pro mladé lidi se otvírá možnost různě dlouhých dobrovolnických aktivit tzv „na plný úvazek“. V létě to jsou oblíbené tzv. workcampy, kdy mladí lidé mohou jet na zkušenou po Evropě i do dalších zemí na dvoutýdenní až dvouměsíční pobyty. jejich zaměření je velmi různorodé – od práce v národních parcích, přes úpravu památek, až po pomoc v sociálních zařízeních. Typem dlouhodobé dobrovolnické služby je například Evropská dobrovolná služba, v rámci které mohou jet mladí lidé na 6 měsíční pobyt.

_______________________________________________________________________________________________


Organizátoři

BEZ o.s. Katovice
Občanské sdružení BEZ vzniklo s cílem zapojovat občany do místních komunitních aktivit. V podstatě zájem zakladatelů směřuje ke třem oblastem – oživení společenského života v Katovicích, rozvoj dobrovolnictví a problematika uprchlíků.
Podílelo se na organizaci loňského ročníku Křesdla a v loňském roce realizovalo projekt BEZva Katovice, v jehož rámci proběhlo v Katovicích a okolí na dvě desítky místních komunitních akcí.

INKANO Písek
Občanské sdružení, které poskytuje služby občanské poradny, dobrovolnického centra a informační kanceláře neziskových organizací. Realizuje vzdělávací, kulturní aktivity a univerzitu třetího věku v Písku (pod garancí JCU).

Generální partner:
Komunitní nadace Blanicko – Otavská – generální partner
Je nevládní neziskovou organizací, jejímž posláním je rozvoj komunitního života v Blanicko – otavském regionu. Své poslání naplňuje hledáním, iniciováním a podporou projektů, které přinášejí prospěch místním obyvatelům a mají kladný dopad na rozvoj regionu. Jako komunitní nadace není zaměřena úzce tématicky, ale je zacílena na rozvoj celého regionu.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist