Petra Němcová "> EU by měla arbitráže odmítnout, podobně jako Austrálie v roce 2005 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/eu-by-mela-arbitraze-odmitnout-podobne-jako-australie-v-roce-2005
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, o. s.: EU by měla arbitráže odmítnout, podobně jako Austrálie v roce 2005

7. května 2015 | Iuridicum Remedium, o. s.
Autor: Petra Němcová, tel: 739 162 968
Cecilia Malmström, komisařka pro obchod, včera v Evropském parlamentu prezentovala svůj pozměňovací návrh ostře kritizovaného arbitrážního systému, tzv. mechanismu urovnávání sporů mezi investorem a státem (ISDS) ve vyjednávaném Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Podle mluvčí kampaně Špatný vTTIP Petry Němcové navrhovaná reforma pouze problémy zakrývá a neřeší je. „Reformovaná verze ISDS stále nadržuje zahraničním investorům a dovoluje, aby byly nezávislé soudy obcházeny soukromými arbitrážemi.“

Komisařka Malmström novou verzi arbitrážního systému představila v reakci na masivní vlnu kritiky původního návrhu. Sama Malmström včera uznala, že arbitrážní systém musí projít zásadní reformou vedoucí k ustavení mezinárodního arbitrážního soudu. „Otázkou pak zůstává, proč Evropská unie nemůže nebo nehce ISDS v TTIP prostě odmítnou, jako to udělala Austrálie v roce 2005 ve smlouvě o volném obchodu s USA. Pokud to mohla udělat Autrálie, nevidím důvod, proč by stejnou sílu nemohla prokázat Evropská unie, zvláště pokud ISDS s USA má pouze devět členských států EU“, poznamenává Němcová.

Systém ISDS zůstává jednostranný. Arbitráže udělují zahraničním investorům výlučný přístup k žalobám proti pravidlům přijatým národními legislativci, které podle názorů investorů omezují jejich investice a předpokládané zisky. Profesoři práv z Harvardu a Yale ve veřejném dopise upozorňují, že rovnocenný přístup k soudům musí platit ve všech situacích a stejně pro všechny. ISDS je ovšem systém vybudovaný na nerovnocenném přístupu. ISDS poskytuje separátní právní systém dostupný pouze určitým investorům, kteří mohou v rámci ISDS podávat žaloby. Tato možnost není nabídnuta ani státům, ani domácím investorům, nebo nevládním organizacím prohlašujícím porušení smlouvy.“ Petra Němcová k tomu dodává: „Zahraniční investoři získávají exkluzivní práva nedostupná jiným zainteresovaným skupinám, aniž by na ně zároveň byly uvaleny povinnosti, např. v oblasti pracovních podmínek.“

Podle návrhu Cecilie Malmström si investoři budou moci vybrat, zda chtějí využít veřejné soudy, nebo soukromé arbitráže. Má být umožněno odvolací řízení a má vzniknout seznam arbitrů. Stanovením práva regulovat, má být zajištěno přijímání nových zákonů, např. v ochraně spotřebitele, zdraví nebo přírody, bez strachu z možných žalob ze strany byznysu.
Petra Němcová, tel: 739 162 968
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist