Austrálie potvrdila platnost emisního závazku k roku 2030
Kompromisní globální klimatickou dohodu se podařilo uzavřít v sobotu večer na konferenci v Glasgow. Potvrzuje dlouhodobý cíl vyplývající z dohody z Paříže, jež vstoupila v platnost v roce 2016, kterým je omezení globálního oteplování pod hranicí dvou stupňů Celsia nad úrovní z předindustriální éry, ideálně pak pod 1,5 stupně. K tomu je potřeba snížit do roku 2030 globální produkci skleníkových plynů o 45 procent oproti stavu z roku 2010 a na čistou nulu v emisích kolem poloviny století.
Země mimo jiné souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie. Dohoda rovněž vyzývá země k aktualizaci jejich cílů už v příštím roce.
"Australský cíl pro rok 2030 je pevně daný a my jsme odhodláni ho dosáhnout a pokořit," řekli australská ministryně zahraničí Marise Payneová a ministr energetiky Angus Taylor ve společném prohlášení po skončení summitu.
Austrálie je jedním z hlavních světových producentů uhlí a zemního plynu a mezinárodní aktivistická síť Climate Action Network (CAN) zemi označila za "kolosální fosilii" klimatických rozhovorů kvůli jejímu "děsivému přístupu k politice klimatické změny".
Australský premiér Scott Morrison podle Reuters přijal cíl nulových uhlíkových emisí do roku 2050, ale řekl, že nebude dán zákonem. Morrison také odmítl závazek Evropské unie, USA a dalších států snížit emise metanu do roku 2030 o 30 procent.
Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt, který byl v letech 2013 až 2016 ministrem životního prostředí, odmítl sdělit, zda vláda svůj klimatický cíl bude aktualizovat. "My jsme svůj cíl stanovili. Ale nadále budeme aktualizovat naše předpoklady," řekl Hunt v rozhovoru s televizí ABC.
reklama