https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ve-vnitrozemskych-vodach-ubyva-kysliku.a-na-vine-je-clovek
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve vnitrozemských vodách ubývá kyslíku. A na vině je člověk

11.4.2025 02:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nová studie pod vedením vědců z utrechtské univerzity odhalila významné změny v globálním koloběhu kyslíku ve sladkých vodách. Výzkum, který byl minulý týden zveřejněn v časopise Science Advances, odhaluje, že způsob produkce a využívání kyslíku ve vnitrozemských vodách se od roku 1900 dramaticky změnil. A na vině je lidská činnost.
 
Řeky, potoky, jezera a vodní nádrže nejsou jen malebnou součástí krajiny, ale také životně důležitým motorem života na Zemi. Vnitrozemské vody „dýchají“ kyslík stejně jako my. Nová studie vedená vědci z Utrechtské univerzity však ukazuje, že jsme je v posledním století, v éře známé jako antropocén, zadusili živinami, odpady a rostoucí teplotou.

Kyslík, nejdůležitější zdroj pro život na Zemi, hraje důležitou roli v dalších kolobězích živin, jako je uhlík a dusík. A jejich narušení způsobuje úbytek kyslíku ve vodě, který je patrný v různých pobřežních a sladkovodních systémech. Výsledkem jsou umírající ryby, narušené potravní řetězce, špatná kvalita vody, snížení biodiverzity a další problémy, které již ovlivňují sladkovodní ekosystémy po celém světě.

„Úbytek kyslíku ve vodách vede k vyšší pravděpodobnosti, že bude docházet k situacím, kdy bude kyslík lokálně vyčerpán natolik, že rozklad organické hmoty bude probíhat anaerobními procesy, na jejichž konci je finálním produktem metan, místo oxidu uhličitého, který vzniká při aerobním rozkladu. A metan je mnohem účinnější skleníkový plyn,” říká k výzkumu Adam Bednařík z Oddělení toků látek a energie z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Czechglobe.

Za úbytkem kyslíku stojí zrychlený kyslíkový cyklus

Vědecká skupina pod vedením utrechtských vědců zabývajících se výzkumem Země Junjie Wanga a Jacka Middelburga, vytvořila první globální model, který popisuje celý kyslíkový cyklus vnitrozemských vod na planetě. „Náš model nabízí komplexnější pochopení tohoto cyklu ve velkém měřítku, takže je možné vidět blížící se problémy spojené s kyslíkem, poznat jejich příčiny a snad i včas zasáhnout,” vysvětluje Jack Middelburg.

Včasné zásahy podle Adama Bednaříka znamenají obecně redukci vnosu živin do vodních ekosystémů, a to u bodových zdrojů, tedy lepší čištění odpadních vod a plošných zdrojů, lepší hospodaření především v zemědělské krajině, snižování eroze a hnojení. Mezi prospěšné zásahy mohou patřit také revitalizace toků nebo nádrží, které mohou vést k lepší samočistící funkci.

Výzkumný tým také zjistil, že se zvýšil globální „obrat kyslíku“ - tedy kolik kyslíku se vyprodukuje a spotřebuje. A právě v rámci obratu nastává nerovnováha: vnitrozemské vody spotřebovávají více kyslíku, než jej produkují, čímž se stávají stále větším pohlcovačem atmosférického kyslíku.

„Vysvětlit větší obrat kyslíku je poměrně snadné: hnojení živinami způsobuje větší nárůst zelené biomasy, ať už řas, rostlin či sinic. Ty pak produkují velké množství kyslíku. Pohnojený ekosystém je produktivnější, než je systém chudý na živiny. Na druhou stranu pak ale dochází k nárůstu biomasy, která se dříve nebo později rozloží činností mikroorganismů, které u toho spotřebují spoustu kyslíku, ale žádný nevyprodukují. A proto ta záporná bilance,” vysvětluje Adam Bednařík.

„Představme si typický český rybník v zemědělské krajině. Je mělký a dobře se prohřívá. Vyšší teplota znamená rychlejší rozklad organické hmoty spotřebovávající kyslík i menší rozpustnost kyslíku ve vodě. Zpravidla bude bohatý na živiny, ať už přítokem vodního toku s nedostatečně vyčištěnou odpadní vodou, splachem z polí nebo přímo hnojením rybníka či krmením ryb,” vysvětluje Adam Bednařík.

V takovém rybníce dojde podle jeho slov v létě k nárůstu řas a sinic, ty produkují kyslík, takže je ho tam přes den hodně. „V noci ale potřebují všechny organismy dýchat a k žádné produkci kyslíku nedochází. Může se jednoduše lokálně vyčerpat a dochází k úhynům. Další kritický bod je, když takto narostlá biomasa na podzim v krátkém čase odumře a dochází k masivnímu rozkladu, který opět vyčerpá kyslík. Je to do jisté míry začarovaný kruh, protože změnou kyslíkového režimu u dna nádrží může dojít k aktivaci dalších živin jako je fosfor uložený v sedimentech,” dodává Adam Bednařík.

Odpady, zemědělství a teplo

„Více zemědělství, více odpadních vod, více přehrad a teplejší klima - to vše mění fungování našich sladkovodních ekosystémů,“ říká Junjie Wang. Když do řek, jezer a nádrží proudí více živin, řasy rostou rychleji, ale když odumírají a rozkládají se, spotřebovávají obrovské množství kyslíku. „Zjistili jsme, že hlavní příčiny spočívají v těchto přímých lidských činnostech. Zaprvé se ukazuje, že hlavní příčinou zrychlení je přísun živin v důsledku nadměrného hnojení. Za druhé se ukázalo, že stejně důležitá je i delší doba cesty sladké vody do moře kvůli výstavbě přehrad a nádrží,“ říká Jack Middelburg.

Zároveň nepřímé lidské vlivy, jako je zvyšování průměrné globální teploty, způsobují, že kyslík je ve vodě hůře rozpustný, pomaleji se přenáší vertikálně přes vodní sloupec a urychlují procesy, které ho ještě rychleji spalují. „Až dosud ve vědecké literatuře vždy panoval konsenzus, že toto zrychlení způsobuje především nárůst teploty. Náš model však ukazuje, že oteplování se na tomto jevu podílí jen asi 10-20 %,” říká Junjie Wang.

Studie ukázala, že současný cyklus kyslíku ve vnitrozemských vodách nevypadá vůbec podobně jako na počátku 20. století. „Přestože tyto vody pokrývají jen nepatrný zlomek zemského povrchu, odvádějí nyní z atmosféry téměř 1 miliardu tun kyslíku ročně - celkem polovinu toho, co celý oceán vypustí zpět,” říká Middelburg. „V globálních rozpočtech týkajících se klimatu a kyslíku už nemůžeme vnitrozemské vody ignorovat,“ dodává Junjie „Mění se rychleji, než jsme si mysleli, a jsou to klíčové části skládačky zemského systému.”

„Přínos této konkrétní studie vidím v relativně přesném vyčíslení podílu jednotlivých faktorů na celkové produkci a spotřebě kyslíku. Že jsou změny v dynamice kyslíku dávány do souvislosti zejména se zvýšeným přísunem živin, stavbou přehrad a nárůstem teploty zejména v posledním století, mi přijde nové a zajímavé. V předchozích studiích byl úbytek kyslíku dáván do souvislosti zejména s nárůstem teplot,“ dodává Bednařík.


reklama

foto - Schwarz Koutská Petra
Petra Schwarz Koutská
Autorka je copywriterka, editorka a zakladatelka projektu Sound of Science – klimatický infoservis.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.4.2025 11:11
Tak holt musí pomoci - možnosti jsou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.4.2025 16:31
Zaujalo mne kopnutí do přehrad, které svou hloubkou udržují řeku pod
hrází chladnější, než kdyby tekla pomalu meandrujícím tokem. Navíc rozdíl
hladin všech vodních stupňů od hrází přehrad po jezy způsobuje při přelivu
obohacení vody o vzdušný kyslík na rozdíl od meandrujícího toku a nebo
zahnívajících tůní. Okysličení vody vzdušným kyslíkem se koná u prudce
tekoucí vody, nebo přelivem přes vodní stupně a klesá v pomalu tekoucí
vodě a navíc zasakující do půdy v tůních a meandrech. Je názorně vidět,
že jedni prosazují to, co jiní považují za chybu a naopak.
Pak tu jsou splachy živin z polí, kterých díky zástavbě a vyčlenění
orné půdy z hospodaření ubývá a kvůli ekonomice hospodaření je zbytek
intenzivněji obhospodařován. Největší prasárnou je pěstování biomasy
pro OZE ( bioplynky, teplárny spalující slámu , přidávání rostlinných
olejů a biolihu do paliv). Na všem se podepisuje EKOLOGISMUS mající k
ekologii sakra daleko. Kanalizace koncentrují splašky na jedno místo
a řeší jejich čištění pouze omezeně. Původní rozptýlení do tisíců
trativodů a vyvážení na pole je pasé. Dojde-li jako v Ostravě k poruše
ČOV díky povodním, tak jdou půl roku splašky od 300 000 lidí bez
čistění rovnou do řeky. Totéž ale může potkat kdejakou malou místní ČOV, kde je pak ale pro malý tok to množství nevyčištěných splašek zničující. Koncentrace splašek je ekonomicky efektivní, ale při poruše neřešitelné
a pro život v toku zničující. Prostě NEEXISTUJÍ záložní řešení. Plnou
žumpu šlo vyčerpat na pole, či louku a nečistoty rozptýlit, ale co s
plnou kanalizací při poruše čističky? Končí to komplet v toku a navíc
v jednom místě u výtoku a tam zabíjí veškerý život. Zpomalení toků
obnovenými meandry se projeví jak zásakem do podloží a tím i úbytkem
vody v toku a jejím větším prohříváním. Bez čeření v proudech a pod
vodními stupni současných úprav zkrácených toků ubude množství
vzdušného kyslíku. Takže, která cesta je lepší?
Odpovědět
MP

Michael Pondělíček

14.4.2025 00:40
Pozoruhodná vystrašující zpráva. Zapomněli experti z Utrechtu a Czech Globe říci, že sladká voda je cca 0,01 % vody na světě a v rámci koloběhu je to ještě méně. Takže poměrně marginální množství a asi ne všude a na všech světadílech je s tou vodou problém, protože třeba Amazonie, Povodí velkých řek a další, v Evropě třeba Dunajská delta jsou místa, kde se voda čistí a nově okysličuje. Takže děkujeme za další polašné zprávy o činnosti člověka (samozřejmě odhlédneme od čištění a zpracování odpadních vod a také od zlepšení vody v tocích za posledních 30 let nejen v Evropě) a autorům studiím i autorce posíláme písničku. Na závěr otázka na zamyšlenou? Jak je to asi s kyslíkem v mořské vodě, když se povrchová voda momentálně pořád a silně otepluje?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist