Brabec odstartoval v Horním Jiřetíně projekt Sázíme budoucnost
Společně s Brabcem do ruky lopatu vzal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který prohlásil, že vláda nepočítá s žádnou změnou u prolomení limitů. Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády Petra Pitharta v roce 1991. Od té doby se téma rozšíření těžby dostalo několikrát na vládní jednání. V roce 2015 kabinet v Ústí nad Labem oznámil, že limity se posunou v dole Bílina, zachovány zůstanou v dole ČSA. Oddychl si tak Horní Jiřetín, kterému hrozilo bourání.
"Je symbolické, že jsem vysadili tři lípy v oblasti, před kterou se zastavilo těžební pole. Já jsem si jist, že obec bude prosperovat," řekl Brabec, který ocenil Horní Jiřetín za podporu výměny staých kotlů za nové. Poslední vlna dotací na ekologičtjší kotle v Ústeckém kraji začala v pondělí. Žádostí přijal krajský úřad zatím 3600, kraj může rozdělit zhruba 167 milionů korun, což stačí na pokrytí 1600 žádostí. Řada žádostí však přišla duplicitně. "Budeme dělat všechno proto, abychom pokryli maximum žádostí," uvedl Brabec. Vláda uvolní ještě 1,5 miliardy korun navíc na výměnu kotlů, 500 milionů dostane Moravskoslezský kraj, miliardu si rozdělí zbytek republiky.
Lidé museli mít doposud nejprve vlastní peníze na zaplacení nákupu kotle a výměnu, poté jim kraj až 80 procent nákladů proplatil. Pokud se do programu zapojí obce, mohou žadatelé získat bezúročnou půjčku na předfinancování a obec peníze na projekty v rámci životního prostředí. Horní Jiřetín se do programu zapojil a Brabec starostovi Vladimírovu Buřtovi (Strana zelených) včera předal rozhodnutí o tom, že obec získá 8,2 milionu korun, díky nimž se vymění 40 kotlů ve městě.
Horní Jiřetín má už několik let vlastní dotaci, kterou podpořil více než 100 výměn kotlů. "Snažíme se v městských nájemních bytech přecházet na obnovitelné zdroje energie, ale i v dalších objektech, jako je škola. Věříme, že i my, takové malé město, můžeme výrazně přispět v boji s klimatickou změnou," řekl Buřt.
Horní Jiřetín před potvrzením limitů těžby v dole ČSA zažíval neklidnou dobu, ve městě byli spekulanti, kteří skupovali nemovitosti, obyvatele ohrožovala nejistota. Podle Buřta od rozhodnutí vlády o limitech je ve městě spíše klid. "Získali jsme větší jistotu, že tady Jiřetín zůstane, navíc se zlepšilo životní prostředí po odstavení skrývkových bagrů na lomu ČSA. Je tady výrazně nižší hlučnost a prašnost," řekl. "Je řada lidí, kteří odešli, a dneska by se vrátili zpátky, bohužel možností není mnoho, o parcely pro stavbu rodinných domů je velký zájem," uvedl.
reklama