https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-odstartoval-v-hornim-jiretine-projekt-sazime-budoucnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec odstartoval v Horním Jiřetíně projekt Sázíme budoucnost

19.9.2019 00:30 | HORNÍ JIŘETÍN (ČTK)
Společně s Brabcem do ruky lopatu vzal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). / Ilustrační foto
Společně s Brabcem do ruky lopatu vzal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Tři lípy včera v Horním Jiřetíně na Mostecku vysadili tři představitelé vlády. Ve městě, které se stalo symbolem boje proti prolomení limitů těžby uhlí, tím zahájili projekt Sázíme budoucnost. Do pěti let má být vysazeno deset milionů stromů mimo les, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
 

Společně s Brabcem do ruky lopatu vzal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který prohlásil, že vláda nepočítá s žádnou změnou u prolomení limitů. Územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády Petra Pitharta v roce 1991. Od té doby se téma rozšíření těžby dostalo několikrát na vládní jednání. V roce 2015 kabinet v Ústí nad Labem oznámil, že limity se posunou v dole Bílina, zachovány zůstanou v dole ČSA. Oddychl si tak Horní Jiřetín, kterému hrozilo bourání.

"Je symbolické, že jsem vysadili tři lípy v oblasti, před kterou se zastavilo těžební pole. Já jsem si jist, že obec bude prosperovat," řekl Brabec, který ocenil Horní Jiřetín za podporu výměny staých kotlů za nové. Poslední vlna dotací na ekologičtjší kotle v Ústeckém kraji začala v pondělí. Žádostí přijal krajský úřad zatím 3600, kraj může rozdělit zhruba 167 milionů korun, což stačí na pokrytí 1600 žádostí. Řada žádostí však přišla duplicitně. "Budeme dělat všechno proto, abychom pokryli maximum žádostí," uvedl Brabec. Vláda uvolní ještě 1,5 miliardy korun navíc na výměnu kotlů, 500 milionů dostane Moravskoslezský kraj, miliardu si rozdělí zbytek republiky.

Lidé museli mít doposud nejprve vlastní peníze na zaplacení nákupu kotle a výměnu, poté jim kraj až 80 procent nákladů proplatil. Pokud se do programu zapojí obce, mohou žadatelé získat bezúročnou půjčku na předfinancování a obec peníze na projekty v rámci životního prostředí. Horní Jiřetín se do programu zapojil a Brabec starostovi Vladimírovu Buřtovi (Strana zelených) včera předal rozhodnutí o tom, že obec získá 8,2 milionu korun, díky nimž se vymění 40 kotlů ve městě.

Horní Jiřetín má už několik let vlastní dotaci, kterou podpořil více než 100 výměn kotlů. "Snažíme se v městských nájemních bytech přecházet na obnovitelné zdroje energie, ale i v dalších objektech, jako je škola. Věříme, že i my, takové malé město, můžeme výrazně přispět v boji s klimatickou změnou," řekl Buřt.

Horní Jiřetín před potvrzením limitů těžby v dole ČSA zažíval neklidnou dobu, ve městě byli spekulanti, kteří skupovali nemovitosti, obyvatele ohrožovala nejistota. Podle Buřta od rozhodnutí vlády o limitech je ve městě spíše klid. "Získali jsme větší jistotu, že tady Jiřetín zůstane, navíc se zlepšilo životní prostředí po odstavení skrývkových bagrů na lomu ČSA. Je tady výrazně nižší hlučnost a prašnost," řekl. "Je řada lidí, kteří odešli, a dneska by se vrátili zpátky, bohužel možností není mnoho, o parcely pro stavbu rodinných domů je velký zájem," uvedl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist