Břidlicový plyn ochraně klimatu nepomůže, říká investiční firma
Podle SWIP břidlicový plyn, zejména v USA, pomalu začíná vytlačovat uhlí. Zatímco produkce energie z uhlí v posledních dvanácti měsících poklesla o 19 %, její výroba z břidlicového plynu vzrostla o 38 %.
To je podle firmy obrovský obrat, břidlicový plyn generuje zhruba stejné množství energie jako solární a větrná energie v USA dohromady. A jeho podíl bude nadále růst, stejně tak jako klesá cena, která se za posledních pět let propadla o 75 %.
To by v zásadě měla být dobrá zpráva pro ochranu klimatu, protože břidlicový plyn při pálení produkuje až o polovinu méně emisí skleníkových plynů než uhlí. Velké zásoby břidlicového plynu jsou například v Číně, kde by mohly nahradit masivní využívání uhlí.
Jenže příspěvek k ochraně klimatu zpochybňují velké úniky metanu, které vznikají jak při těžbě, tak zpracování a distribuci. Jak velké jsou samotné úniky není jasné, podle studie se pohybují v objemu zhruba 2 – 3 % z celkové těžby. I to ale stačí, aby se břidlicový plyn v příspěvku ke změnám klimatu vyrovnal uhlí.
Metan má 72 krát vyšší skleníkový potenciál než oxid uhličitý. Pokud by se porovnával příspěvek za sto let, klesne na zhruba 24 násobek, protože jde o plyn s relativně krátkou životností. Podle SWIP to znamená, že sice v dlouhodobém hledisku by břidlicový plyn byl lepší než uhlí, ale během prvních dvaceti až třiceti let by ochraně klimatu nepomohl.
„Náš výzkum ukazuje, že technologie, které únikům dokáží zamezit, existují a jsou rychle a levně aplikovatelné, přesto nejsou v širším měřítku využívány,“ říká vedoucí výzkumu SWIP Craig Mackenzie. Podle něj je potřeba snížit dopad na klima, aby lidstvo mělo co nejvíce času na adaptace.
Podle Mackenzieho chce firma SWIP jako hlavní investor do těžby břidlicového plynu tlačit na firmy, aby začaly okamžitě pracovat na snižování objemu úniků. „Zamezit jim je pro průmysl těžby břidlicových plynů strategickým zájmem,“ říká Mackenzie. Podle studie by se investice měly vrátit během jednoho až tří let.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Studie pomíjí fakt, - 30. 5. 2012 - DanaTak proč bychom nejeli "dál močálem černým kolem bílých skal", že? |