https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cez-chce-dotaci-z-modernizacniho-fondu-na-24-solarnich-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČEZ chce dotaci z Modernizačního fondu na 24 solárních elektráren

7.12.2021 00:27 | PRAHA (ČTK)
Energetická společnost ČEZ přihlásila do prvního kola přidělování dotací z Modernizačního fondu 24 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 233 megawattů. Získat by mohla až 1,6 miliardy korun. Rozhodnutí firma očekává během následujících tří až šesti měsíců, uvedla v aktualizované prezentaci pro investory. Napsal to Ekonomický deník. ČEZ plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, převážně právě fotovoltaické elektrárny v ČR.
 
O dotace z Modernizačního fondu soutěží také další energetické podniky a větší šanci má podle serveru ten, kdo se spokojí s nižší dotací na jednotku výkonu. Dotace u projektů ČEZ se pohybuje okolo sedmi milionů korun na jeden megawatt instalovaného výkonu solárních panelů. Plánované projekty jsou podle ČEZ po celé České republice, konkrétní lokality zatím společnost neuvedla. Přihlášené projekty by chtěla postavit během následujících dvou let

ČEZ plánuje do roku 2025 pořídit 1500 megawattů nového výkonu ve fotovoltaických a větrných parcích, mezi lety 2025 a 2030 to má být dalších 4500 megawattů. Asi pětinu výkonu chce vybudovat na vlastních pozemcích, třeba v areálu bývalých dolů nebo v okolí uhelných elektráren. Pro zbylou část má vytipované lokality a vyjednává s obcemi a dalšími vlastníky pozemků.

O přidělení dotace z Modernizačního fondu rozhoduje Státní fond životního prostředí (SFŽP) spolu s ministerstvem životního prostředí. Mezi úspěšnými žadateli o dotace z fondu určené na fotovoltaické elektrárny zatím podle serveru převažují zemědělské podniky, první projekty už ale byly schváleny také velkým energetickým skupinám, třeba firmě E.ON Energie nebo PREměření. Modernizační fond financovaný z prodeje emisních povolenek má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

7.12.2021 07:42
V přepočtu na roční výrobu plánovaného nového jaderného zdroje v Dukovanech činí jen samotná investiční dotace 58 miliard Kč, do zdroje s poloviční až třetinovou životností, který vyrábí v období, kdy je to zrovna nejméně potřeba. A to se vyplatí...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.12.2021 09:59 Reaguje na Emil Novák
Než budete plácat další nesmysly, tak si raději poslechněte někoho kdo žije v realitě. Demagogie už bylo myslím dost...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-snobr-nemci-prikladaji-pod-kotel-zelenym-tazenim-muzou-evropu-rozdelit-182526#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=Y2cX8tg33hb-202112060610&dop_id=182526&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.12.2021 10:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Se Šnobrem tu budete tapetovat denně?

BTW ... to vyznění článku/rozhovoru mi tedy rozhodně nepřijde nějak veselé ani nadějné a kdybych to trochu přehnal (a možná ani nepřehnal), tak výsledný dojem je ten, že z jednoho RVHP jsme zahučeli do druhého.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.12.2021 12:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Bohužel mám poslední dobou dojem, že v RVHP bylo rozumného rozhodování víc.
Na základě ideologicky podmíněných instrukcí z Moskvy se vyrábělo neefektivně. Na základě bruselských instrukcí bude výroba čehokoli znemožněna, ať už přímým zákazem (vozidla se spalovacím motorem) nebo absurdním umělým zdražením energií.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.12.2021 13:31 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak z vašeho uvažování jde na člověka hrůza...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.12.2021 13:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Ano, veselé to rozhodně není... hlavně proto, že jsme tu v ČR tolik času prokaučovali s naivní představou, že jiné zemně jsou úplně blbé a jen my jsme nejlepší a nejchytřejší. Blbý jsme tu ale my... my z tou naší naivní představou o jaderné energetice a jejich výhodách pro dnešní svět (a hlavně budoucí). Lidem se v ČR od hlavních představitelů státu hrozně moc lže.... a toto je výsledek....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.12.2021 14:41 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Hmm ... ještě že ti Němci blbí samozřejmě nejsou a nikdy nebyli.

Jasně ... a podle toho ty dějiny Evropy vypadají jak vypadají.

Jinak s ohledem na to, že se věčně jen vztekáte a nadáváte a argumenty nemáte nikdy žádné se s vámi fakt nemá cenu bavit.
Odpovědět
DV

DV

11.12.2021 12:46 Reaguje na Svatá Prostoto
....víte co je bžundozní??? Že tahletak ašpárkovská kreatura se živí jako konstruktér - dedy on tvrdí, že je development design engineer - akorát, že jej ze všech firem na olomoucku vyhodili :)
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2021 10:46 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A ty nesmysly podle vás spočívají v čem konkrétně? Zpochybňujete výpočet výše dotace do fotovoltaiky o srovnatelné roční výrobě, nebo tu životnost, nebo něco jiného? Šnobr v tom rozhovoru nic o tom, o čem já píšu, neříká, takže nesmysly tu plácáte spíš vy, a s tou demagogií to taky sedí spíš na vás.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.12.2021 13:02 Reaguje na Emil Novák
Pusťte si ten rozhovor.... já vážně nevím jak vám vysvětlit jak moc mimo je JE ideologie, které tak bezhlavě důvěřujete.

Pan Šnobr to popisuje dosti jasně. Stavět nové JE nemá smysl.... Dukovany se sice možná dostavovat budou, ale to samo o sobě vůbec nic neřeší. A celkově půjde spíše o "nutné zlo" jestli se to opravdu bude realizovat.

Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2021 13:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Takže ty nesmysly tu plácáte sám a demagogii šíříte taky jen vy. K tomu co jsem napsal žádnou věcnou připomínku nemáte a nemáte to ani jak zpochybnit. Podsouváte mi něco o JE ideologii a o nějaké bezhlavé důvěře, přestože jsem nic z toho ani nenaznačoval, pouze jsem uvedl pár holých faktů.
Zašťiťovat se názorem někoho, kdo má zcela jiné zájmy než je starat se o českou energetiku, a kdo tu celou dobu nepokrytě tlačí bezhlavou závislost na zemním plynu, přičemž kam taková závislost vede názorně sledujeme v přímém přenosu, je rovněž úplně mimo.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2021 14:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pan Šnobr není žádný nezávislý energetický expert. Jeho motivace je vysoký zisk v krátkodobém horizontu. To výstavba JE bohužel nedokáže.
Jooo, zemní plyn, to je jiná liga.
Odpovědět
ms

8.12.2021 01:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Šnobr je multimilionář nejen z dividend ČEZu (ten kdyby ČEZ stavěl JE, tak by si 25 let mohl nechat o dividendách jen zdát), ale zároveň je dvorním stratégem EPH a jeho zájmů v energetice, které jsou v rozpory se silnou jadernou flotilou pod kontrolou českého státu. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Kromě toho Šnobr v interview s Kubátovou lže a manipuluje: 1) Dukovany mají dost chladicí vody pro výkon JE 3200 MW. 2) Nenápadná ale jasná Šnobrova propagace ruského zemního plynu má zásadní slabinu, na niž se Kubátová nezeptala: Jaký smysl má problematický ruský zemní plyn, když je skoro stejně emisní jako domácí uhlí? Jde je o prachy pro velký kluky a Šnobr si chce také pěkně smočit. Nakonec ale plyn v EU masově nebude, neměčtí spoluvládní Zelení ho nechtějí a Rusové ho budou s to zanedlouho všechen prodat ještě výhodněji do Asie. Tak tady pana Šnobra neadorujte, což by dokazovalo, že o české energetice nevíte zhola nic.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.12.2021 07:37 Reaguje na
No, on právě Kašpárek o naší energetice opravdu nic neví.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.12.2021 13:01
A když je ta výroba ve FVE tak fantasticky efektivní, proč je zapotřebí ještě to dotovat?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.12.2021 13:22 Reaguje na Viktor Šedivý
Efektivita dané technologie nemá s výší dotací nic společného. Kdyby jste o tématu něco věděl, tak se tak neptáte...
Odpovědět
ms

8.12.2021 01:45 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Teď se sebe děláte hlupáka jen vy. Všechno teď v energetice EU jede na heroin neomarxistického přerozdělování a dotací. Mj. je potvrzeno, že recyklace OZE je dražší než jejich výroba, ale ve "výhodné" výrobní ceně to zakotveno pochopiteně není (ani tam není "stopa" dopravy mazutovými loděmi do světa z Číny). Chcete se zeptat Evropské komise, proč soláry, větrníky a baterie e-aut nemají povinnost dokládat emisní stopu v celém svém žicotním cyklu? No protože by se potvrdily jako neudržitelné, neobnovitelné a tudíž škodlivé na životním prostředí.
Odpovědět
ms

8.12.2021 01:52 Reaguje na
Pane Kašpárku, doložte mi příklad jediné české firmy, která je 365 dní v roce výrobou elektřiny zásobovaná spolehlivě OZE. Víte, slunce v naši zeměpisné poloze svítí max 1100 hodin v roce. To ukazuje využitelnost FVE. A podívejte se z okna, kolik kWh asi teď soláry od podzimu do jara dávají. Limitně se to blíží nule. Tak si postavte FVE a nechte na ní 365 dní v roce běžet lednici s mrazákem. Máte-li manželku, tak ji brzy mít nebudete. A ostrovní systém, jehož baterie i měnič musíte vyměnit každých 10 let, přijde i s dotací na 240.000 korun. To asi podle vás může kofinancovat každý, ne? Zelený ráj to na pohled, země česká, domov můj...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.12.2021 17:37
Vrána k vráně sedá a hlupák se upíná k názorům jiných, sobě blízkých.
Nezná, neví, papouškuje, dává odkazy, ale z vlastní hlavy má tak leda
ideologické žvásty. Kdo se pozná, ten se ozve a kdo si to přečetl,
tak ho podle popisu jistě pozná. Nejmenuji, nekonkretizuji, neurážím
tudíž nikoho konkrétního a nebudu doufám smazán, ale už nelze jinak,
než nazvat některé nedouky a fanatiky pravými jmény.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist