https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chmu-brno-prutoky-v-rekach-jsou-pul-roku-podprumerne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČHMÚ Brno: Průtoky v řekách jsou půl roku podprůměrné

24.3.2022 11:14 | BRNO (ČTK)
Loňské průtoky se pod normál dostaly poprvé v březnu a dubnu, v létě byly kolem průměru. Například červencové průtoky dosáhly 94 procent, srpnové 116 procent. Poté už byly podprůměrné.
Loňské průtoky se pod normál dostaly poprvé v březnu a dubnu, v létě byly kolem průměru. Například červencové průtoky dosáhly 94 procent, srpnové 116 procent. Poté už byly podprůměrné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Únorové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 78 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly šestý měsíc po sobě, v lednu byly na 65 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
 

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 70 měrných stanicích a v únoru odpovídaly 78 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.

U větší části sledovaných vodních toků byla jejich tzv. vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem (43 stanic). Menší část potoků a řek byla nad normálem (27 stanic), zejména v horních povodích Jihlavy, Oslavy a Svratky a dolní Moravy, uvedli odborníci.

Vlivem tání sněhu byly podle nich vodnější toky, které odvodňují Českomoravskou vrchovinu, Beskydy a Jeseníky. Meteorologové upozornili na to, že v těchto tocích však bylo méně vody, než je v únoru obvyklé vzhledem k dlouhodobému průměru. Pod hranicí sucha nebyla v únoru žádná stanice.

Stupně povodňové aktivity průtoky překročily ve dvou stanicích. V polovině února se zvýšila hladina Svratky v Dalečíně nad hranici prvního povodňového stupně, který trval přes šest hodin. Ve druhé polovině února druhý povodňový stupeň krátce překročila Oslava v Mostišti pod přehradou, šlo o manipulaci vodohospodářů.

Loňské průtoky se pod normál dostaly poprvé v březnu a dubnu, v létě byly kolem průměru. Například červencové průtoky dosáhly 94 procent, srpnové 116 procent. Poté už byly podprůměrné. V září byly na 81 procentech, v říjnu na 69 procentech, v listopadu na 55 procentech, v prosinci na 68 procentech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

24.3.2022 15:46
Hloupí a zkorumpovaní klimaalarmisté pracující v žoldu klimabyznysu předpovídali už dávno stále delší a tvrdší suché periody, roky 2015 - 2019 bylo nejhorší sucho za 500 let.
A jaké sucho čekáme dnes? Další rekord?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist