Elektrárna Chvaletice chce výjimku pro emise oxidů dusíku a rtuti
"K dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 procenta pro město Pardubice," uvedl generální ředitel společnosti Václav Matys.
Podle Greenpeace elektrárna už při rekonstrukci prvních dvou bloků věděla, že nové emisní limity nebude splňovat. "Neplatí výmluva, kterou se Sev.en pokouší použít, tedy že investovali peníze s cílem zlepšit životní prostředí a potom se najednou změnily limity a museli by investovat znovu. Oni investici prováděli v době, kdy se nové limity připravovaly, věděli o nich a neúspěšně lobbovali proti nim," řekl ČTK vedoucí energetické kampaně organizace Greenpeace Jan Rovenský.
Greenppeace chtějí povolení výjimky vedené v takzvaném režimu podstatné změny jako účastník řízení zabránit.
Elektrárna v letech 2016 a 2017 za zhruba tři miliardy korun zmodernizovala dva ze čtyř bloků. Díky tomu značně snížily například emise oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Lukáš Kašpárek
10.1.2019 12:49Lukas B.
10.1.2019 14:58 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
14.1.2019 10:22Problém vidím v tom, že limity, které prosadili zelení aktivisté za pomoci negramotných zastupitelů, jsou z fyzikálního i chemického hlediska čirý nesmysl.
A je jasné to, co uvádí pan Hošek: Kdyby zelení neblokovali výstavbu jaderných elektráren, tak bychom problémy s těmi uhelnými neměli skoro žádné.