https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/energeticke-uspory-jsou-evropske-staty-jen-slogan-vyplyva-to-z-dokumentu-uniklych-z-rady-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Energetické úspory jsou pro evropské státy jen slogan. Vyplývá to z dokumentů uniklých z Rady EU

15.3.2018 11:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Netěsní to dobře? Nevadí, postavíme další elektrárnu. Ilustrační snímek.
Netěsní to dobře? Nevadí, postavíme další elektrárnu. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejčistší energie je ta, kterou vůbec nemusíte vyrobit a použít. Na tom se v roce 2016 shodli zástupci Evropské komise, když vytyčili strategii Clean Energy for All Europeans (CEAE). Teď, o dvě léta později, se na základě dokumentů uniklých z jednání Rady EU ukazuje, jak moc vážně to zástupci národních vlád členských zemí mysleli. Nebo spíše nemysleli. Píše o tom EUobserver.
 

Strategie CEAE stavěla na principu, podle kterého je energetická efektivita univerzálně nejlepším zdrojem energie. Proč? „Důraz na energetickou efektivitu odráží fakt nejlevnějšího a nejčistějšího zdroje energie, tedy energie, která nemusí být vyrobena ani využita.“ Že to zní divoce? Pravda, ale svůj hluboký smysl to má. Pokud zaizolujete únik tepla z domů, zajistíte rekuperační systémy, osadíte domácnosti úspornými spotřebiči (doplňte sami libovolný počet opatření na podporu energetické efektivity), výsledkem sice nebude žádná nová energie, ale úspora a vyplývající nadbytek té již vyrobené. V konečném důsledku tak není zapotřebí klást takový důraz na budování nových zdrojů energie, pokud se naučíme lépe hospodařit s tou, kterou už máme.

Slibem ani energetickou efektivitou nezarmoutíš

Zmíněná strategie z roku 2016 byla doplněna navrženými regulacemi a sérií opatření, které jsou momentálně předmětem jednání Evropského parlamentu. A tady se ukázalo, že původní nadšení „z prosazení energetické efektivity jako budoucí priority všech členských zemí“, nějak vyprchalo. Z jednání Rady EU nyní unikl materiál, který jasně zachycuje vlažný postoj národních vlád, když přijde na to nechat si mluvit do vlastní energetické politiky. Zmíněný materiál z jednání se dostal do rukou redaktorů webu EUobserver, kteří se po jeho přečtení nebáli napsat: „Většina členských zemí považuje energetickou efektivitu jen za jakési zvolání, slogan, který hezky zní, ale naplňovat jej ve skutečnosti nehodlají.“ Je to tak vážné?

V podstatě ano. Materiál z Rady EU, který se „zaběhl“ až k novinářům, je vlastně jakýmsi shrnutím výsledků dosavadních jednání členských zemí o energetické efektivitě a její uplatnění v praxi. Z nich plyne, že podstatná většina členských zemí se necítí nějak zvláštně vázána k zavádění opatření energetické efektivity do praxe a že rozhodně nehodlají přikládat oblasti energetické efektivity stejnou důležitost, jako rozvoji vlastní energetické infrastruktury. Což je přesný opak toho, o co strategie CEAE po dvě léta usiluje. Předpokládala, že opatření zlepšující hospodaření s energiemi budou do budoucna mít stejnou prioritu, jako výstavby nových elektráren.

Peníze na prvním místě

Z dokumentu dále plyne, že většina členských zemí zrovna neklade důraz na praktickou demonstraci spojení „energetická efektivita na prvním místě“, ale raději dává přednost pojetí „rozumné náklady na prvním místě“. A v konečném důsledku je z dokumentu zjevné, že pokud by si měly členské země vybrat mezi podporou a rozvojem využívání zemního plynu nebo opatřeními energetické efektivity, rozhodně raději přidají plyn. Těžko tedy říct, jak jednání v Evropském parlamentu může dopadnout. O to, aby se energetická efektivita stala společnou prioritou, a měla případně přednost nad dalšími projekty rozvoje energetické infrastruktury, totiž nikdo slyšet nechce.

Uniklý materiál hezky zachycuje trialog mezi Evropským parlamentem, radou a komisí, společně přešlapujícími na místě. Jednotliví představitelé se tu prezentují jako aktivní podporovatelé energetické efektivity, kterou ale v praxi nehodlají v žádném případě upřednostnit před jiným segmentem energetického průmyslu. Jinými slovy, zateplení starých domů jim přijde jako velmi dobrý nápad, ale nejprve dostaví svá zařízení na spalování zemního plynu (které přispívají ke klimatickým změnám) a pak se možná uvidí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal RadomírRadomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (8)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

15.3.2018 12:02
Jednoduché. Na úsporách kromě provozovatele nikdo nevydělá. Viz OZE. Na vyprodukování 1GJ bio energie ( MEŘO, biolíh) se spálí 3 až 4 GJ fosilních paliv. Aby se to vyplatilo, vyplácí se z veřejných peněz dotace. Z takto získaných prostředků se vygeneruje zisk, jehož část může být poskytnuta lobbingovým agenturám ( duha, calla ) která propaguje další podporu OZE. Převedeno na ČR, úspory vadí zejména těmto subjektům. Anofert a duha mají zájem na další podpoře OZE. Nikoliv na úspoře. Za tu jim nikdo nic nedá.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

15.3.2018 13:06
Dovolil bych si doplnit, že ani provozovatel na úsporách nemusí vydělat, zvláště na těch "nadirektivovaných".
Prostě i ta úspora něco stojí... a velice často víc, než se "uspoří".
Odpovědět
lu

15.3.2018 13:36 Reaguje na Karel Padevet
ono je to ještě jinak a ještě dál. ono většina ušlechtilých prohlášení a deklarovaných cílů jsou jen takové pindání do větru. důležité nejsou názory a přesvědčení a morálka (ty se dají vyměnit častěji než košile), ale zájmy (ať už ekonomické, geopolitické atakdále). v rámci eu to není jinak, všichni mají nějaké zájmy (ať už státy nebo ti co v pozadí tahají za nitky vlády), státy pak něco slavně deklarují a něco jiného pak ve skutečnosti dělají.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

15.3.2018 14:06
A přitom je to tak vše jednoduché. Pořádně zpoplatnit těžbu fosilního uhlíku, odbourat všechny dotace, adekvátně snížit daně a počkat, jak si s tím takto narovnaný trh poradí. Jenže pak se neuplatní zmiňované zájmové/lobbingové skupiny a tudíž se taková myšlenka shodí se stolu.
Odpovědět

16.3.2018 11:22 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, to by bylo ideální, pokud by to takto fungovalo. Bohužel to není jednoduché, protože právě lobbying těžebního "fosilního" průmyslu je ten, který tento systém blokuje, a sám často který dostává přímé či skryté dotace. Bohužel finance a moc tohoto průmyslu jsou obrovské, takže jakýkoli pokus o zpoplatnění blokují.
Druhým problémem je, že člověk neuvažuje jako homo economicus čistě na základě racionálních podkladů.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

16.3.2018 11:43
A proč je třeba zpoplatnit těžbu fosilního uhlíku?
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

19.3.2018 15:11 Reaguje na Karel Padevet
Zkuste Google.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.3.2018 13:55
Energetické úspory jsou běžný ekonomický úkon, akorát sociální inženýři mají trochu jinou představu co je to energetická úspora. Energetická úspora musí v prvé řadě respektovat ekonomické zákonitosti. No a sociální inženýři šetří ať to stojí, co to stojí, šetří za každou cenu. No, že se tento úhel pohledu rozchází, to pro normální lidi není překvapivé, ale sociální inženýr ten to vidí jinak. Je půvabné, že se již střetávají navzájem bruselští sociální inženýři, protože jich je už tam tolik, že si navzájem začínají konkurovat a protiřečit. No, ono to budování jejich vysněného světa naráží na své limity, jak svého času narazilo budování socialismu ve východním bloku.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist