https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/firma-chce-tezit-v-krusnohori-i-na-podzim-podle-greenpeace-ma-zakrocit-kraj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Firma chce těžit v Krušnohoří i na podzim, podle Greenpeace má zakročit kraj Aktualizováno

8.10.2021 01:46 | HORNÍ JIŘETÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace
Organizace Greenpeace kritizuje úmysl firmy I. H. Farm těsně před začátkem platnosti smlouvy o ochraně krušnohorských bučin vytěžit dalších 2284 metrů krychlových dřeva. Kácet má také v oblasti, která má být podle smluvní ochrany od roku 2022 ponechána bez zásahu člověka. Organizace proto vyzvala kraj, aby vydal předběžné opatření, jímž těžbu na podzim zakáže, a vypověděl smluvní ochranu a místo ní vyhlásil chráněné bezzásahové území. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informovala koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu bučin Nikol Krejčová.
 

Smluvně vymezené chráněné území čítá 643 hektarů a je rozděleno na tři části. Jde o bezzásahové plochy o rozloze 200 hektarů, tzv. výběrný les s plochou 231 hektarů a podrostní les s rozlohou 199 hektarů. Podle dřívějšího vyjádření Krejčové je ochrana nedostatečná, požaduje vyhlášení ochrany a bezzásahovosti celého území od Horního Jiřetína až po Národní přírodní rezervaci Jezerka. K vyhlášení ochrany a bezzásahového území vznikla i petice, kterou podepsalo 12 000 lidí. Organizace ji předala ministerstvu i krajskému úřadu. Firma chce jen pár měsíců před začátkem platnosti ujednání pokácet takové množství dřeva, které podle Greenpeace odpovídá 1000 vzrostlých buků a dubů.

"Nedává smysl dojednat smluvní ochranu, která má ponechat pouhých 200 hektarů vzácného lesa bez zásahů, a před začátkem její platnosti zde stromy pokácet. Návrh na kácení v budoucích bezzásahových územích zcela jasně dokládá nepochopení konceptu ochrany přírody jak vlastníkem, společností I. H. Farm, tak krajským úřadem Ústeckého kraje. Jednání majitele jen potvrzuje, že lepším řešením je vyhlášení chráněného bezzásahového území," uvedla Krejčová.

V místním lese žije například roháč obecný, kovařík fialový, lejsek malý, holub doupňák nebo páchník hnědý. Řadí se ke skupinám druhů, které se nazývají specialisté, protože nemají schopnost se snadno přizpůsobit rychle se měnícím životním podmínkám a jsou vázané na specifický biotop. Podle Krejčové jsou právě proto bezzásahová území důležitá v rámci ochrany biodiverzity.

"Vyzýváme proto krajský úřad, aby okamžitě vydal předběžné opatření, které letos na podzim veškerou těžbu v lokalitě zakáže. Dále, aby vypověděl uzavřenou smluvní ochranu a místo ní vyhlásil chráněné bezzásahové území na celé dotčené ploše, a zajistil tak ochranu území, jak má podle zákona," dodala Krejčová.

Aktualizace 21.10.2021:

"Opravdu plánujeme těžit, a to zejména v porostech, které budou od příštího roku bezzásahové na náš návrh, přestože původně měly být dle požadavků orgánů ochrany přírody v zóně přechodu k bezzásahovosti. Tento mezikrok jsme navrhli zrušit a zásahy vedoucí k nastartování přirozené obnovy realizovat už v posledním roce platnosti LHP," říká Olga Chabr Grillová, jednatelka firmy I.H.FARM.

Těžba bude podle ní probíhat pouze prosvětlením stávajících hustých částí stejnověkého porostu za účelem tvorby vhodných podmínek pro vznik a odrůstání přirozeného zmlazení, aby došlo k věkové a prostorové diferenciaci porostů, což je krok potřebný pro dlouhodobou existenci porostu bez zásahů člověka bez hrozby rozsáhlých disturbancí. "Jedná se tedy o managementový zásah, nikoliv exploataci. Tento zákrok nepředstavuje snahu popřít obsah dohody před její účinností, ale je součástí koordinovaného postupu odsouhlaseného ze strany odborníků i Krajského úřadu Ústeckého kraje. Nečiníme tak z ekonomických důvodů, ale z důvodu ochrany lesa," říká Olga Chabr Grillová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

17.10.2021 09:25
Ještě bych chtěl uvést. LČR žádá o dotace na zalesnění na MZD. Jak je možné, že jim jí stát vydá? Ptáte se proč. Protože u nás měly nádherně zmlazený les, spodní patro smrk a v něm nádherně zmlazený buk, ten byl asi metr nad smrkem, vzdálenost od sebe do dvou metrů, perfektní, tak to má být. Ovšem přijely harvestor a je vymleto, nyní to zpečetil drtič, bravo. To není jedno místo. Hnus.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist