Gazprom snížil v lednu a v únoru vývoz plynu mimo bývalý Sovětský svaz o třetinu
Německý provozovatel plynárenské sítě Gascade uvedl, že byly obnoveny dodávky plynu plynovodem Jamal z Německa do Polska. Od pondělního večera proudil plynovodem zhruba šest hodin plyn směrem na západ, jak by měl normálně proudit vždy, v úterý ráno se však tok znovu obrátil. Zpět směrem na východ by měl tok pokračovat nejméně do středečního rána.
Globálními komoditními a finančními trhy otřásla invaze Ruska na Ukrajinu, kterou Moskva označuje za speciální vojenskou operaci. Kreml se zavázal pokračovat ve vývozu plynu, který je důležitým zdrojem rozpočtových příjmů Ruské federace.
Plyn v německo-polské části plynovodu Jamal proudil na východ od 21. prosince. Odběratelé v Polsku totiž raději čerpali uskladněné zásoby plynu z Německa, než aby kupovali další ruský plyn za vysoké ceny na trhu. Gazprom na začátku víkendu krátce obnovil dodávky směrem na západ kvůli vysoké poptávce v Evropě, zejména z Itálie, řekl agentuře Reuters informovaný zdroj.
Plynovod Jamal se obvykle na dodávkách plynu z Ruska na západ Evropy a Turecka podílí zhruba 15 procenty. Vzhledem k tomu, že nebyla v roce 2020 obnovena tranzitní dohoda mezi Polskem a Ruskem, si Gazprom rezervuje tranzitní kapacitu plynovodu na krátké a střednědobé období v aukcích. V posledních dnech firma obnovila rezervaci tranzitní kapacity pro západní směr v denních aukcích.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí, včetně České republiky.
Česko dováží většinu plynu z Ruska. Vedle trasy přes Ukrajinu a Slovensko má napojení na plynovod Nord Stream, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa.
Ruský útok na Ukrajinu zdůraznil závislost EU na ruském zemním plynu a donutil unijní země přehodnotit svou národní energetickou politiku. Ukrajina je tranzitní trasou pro zhruba třetinu dodávek ruského plynu do Evropy.
Evropská komise (EK) má příští týden vypracovat strategii zaměřenou na snížení závislosti na největším dodavateli plynu do Evropy. Německo již kvůli invazi přehodnotilo svou energetickou politiku a evropští ministři vyzvali k urychlení projektů, které mohou snížit závislost na ruských fosilních palivech.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Pavel Hanzl
1.3.2022 15:46Především držím všech 20 Ukrajincům, pokud by tohle ustáli, měla by jim Evropa zaplatit velmi rychlý rozvoj infrastruktury i čehokoliv jiného.
Zbyněk Šeděnka
1.3.2022 21:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2022 21:37 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRichard Vacek
1.3.2022 15:54Miroslav Vinkler
1.3.2022 18:04vojáka Švejka
Pavel Hanzl
1.3.2022 18:13 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
1.3.2022 21:13 Reaguje na Pavel HanzlNěmecko si naplánovalo přechodné období dekarbonizace na zemním plynu.
A kvákelana Uršula je Němka jak poleno ,které se GD zjevil jako svatá pravda jedné bezesné noci v době její kandidatury na post předsedy EK, na orbit hozena Angelou Merkel.
Pak bych ještě mohl udělat zmínku o Gerhardu Schröderovi v čele projektu Nord Streamu. Stačí ?
vaber
2.3.2022 08:37 Reaguje na Miroslav Vinklercož je 110km3 špíny v atmosféře z čistého Německa
Pavel Hanzl
2.3.2022 12:26 Reaguje na Miroslav VinklerFakt to není tím, že Rusi silně přivřeli kohoutky?
Němci počítali s ruským plynem, všichni (hlavně Amíci) jim vykládali, jaká je to pitomost.
A měli samozřejmě pravdu, jenže viník není Německo, to si jen naběhlo na vidle, ty kohouty zavřeli Rusi.
Svatá Prostoto
2.3.2022 15:03 Reaguje na Pavel HanzlJá odmítám diskutovat o Rusku na Ukrajině. Na to nemám dost sprostých slov.
Ale Rusové moc kohoutky neuzavřeli. Politická nestabilita prostě vykopla ceny primárně plynu tak vysoko, že se každý snaží nakupovat co nejméně. Jednak kvůli tomu, že jsou ty ceny tak vystřelené, jednak kvůli tomu, že v téhle situaci není vůbec jisté, že se ty dodávky nezaseknou.