Golfský proud vykazuje známky kolapsu, tvrdí studie
Autoři studie zaznamenali varovné signály značící zhroucení oceánského proudění, které unáší teplou vodu z tropů podél východního pobřeží severoamerického kontinentu. Golfský proud se cestou postupně ochlazuje, v oblasti Grónska klesá ke dnu a chladnou vodu unáší jižním směrem do Atlantského oceánu. Kdyby se proud zhroutil, podle těchto vědců by asi existoval i nadále, ale byl by slabší a pomalejší.
Z analýzy vyplynulo, že proudy z takzvané Atlantické jižní cirkulace (AMOC) za poslední století téměř kompletně ztratily svou stabilitu. Dřívější studie publikovaná v odborném magazínu Nature Geoscience ukázala, že proudy zpomalily vinou globálního oteplování na nejnižší rychlost za poslední tisíciletí. Podle nového výzkumu je toto zpomalení dovedlo na pokraj kolapsu.
Zhroucení by mělo katastrofické dopady po celém světě. Ohrozilo by dešťové srážky, na kterých závisí miliardy lidí v Africe, Indii a Latinské Americe. Zvedlo by hladinu oceánů omývajících pobřeží Severní Ameriky a v Evropě by ochladilo počasí a přispělo k četnějším a vydatnějším bouřím.
Složitost systému oceánského proudění neumožňuje předpovídat, kdy by ke kolapsu mohlo dojít. Může nastat v řádu staletí, ale i během následujících dvou až pěti dekád.
Ke zpomalování mořských proudů přispívají uhlíkové emise, není ale jasné, jaké množství by způsobilo zhroucení. Proto je důležité jich vyprodukovat co nejméně, uvedl hlavní autor studie Niklas Boers z Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu.
Boers a jeho kolegové analyzovali osm nezávisle naměřených datových sad, které sledovaly teplotu a slanost oceánů v posledních 150 letech. Z jejich výzkumu vyplynulo, že globální oteplování proudění nejen zpomaluje, ale zásadně narušuje i jeho stabilitu.
Podle Davida Thornalleyho z londýnské univerzity UCL, který se na studii nepodílel, jsou její závěry sice znepokojivé, ale vědci zároveň netuší, zda ke kolapsu vůbec dojde a případně kdy.
Kolaps by byl jedním z takzvaných bodů zvratu - rychlých, obrovských a nevratných klimatických změn - jejichž překročení může vést k velkým změnám celého systému.
Boers a jeho kolegové v květnu varovali, že významná část grónského ledového příkrovu je vážně ohrožena a může způsobit vzestup hladiny oceánů po celém světě. Další studie ukázala, že amazonský prales nyní vypouští více emisí než absorbuje. Požáry, které se v létě 2020 prohnaly Sibiří, zase způsobily uvolnění znepokojivého množství metanu do atmosféry.
Jiná analýza z roku 2019 tvrdí, že svět už možná překročil dostatečné množství bodů zvratů na to, aby byla ohrožena existence lidstva. Očekává se, že Mezivládní panel pro změnu klimatu v pondělní zprávě vyhlásí zhoršující se stav klimatické krize.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Richard Vacek
6.8.2021 15:04https://www.britannica.com/science/Jurassic-Period
vaber
7.8.2021 08:26 Reaguje na Richard Vaceknyní nejde o teplé období ,ale o kritický nárůst teplot který může ohrozit současnou civilizaci,
nevím jak se vám žije v tepotách nad40°C a jaké aktivity dokážete dělat při takové teplotě, jak se vám líbí sluncem spálená vegetace a zem spálená od požárů,
takové srovnávání s,,Jurassic-Period ,, je zcela nesmyslné, protože atmosféra byla naprosto odlišná, jak složením tak i výškou
smějící se bestie
7.8.2021 08:53 Reaguje na vaberPavel Hanzl
8.8.2021 20:59 Reaguje na Richard Vacekne. Určitě by část odolných oraganismů přežilo a za milióny let zase vytvořilo další ekosystém, ale už bez lidí.
smějící se bestie
6.8.2021 17:53A kdyby se zhroutil, tak by už zřejmě nepokračoval v oslabeném provedení.
Jaroslav Řezáč
7.8.2021 07:28 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Řezáč
7.8.2021 07:46 Reaguje navaber
7.8.2021 08:44 Reaguje na Jaroslav Řezáčnaše civilizace se chová podobně a její chování připomíná těžce nemocného člověka , který nedokáže vidět realitu a žije v iluzích a bludech,
Vladimir Mertan
7.8.2021 08:42vaber
7.8.2021 08:50 Reaguje na Vladimir Mertantam také žádný teplý proud nemají