https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/h.brod-snizi-intenzitu-verejneho-osvetleni-v-mestskem-parku-vypinat-ho-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havlíčkův Brod sníží intenzitu veřejného osvětlení v městském parku, vypínat ho nebude

5.11.2023 01:17 | HAVLÍČKŮV BROD (ČTK)
Stále častěji se mluví o negativních účincích nadměrného osvětlení jak na přírodu, na rostliny a živočichy, i lidské zdraví. Ilustrační foto
Stále častěji se mluví o negativních účincích nadměrného osvětlení jak na přírodu, na rostliny a živočichy, i lidské zdraví. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Havlíčkův Brod sníží intenzitu veřejného osvětlení v nedávno obnovené části městského parku, která je podle řady lidí přesvícená. Na návrh svého výboru pro životní prostředí o tom rozhodlo městské zastupitelstvo. Jde o navštěvovanou část parku, smyslem není tam osvětlení vypínat. Při jednání zastupitelstva to řekl předseda výboru Václav Hlaváč, ředitel správy CHKO Žďárské vrchy a zastupitel města za uskupení Společně pro Brod.
 

Veřejného osvětlení se týkaly dva projednané materiály. Havlíčkobrodští zastupitelé se shodli na tom, že je potřeba omezovat nežádoucí účinky veřejného osvětlení i jinde ve městě.

"Stále častěji se mluví o negativních účincích nadměrného osvětlení jak na přírodu, na rostliny a živočichy, tak především na lidské zdraví," řekl Hlaváč. Uvedl, že se při budování veřejného osvětlení zatím respektovaly hlavně normy o minimální úrovni svícení. "Nicméně v letošním roce na jaře vydalo ministerstvo životního prostředí také normu, která stanoví ty horní limity. Lidově řečeno, aby se nesvítilo zbytečně," řekl.

Park Budoucnost zasahuje do středu města, zastupitelé se zabývali veřejným osvětlením v jeho nedávno upravené části. "My jsme dostali celou řadu podnětů i od běžných občanů, že to osvětlení je tam skutečně nadměrné," uvedl Hlaváč. Regulaci tohoto osvětlení by měly zajistit technické služby.

"Já s tím nemám problém, ale je potřeba to potom po nějakém čase vyhodnotit, jestli nám to nezvýší kriminalitu," řekl zastupitel Milan Plodík (KSČM). Dodal, že parkem chodí hodně lidí.

Podle starosty Zbyňka Stejskala (ODS) se v místních částech nezvýšila kriminalita, ani když se tam v noci veřejné osvětlení vypnulo. "Ale budeme to určitě monitorovat. Pokud by došlo k něčemu takovému, tak na to samozřejmě budeme muset zareagovat," uvedl.

Místostarostka Marie Rothbauerová (ODS) doplnila, že se lampy v parku zhasínat nebudou, pouze se utlumí jejich svícení. Technické řešení bude město hledat s jejich dodavatelem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.11.2023 04:56
Zlatý časy, kdy se v nich v noci nesvítilo od 24,00 do 4,00/23 - 5, to se ptáčkové měli dobře a taky jich bylo hodně.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.11.2023 02:31 Reaguje na smějící se bestie
U nás se nesvítí někdy už od 23:00 :))
Odpovědět

vladimír šmídl

6.11.2023 01:41
Možná je město povinno, jakožto velkoodběratel, dodržovat odběrový diagram.Diodové zdroje jsou účinnější, takže pokrok se obrací proti přírodě.Ale nejdrsnější opatření jsem viděl ve městě Odry.Vnější sklo bylo z části vyzařovacího úhlu natřeno černou barvou a basta.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist