https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hasici-zasah-v-hustopecich-je-extremne-nebezpecny-stale-hrozi-vybuch
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči: Zásah v Hustopečích je extrémně nebezpečný, stále hrozí výbuch

7.3.2025 01:31 | HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK)
Zásah hasičům komplikuje i nutnost pracovat ve speciálním protichemickém obleku. Po návratu na základní stanoviště musí projít dekontaminačním stanem, protože benzen je vysoce karcinogenní látka.
Zásah hasičům komplikuje i nutnost pracovat ve speciálním protichemickém obleku. Po návratu na základní stanoviště musí projít dekontaminačním stanem, protože benzen je vysoce karcinogenní látka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pod neustálou hrozbou výbuchu a požáru už takřka týden dnem i nocí pracují hasiči, kteří v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku likvidují následky vykolejení a požáru vlaku převážejícího více než 1000 tun toxického benzenu. Hasiči zásah hodnotí jako extrémně nebezpečný, protože stále není zažehnáno riziko dalšího požáru.
 
"Benzen je z pohledu hasiče jedna z nejhorších látek, která může hořet. Je totiž nejen mimořádně hořlavá, ale i toxická," řekl ČTK velitel jednotky hasičů Správy železnic z Přerova Ondřej Kovacs, jehož podřízení z ohořelých cisteren benzen opatrně přečerpávají.

V pátek minulý týden u hořícího vlaku s benzenem zasahovalo až 180 hasičů. Kvůli riziku exploze zatím nebyla oznámena likvidace ani lokalizace požáru. Benzen se vyznačuje vysokou toxicitou, takže hasiči musí při jeho přečerpávání pracovat ve speciálních oblecích a dodržovat přísná pravidla, jelikož pracují s nebezpečnou hořlavinou. "Už při příjezdu první posádky šlehaly plameny desítky metrů vysoko a bylo zřejmé, že půjde o extrémně složitý zásah. Za svoji kariéru nic takového nepamatuju," uvedl Kovacs.

Benzen ve směsi s hasební vodou a v kombinaci s nízkými teplotami tuhne, což podle Kovacse znemožňuje jeho čerpání. Kvůli tomu i týden po nehodě některé vykolejené cisterny zůstávají stále na místě. Po opatrném přečerpání benzenu a odvětrání prázdných cisteren budou muset hasiči celý prostor připravit tak, aby bylo možné bezpečně odstranit vraky železničních vagónů.

Ze 17 cisteren naplněných 1020 tunami toxického benzenu se podařilo hasičům zachytit 360 tun této toxické látky. Část zůstala ve dvou nepoškozených cisternách, které požár nepohltil, zbytek se podařilo hasičům přečerpat. Dnes pracují na poslední cisterně. Zbytek těkavé látky shořel, část se dostala také do půdy a prostoru kolejí. Kontaminované území bude muset být odtěženo. Sanace lokality podle odborníků může zabrat i dva roky.

Zásah hasičům komplikuje i nutnost pracovat ve speciálním protichemickém obleku. Po návratu na základní stanoviště musí projít dekontaminačním stanem, protože benzen je vysoce karcinogenní látka. "Každý den je na místě zhruba třicet železničních hasičů. Z důvodu potřeby střídání sil jsou do akce povolaní nejen příslušníci ze stanic v okolí, ale i jejich kolegové ze zbytku republiky," uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Správy železnic Jan Blecha, podle kterého zatím nelze odhadnout termín zprovoznění trati z Hranic na Moravě do Valašského Meziříčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AN

Aleš Nebáznivý

7.3.2025 07:09
Velká úcta k práci hasičům. Kéž by konečně v tomhle státě někdo ocenil jejich práci. Zastupují neskutečné množství náročných činností a politici jim maximálně umí zaplkat a sobě zvednout platy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist