Hydroelektráren v USA bude ubývat, Evropa chce výrazně přidat. Co z toho je pro přírodu lepší?
Na území Spojených států amerických bychom napočítali až 84 000 nejrůznějších velkých přehrad a hrázemi vymezených vodních nádrží, a také kolem 90 000 přehrad malých, federální vládou nespravovaných. Dohromady je jejich přítomností bezprostředně ovlivněno 17 % místních řek, celkem nějakých 970 000 kilometrů délky vodních toků. Ano, jedním z primárních důvodů existence přehrad je energetické zhodnocení vodních zdrojů. Hydroelektrárny jsou tu v pořadí druhým kapacitně nejvýkonnějším obnovitelným zdrojem energie (38 %), a podílí se na 6,6 % národního mixu. Ale byť je momentální trend nastaven jednoznačně směrem k dalšímu rozvoji OZE, vodních elektráren a s nimi i přehrad tu spíše ubývá. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že se to dlouhodobě nevyplatí.
Staré přehrady vždycky znamenají riziko
Průměrný věk přehrad v USA činí více než 57 let. Řada z nich je ale mnohem starší, a po stránce výkonu i bezpečnosti jsou už dávno za zenitem svých možností. V kategorii hodnocení rizik tu pod označením „D“, tedy těch vyloženě riskantních, hrozících potenciálních kolapsem a protržením, napočítali v roce 2017 nehezkých 12 557. A jen konzervační údržba jedné takové rizikové přijde na 200 milionů dolarů. K nahodilým selháním bohužel dochází: podle Americké státní asociace úřadů bezpečnosti přehrad (ASDSO) bylo zatím evidováno v posledních letech kolem 178 vážných poruch a 587 incidentů. Ne všechny takové, pokud tedy neskončí katastrofou, se dočkají pozornosti. Kontrola je totiž dost limitovaná, například ve státě Oklahoma mají pro kontrolu zdejších 4621 přehrad vyčleněny tři stálé inspektory.
Za zmínku stojí, že hráz vodní elektrárny, v době svého vzniku v 70. letech, mohla být klasifikována jako „s nízkými riziky v případě protržení“, protože v rozlivové zóně pod ní neexistovalo osídlení. Dnes už to ale platit nemusí. A pochopitelně, spolu s tím, jak narůstají rizika a náklady na opravu přehrad, zatímco klesá jejich výkon, se množí kritické výtky. Ano, přehrady výrazně proměňují charakteristiky toků, zásadně mění vodní prostředí, decimují rybí populace, jsou podstatným zdrojem metanu. Vztaženo na celé USA plošně: v následujících letech by mělo dojít k přehodnocení provozních licencí 27 000 vodních elektráren s výsledkem rehabilitace/rekonstrukce, rozšíření působnosti anebo demolice. Otazník visí zejména nad 2500 hydroelektrárnami, které se už funkčně nebo kapacitně definitivně přežily, jejich pozitiva jsou tedy kromě lokalizovaného zadržování vody minimální.
Řeka je pro přírodu lepší než nádrž
A proto se dnes hovoří o jejich nezbytné dekonstrukci. Regionální a pro nás jistě nebývalou zajímavostí je, že se tu na nezbytnosti dekonstrukce a důvodech pro ni shodnou jak provozovatelé vodních elektráren, lidé ze systémů inženýrské údržby vodních děl, tak i státní úředníci, ochránci přírody a experti z univerzit. Konkrétně? Klimatické změny a jimi vyvolané sucho jsou hrozbou, kterou ale samotné přehrady nevyřeší. Zdravá a přírodnímu stavu navrácená řeka zbavená hrází má pro podporu retence vody v krajině celého povodí větší hodnotu než izolované vodní dílo. A samozřejmě, propojení a obnovení průchodnosti jednotlivých povodí pro rybí populace není jen nástrojem řešení klimatické krize, ale i neméně podstatné a současně probíhající krize biodiverzity.
Výhledově se určitě bude počet přehrad a na ně navázaných vodních elektráren v Severní Americe určitě snižovat, a USA teoreticky mohou sestoupit z aktuální 4. příčky, na níž stojí v pořadí největších světových producentů energie z hydroelektráren (po Číně, Kanadě a Brazílii).
Evropa s hydroelektrárnami rozhodně počítá
Onu čtvrtou příčku, na níž USA s produkcí 274 TWh (v roce 2019) stojí, můžeme ale lehce matematicky zpochybnit, pokud proti ní postavíme součet výkonu hydroelektráren celé evropské sedmadvacítky. Dohromady totiž země EU produkují vodními elektrárnami 341 TWh energie a trend nastavený posledními lety je tu přesně opačný: tedy prudký vzestup počtů, vysoká poptávka po nových přehradách a vodních elektrárnách.
Je to ale dobře? Záleží na úhlu pohledu: v rámci EU se vodní elektrárny podílí na 36 % produkce OZE a tvoří desetiprocentní podíl veškeré produkované energie. V principu jsou obnovitelným, trvale udržitelným a bezemisním zdrojem energie. A tudíž velmi žádaným. Ve Švédsku, Francii, Rakousku, Itálii a Španělsku (kde se podílí až na 60-70 % národního mixu), potažmo Norsku (kde tvoří 90+ %) se už bez nich neobejdou.
Jenže s tou jejich proklamovanou čistotou a pozitivními dopady na krajinu to až tak úplně idylické není. Aniž bychom to podrobně pitvali, dá se říct, že evropské přehrady a vodní elektrárny (aktuálně s průměrným věkem 50 let) jsou zdrojem vesměs těch samých environmentálních problémů jako v USA. Jenže v Evropě na rozdíl od zámoří nechystáme redukce jejich počtů a dekonstrukce, ale navýšení a výstavbu nových. Jak v členských zemích EU, tak v zemích o členství v EU usilujících.
K současným desetitisícům menších, 7000 velkých přehrad a 21 387 velkých vodních elektráren by tak mělo v následujících letech přibýt 8785 dalších vodních elektráren. Problém je s jejich umístěním: sever Evropy už je celkem kapacitně zaplněný a potenciálně zužitkovatelné řeky se nabízí především v Alpách. A také v zemích Balkánu, kde dosud byly řeky netknuté. Tam se navíc počítá s výstavbou spíše menších sérií (do výkonu 10 MW) elektráren, takže je otázkou, jestli nižší, byť čistý, výkon ospravedlní destruktivní zásah do přírody.
Zbouráme staré, postavíme nové?
Zhruba čtvrtina (2500) v Evropě plánovaných nových vodních elektráren je zamýšlena ke stavbě na území chráněných krajinných oblastí a rezervací, v národních parcích, ochranářsky vysoce-prioritních územích a územích spadajících do sítě Natura 2000. A to vše za stavu, kdy 60 % evropských řek není po stránce své ekologické kondice natolik zdravých, aby mohly sloužit jako podpora životu, jen třetina existujících vodotečí v Evropě je neregulovaných či nezasažených meliorací, a kdy populace migrujících druhů ryb poklesly o 93 %.
Přečtěte si také |
Vydrží přehrada Tři soutěsky nápor velké vody? Záleží, koho se ptáteKontroverze pak vyvolává návrh postupu daný Strategií EU pro biodiverzitu. Jedním z navržených plánů je totiž obnova 25 000 kilometrů přirozených toků, odstraněním starých hrází a bariér. Což je jistě chvályhodné, ale na jedné straně odstraňovat hráze a další nové na nezasažených řekách stavět působí dojmem jisté organizační kolize. Otázkou tedy zůstává – pokud nám tedy v Evropě jde o řešení krize biodiverzity i klimatu - jestli by v tomto případě raději nevyplatilo vydat spíše americkou cestou a počet vodních elektráren a přehrad spíše snižovat než problém stupňovat. Obnovitelné zdroje jsou určitě potřebné, ale neměly by být potřebné za každou cenu, na úkor přírody.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (32)
vaber
17.3.2021 08:14jaký je rozdíl mezi přirozenou přehradou a umělou, z hlediska přírody?
a co bobři, ti také staví přehrady
běžný uživatel
17.3.2021 09:07 Reaguje na vaberOndřej Dočkal
17.3.2021 09:27 Reaguje na vaberOtázkou tedy zůstává – pokud nám tedy v Evropě jde o řešení krize biodiverzity i klimatu - jestli by v tomto případě raději nevyplatilo vydat spíše americkou cestou a počet vodních elektráren a přehrad spíše snižovat než problém stupňovat. Obnovitelné zdroje jsou určitě potřebné, ale neměly by být potřebné za každou cenu, na úkor přírody.
Lukáš Kašpárek
17.3.2021 12:02 Reaguje na Ondřej Dočkalvaber
17.3.2021 12:37 Reaguje na Ondřej Dočkalnesmyslné vysvětlování zelených, jak přehrady škodí přírodě ,nestojí za to komentovat, měli by hledat a ukazovat to co opravdu škodí ,ale na to nemají buňky,
zrušíme hydroelektrárny a na úkor přírody postavíme jiné zdroje el.energie ,ještě horší zdroje ,protože čistší zdroj než hydroelektrárny neexistuje
Jaroslav Štemberk
17.3.2021 13:15 Reaguje na vaberOndřej Dočkal
17.3.2021 13:17 Reaguje na vaberKe zbytku nemám co dodat. Čtenář posoudí a udělá si názor sám.
vaber
17.3.2021 13:26 Reaguje na Ondřej Dočkalale jezy ve velkých městech zůstaly a ty jsou na dolních tocích řek
Ondřej Dočkal
17.3.2021 16:05 Reaguje na vaberVíte, já a priori nehaním MVE ani dotace výkupních cen, dotuje se dneska ostatně kde co všechno, pokud to postaví legálně se všema papírama a dodržuje podmínky typu MZP apod. - budiž, splnili co po nich stát chtěl. Ale zamýšlím se nad tím - a to se ostatně zamýšlí i tento článek - zda ta elektrika, kterou takto získáme, stojí za ten negativní vliv na vodní tok a život v něm. Každý zdroj energie s sebou nese nějaká rizika - neexistuje nic "čistého" - to je jasné, Otázka je, co je to "nejčistější"? Já nevím - vy píšete, že hydro je nejčistější - z čeho vycházíte? Jsou na to nějaké srovnávací studie? Prosím, podělíte se? děkuji..
vaber
18.3.2021 09:05 Reaguje na Ondřej Dočkalmělo by se sledovat kde je první překážka na řece od ústí do moře,
pokud jde o čistotu vyrobené energie, uvažuje se znečistění při výrobě ,výstavbě , při provozu a možná i likvidaci
byl o by to dlouhé a není zde místo,
voda přírodě nikdy neškodí ,může ale někdy uškodit člověku,
prospívá, přírodě i člověku ,kde je voda tam je život,kde není voda tam život mizí, tedy čistá voda,
beton ve hrázích je jen vápenec a ve srovnání s jiným betonováním je u VE zabraná plocha minimální, hráz je srovnatelná s jakoukoliv přírodní překážkou z hlediska materiálu i vlivu na řeku a život v ní,
životnost VE může být staletí ,takovou životnost nemůže mít žádný jiný zdroj energie, díky dlouhé životnosti a nulovým emisím při provozu, je uhlíková stopa na jednotku vyrobené energie minimální,
ovšem manipulace s výpočty uhlíkové stopy pro různé zdroje energie bývají neuvěřitelné a výsledek bývá takový jaký zdroj autor hájí, nebo má úkol hájit
Ondřej Dočkal
18.3.2021 12:38 Reaguje na vaberInventarizace bariér - na větších vodních tocích se nedávno dělalo: http://vodnitoky.ochranaprirody.cz/vodni-toky-o-databazi/
Nebojte, to jak by se měly porovnávat přínosy a zápory různých zdrojů energie si na rozdíl řady jiných nadšených celkem uvědomuji. Proto tvrdím, že ke všemu by se měly připočíst i škody v případě řeky na ztrátě/ochuzení rybí obsádky apod v důsledku jak potamalizace vzdutí, tak ztráty morfologické pestrosti v důsledku regulace a (v případě derivačních MVE) i díky derivaci apod. Jsou tu i další souvislosti - komunikace mezi vodou v toku a vodou v podloží, která v případě potamalizovaných (a zabahnělých) úseků nemusí být úplně nějlepší, ale tohle už je dost složité a sám v tom úplně jasno ve všem nemám. Prostě základě je dívat se na všechno, ne jenom vyzobat to, co se právě hodí, jak právě dneska (někdy) se zobe jenom ten uhlík, a to ještě kolikrát ne komplexně (přesně jak píšete - jde i o výrobu technologie, její údržbu a likvidaci). Škoda, myslel jsem že něco takového už někdy někdo dělal... bylo by zajímavé něco pročíst. I kdyby tam na něco zapoměli, v metodice se to dá dohledat - a pokud by metodika nebyla uvedená, aspoň člověk hned ví, jakou validitu těm údajům může přisoudit.
vaber
18.3.2021 14:55 Reaguje na Ondřej Dočkala pokud jde o vodní energii,každý stát závidí Norsku jeho potencilál vodní energie a neřeší jaké škody udělali tím ,že přehradili řeky, protože jsou minimální
Slovan
17.3.2021 09:21Lukáš Kašpárek
17.3.2021 12:05 Reaguje na SlovanBřetislav Machaček
17.3.2021 10:34jako pokusu, jak se to "kladně" projeví na životě řeky a jejího okolí.
Příroda rychle samovýsevem zalesní dna přehrad a kníže zas bude pohlížet
z hradu do hlubokého údolí, jak básnil v jednom dokumentu. Hausboty zakotví
v lese a sinice z Orlíku odtečou do moře. Vrátí se cyklicky povodně a těch
pár hydroelektráren prý nahradí větrníky na okolních kopcích. Všechnu vodu
z přívalových dešťů zachytí mokřady pana Malíka a tak se divím, že už se
s tím vypouštěním nezačalo. Nesrovnávejte USA a Evropu, když jde o ty
přehrady a posuzujte taky kvalitu a životnost. Pokud někdo zjistí, že
je hráz v čudu a nevyplatí se ji opravit, tak ji odstřelí. Pokud je ale O.K. tak ji nikdo z plezíru neodstřelí. Hlavně z toho nedělejte ekologické přesvědčení, že to dělají pro přírodu. Dělají to na základě ekonomických
úvah a z obavy, že by mohlo dojít i k haváriím. Evropa se bez přehrad
neobejde a pouze záleží, jak budeme eliminovat jejich dopady na přírodu.
Pokud si myslíte něco jiného, tak začněte rovnou tam, kde je jich celá
kaskáda a uvidíte dopady jejich likvidace na dosavadní život lidí.
Kajetán Hostička
17.3.2021 11:12 Reaguje na Břetislav MachačekVyjímkou jsou vodárenské nádrže, které mají opravdu význam a bez nich se neobejdeme.
Vltavská kaskáda nyní maximálně proplachuje kanál který zbyl z Labe a Vltavy po regulacích. Já bych nejdřív zavrhl intenzivnější vodní dopravu v ČR a zaměřil se na železnici. Údržba kanálů a jejich úpravy jsou strašně drahé a nevýhodné. V tu chvíli by bylo možné začít s ozdravením říčních systémů velkých řek. Ozdravením vodního režimu v krajině by vzniklo opatření, které by minimálně stejně potlačovalo důsledky sucha jako přehrady nyní. Zajímavé by mohlo být přebudování některých nádrží na suché poldry. V tu chvíli bychom byli mnohem lépe zabezpečení proti povodním než dosud a většinu času bychom mohli využívat nezastavěného říčního údolí. Ale nevím, jestli je to technicky řešitelné.
Lukáš Kašpárek
17.3.2021 12:09 Reaguje na Kajetán HostičkaLukáš Kašpárek
17.3.2021 12:15 Reaguje na Lukáš KašpárekBřetislav Machaček
18.3.2021 20:05 Reaguje na Kajetán Hostičkaprávě na to, čím je. Pokud máte hráz z dusaného jílu, tak
musí být trvale zavodněna a nelze ji vysušit a zatížit
přívalovou vodou. Podobně jsou konstruovány i sypané
hráze s jinými druhy izolace a nasycenost materiálu vodou
je podmínkou statické pevnosti. Proto se i nové přehrady
napouštějí pomalu a zatěžují postupně(mimo Slezské Harty,
která vydržela i napuštění za tři dny, místo tří let v
roce 1997). U velkých přehrad, které vy mohly sloužit jako suché poldry, je třeba vzít do úvahy i to, že mráz jinak působí na hráz pokud je pod ledem v nezamrzlé vodě a
nebo na mrazivém vzduchu. Byly konstruovány pro trvalé
zaplavení a ochranu konstrukce před mrazem v teplé vodě pod ledem. Bohužel nesnese nejen ten mráz, ale i změnu v pnutí konstrukce bez tlaku vodních mas. Neberu vám nadšení, ale
chce to i trochu odbornosti a vědět, co je možné a co ne.
Amatérů mluvících do práce odborníků je zde habaděj a
podle toho to pak vypadá i v celé ochraně přírody.
Miroslav Vinkler
17.3.2021 11:18Notabene mohutné vodní stavby přetínající přirozené migrační toky, jejichž jediným cílem byla produkce elektřiny.
V Evropě na to jdeme jinak, přednost dáváme problematickým zdrojům OZE, za cenu astronomických veřejných výdajů, které již tak kriticky ohrožené biodiverzitě nepomohou ani náhodou.
Článek je jeden z mála objektivních se kterými se můžeme v tomhle divném světě dneška setkat.
vaber
17.3.2021 13:19 Reaguje na Miroslav Vinklertřeba Střela v Rabštejně je krásný příklad , ale dnes už tam není nic , jen názvy
rád bych věděl kolik evropských lososů by doplavalo do řek, už vidím ty hejna rybářů na moři i v řekách ,jak je likvidují
Pavel Hanzl
17.3.2021 16:34 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Daneš
17.3.2021 11:48Jiří Daneš
17.3.2021 11:50Jaroslav Štemberk
17.3.2021 13:22Majka Kletečková
17.3.2021 13:39Majka Kletečková
17.3.2021 13:40vaber
17.3.2021 14:45 Reaguje na Majka Kletečkováuž dávno, prý ,je to údolí zatopeno ,nevím, od té doby jsem v Bosně nebyl
Radomír Dohnal
17.3.2021 17:02 Reaguje na vabervaber
18.3.2021 15:03 Reaguje na Radomír DohnalPetr Blažek
18.3.2021 19:25Břetislav Machaček
18.3.2021 19:42 Reaguje na Petr Blažeklze pouze díky velkým objemům vody z přehrad. To žádné malé
rezervoáry nedokážou a rovněž tak zachytit přívalové srážky.
Jsem zvědav, co letos zachytí vodou nasycené mokřady a malé
tůně. Do nich se už nic nevejde a i mnohá pole potřebují spíše
odvodnit. Ještě na podzim tu jeden aktivista obhajoval ucpání
drenáží balíkem slámy a být to na mém poli, tak mu nakopu hyždě.
Tam, kde fungují meliorační drenáže, tak alespoň poorali a zaseli.
Tam kde ne, tak tam stále stojí kaluže vody. Minulý týden jsem
sledoval labutě plující po řepkovém poli a uždibující "vodní"
řepku. Drenáže přeťala výstavba dálnice, nikdo je už neopravil
a tak mají labutě nové jezero místo hodnotné orné půdy.