https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/iea-vyroba-elektriny-z-nizkoemisnich-zdroju-plne-pokryje-rust-poptavky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

IEA: Výroba elektřiny z nízkoemisních zdrojů plně pokryje růst poptávky

25.1.2024 01:29 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Podíl nízkoemisních zdrojů, jako je sluneční, větrná, vodní a jaderná energie, na celosvětové výrobě elektřiny se do roku 2026 zvýší téměř na polovinu z necelých 40 procent v loňském roce. Růst produkce elektřiny z těchto zdrojů tak v příštích třech letech plně pokryje dodatečnou poptávku po elektřině, což povede k poklesu emisí v elektrárenském sektoru. Ve své zprávě to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 

Globální výroba elektřiny z jádra se podle IEA do příštího roku vyšplhá na rekord, zejména díky růstu produkce ve Francii, obnovení dodávek z několika elektráren v Japonsku a novým reaktorům v řadě zemí, včetně Číny a Indie. IEA také předpokládá, že obnovitelné zdroje se začátkem příštího roku budou na globální výrobě elektřiny podílet více než třetinou, takže předstihnou uhlí.

Celosvětová poptávka po elektřině v letech 2024 až 2026 podle IEA poroste v průměru o 3,4 procenta, hlavně kvůli růstu spotřeby v Číně, Indii a jihovýchodní Asii. Globální emise z výroby elektřiny by však díky vyššímu využívání obnovitelných zdrojů a jádra měly klesat. V letošním roce by se měly snížit o 2,4 procenta, v následujících dvou letech by pokles měl být mírnější.

IEA dnes rovněž uvedla, že ceny elektřiny se loni proti předchozímu roku sice obecně snížily, situace v jednotlivých regionech se ale výrazně lišila, což mělo vliv na konkurenceschopnost. Velkoobchodní ceny v Evropě podle IEA loni v průměru klesly o více než polovinu, v roce 2022 ale v důsledku dopadů invaze ruských vojsk na Ukrajinu vystoupily na rekord. I loni ale zůstaly více než dvojnásobné ve srovnání s úrovněmi z doby před pandemií covidu-19. V USA přitom byly velkoobchodní ceny elektřiny vloni pouze o 15 procent vyšší než v roce 2019, upozornila IEA.

Poptávka po elektřině v Evropské unii se vloni druhý rok za sebou snížila. Podle IEA se na úroveň z doby před příchodem energetické krize nevrátí dříve než v roce 2026.

"Ačkoli poptávka po elektřině v Evropě a ve Spojených státech loni klesla, řada rozvíjejících se ekonomik zaznamenala silný růst, který by měl do roku 2026 pokračovat. Předpokládá se, že Čína bude mít v tomto období největší podíl na globálním růstu poptávky po elektřině," uvedla IEA.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

25.1.2024 19:07
Viz článek o patro výše. No jaké peníze za to dáme.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.1.2024 20:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
Každopádně mnohem větší, než je třeba.

Jinak sama IEA správně předpokládá, že do roku 2050 bude třeba výrobu elektřiny ztrojnásobit. Současný celosvětový nárůst spotřeby elektřiny o 3,4 %/rok je tedy zcela nepostačující pro náhradu fosilních zdrojů pro neelektrické účely. Ten meziroční nárůst bude muset být asi 10%.

Teď se nestabilní OZE pořád nějak "vsakují". Ale až budou dominovat, to bude pěkná fuška je zálohovat. Navíc se budou muset často obnovovat a dělat z bezemisní elektřiny náhradu fosilních zdrojů pro neelektrické účely, to též nebude procházka růžovým sadem.

Ale politici plnící přání zelených lobistů jistě vědí, co dělají. Bez velkého přemýšlaní něco dotují a až to způsobí vážné problémy, zadotují "spolehlivé" opatření pro jejích odstraňování. A tak pořád dokola.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

25.1.2024 20:57 Reaguje na Jiří Svoboda
„Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem. Blbce nikdy neusvědčíte z blbství. Z takové srážky, vyjdete vždycky jako největší blbec pod sluncem.“ — Jan Werich
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2024 09:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Procházka růžovým sadem to skutečně nebude a už dnes není. Otázka ale zní, co kdybychom se na to vymastili na celý.
Bude nárůst globální teploty o +5.7°C do konce století asi tak co? Totální rozvrat světového ekosystému, běžné teploty v našich zeměpisných šířkách přes +70°C, zcela neobyvatelých třeba 90% povrchu země? To nebude procházka vůbec žádná a pro nikoho.
Tak co nám zbývá?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2024 10:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Říkáte to dobře! Je ale třeba nastavit mnohem účinnější systém ochrany klimatu a přestat neúčelně a nepromyšleně rozhazovat peníze jako doposud.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2024 12:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Zkuste navrhnout lepší systém, ovšem globální uhlíková daň to rozhodně není.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.1.2024 10:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže se shodneme, že současný systém nefunguje. Já jeden jiný navrhl a vám se nelíbí, tak teď jste snad na řadě vy.

Jenom házet slovy jako ropák a dezolát opravdu nestačí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2024 13:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Současný systém rychlého budování OZE, doplněný emisními povolenkami, daňovými výhodami čistých energií, dotacemi atd. atd. samozřejmě funguje. Stačí se podívat na snižování emisí v nejvyspělejších zemí světa. A na hlupácké a totalitní státy nikdo nemá.
Samozřejmě je tam řada nesmyslů, chyb, nedodělků a ptákovin (Euro7, konec dýzlů), pokud ale nikdo nevymyslí nic lepšího, je zbytečné pořád bečet, že to nefunguje.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.1.2024 16:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud se toho dožijete, tak vás lituji, ale mi je to
už lautr putna. Lidstvo nezahubí oteplování, ale války a nenažranost bohatých, kteří na oteplování
z vysoka víte co? To kolik CO2 vyprodukuje ve svém
životě hrstka boháćů nedožene nikdy zbytek chudáků.
Jich se ale každý bojí, je nepostihuje a hojí si
ego na chudácích, kterým vezmou levné vytápění ve
starých domech, levný provoz ojetin, levné potraviny atd. Bohatých se zelené zdražování netýká a hravě
to zvládnou na rozdíl od staré babičky, které
nařídí na pár měsíců života vyměnit kotel za TČ
a jiné nesmysly. Urychlí její smrt, protože už
starostmi, jak to investovat a platit spotřebu,
neusne. A nejen ta stará babička. Lidi honí do
zadlužení s úroky, které je ničí a po ztrátě
příjmu je posílají pod most. Toto je výsledek
nedomyšleného ekošílenství, jež mělo jít cestou
jaderné energetiky a nikoliv OZE potřebujícího
nejen zálohy, ale taky akumulace. Obojí je velmi
nákladné a výsledná cena energie bude závratná s
porovnáním s JE. Bohužel naše vláda slepě naslouchá
Bruselu a hlavně Německu, které zase opakovaně
páchá chybu, která zasáhne celou Evropu. My budeme
po Německu hned druzí se závislostí na něm a zase
budeme čekat, kdo nás z té závislosti vysvobodí!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2024 11:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Vás ze závislosti na ruských demagogiích fakt už nikdo nevyléčí, já se obávám, že to vytáhne až hlína.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist