IEA: Výroba elektřiny z nízkoemisních zdrojů plně pokryje růst poptávky
Globální výroba elektřiny z jádra se podle IEA do příštího roku vyšplhá na rekord, zejména díky růstu produkce ve Francii, obnovení dodávek z několika elektráren v Japonsku a novým reaktorům v řadě zemí, včetně Číny a Indie. IEA také předpokládá, že obnovitelné zdroje se začátkem příštího roku budou na globální výrobě elektřiny podílet více než třetinou, takže předstihnou uhlí.
Celosvětová poptávka po elektřině v letech 2024 až 2026 podle IEA poroste v průměru o 3,4 procenta, hlavně kvůli růstu spotřeby v Číně, Indii a jihovýchodní Asii. Globální emise z výroby elektřiny by však díky vyššímu využívání obnovitelných zdrojů a jádra měly klesat. V letošním roce by se měly snížit o 2,4 procenta, v následujících dvou letech by pokles měl být mírnější.
IEA dnes rovněž uvedla, že ceny elektřiny se loni proti předchozímu roku sice obecně snížily, situace v jednotlivých regionech se ale výrazně lišila, což mělo vliv na konkurenceschopnost. Velkoobchodní ceny v Evropě podle IEA loni v průměru klesly o více než polovinu, v roce 2022 ale v důsledku dopadů invaze ruských vojsk na Ukrajinu vystoupily na rekord. I loni ale zůstaly více než dvojnásobné ve srovnání s úrovněmi z doby před pandemií covidu-19. V USA přitom byly velkoobchodní ceny elektřiny vloni pouze o 15 procent vyšší než v roce 2019, upozornila IEA.
Poptávka po elektřině v Evropské unii se vloni druhý rok za sebou snížila. Podle IEA se na úroveň z doby před příchodem energetické krize nevrátí dříve než v roce 2026.
"Ačkoli poptávka po elektřině v Evropě a ve Spojených státech loni klesla, řada rozvíjejících se ekonomik zaznamenala silný růst, který by měl do roku 2026 pokračovat. Předpokládá se, že Čína bude mít v tomto období největší podíl na globálním růstu poptávky po elektřině," uvedla IEA.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Jiří Svoboda
25.1.2024 20:49 Reaguje na Slavomil VinklerJinak sama IEA správně předpokládá, že do roku 2050 bude třeba výrobu elektřiny ztrojnásobit. Současný celosvětový nárůst spotřeby elektřiny o 3,4 %/rok je tedy zcela nepostačující pro náhradu fosilních zdrojů pro neelektrické účely. Ten meziroční nárůst bude muset být asi 10%.
Teď se nestabilní OZE pořád nějak "vsakují". Ale až budou dominovat, to bude pěkná fuška je zálohovat. Navíc se budou muset často obnovovat a dělat z bezemisní elektřiny náhradu fosilních zdrojů pro neelektrické účely, to též nebude procházka růžovým sadem.
Ale politici plnící přání zelených lobistů jistě vědí, co dělají. Bez velkého přemýšlaní něco dotují a až to způsobí vážné problémy, zadotují "spolehlivé" opatření pro jejích odstraňování. A tak pořád dokola.
Zdenek Wenzel
25.1.2024 20:57 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
26.1.2024 09:16 Reaguje na Jiří SvobodaBude nárůst globální teploty o +5.7°C do konce století asi tak co? Totální rozvrat světového ekosystému, běžné teploty v našich zeměpisných šířkách přes +70°C, zcela neobyvatelých třeba 90% povrchu země? To nebude procházka vůbec žádná a pro nikoho.
Tak co nám zbývá?
Jiří Svoboda
26.1.2024 10:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.1.2024 12:46 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
28.1.2024 10:45 Reaguje na Pavel HanzlJenom házet slovy jako ropák a dezolát opravdu nestačí.
Pavel Hanzl
1.2.2024 13:29 Reaguje na Jiří SvobodaSamozřejmě je tam řada nesmyslů, chyb, nedodělků a ptákovin (Euro7, konec dýzlů), pokud ale nikdo nevymyslí nic lepšího, je zbytečné pořád bečet, že to nefunguje.
Břetislav Machaček
26.1.2024 16:27 Reaguje na Pavel Hanzluž lautr putna. Lidstvo nezahubí oteplování, ale války a nenažranost bohatých, kteří na oteplování
z vysoka víte co? To kolik CO2 vyprodukuje ve svém
životě hrstka boháćů nedožene nikdy zbytek chudáků.
Jich se ale každý bojí, je nepostihuje a hojí si
ego na chudácích, kterým vezmou levné vytápění ve
starých domech, levný provoz ojetin, levné potraviny atd. Bohatých se zelené zdražování netýká a hravě
to zvládnou na rozdíl od staré babičky, které
nařídí na pár měsíců života vyměnit kotel za TČ
a jiné nesmysly. Urychlí její smrt, protože už
starostmi, jak to investovat a platit spotřebu,
neusne. A nejen ta stará babička. Lidi honí do
zadlužení s úroky, které je ničí a po ztrátě
příjmu je posílají pod most. Toto je výsledek
nedomyšleného ekošílenství, jež mělo jít cestou
jaderné energetiky a nikoliv OZE potřebujícího
nejen zálohy, ale taky akumulace. Obojí je velmi
nákladné a výsledná cena energie bude závratná s
porovnáním s JE. Bohužel naše vláda slepě naslouchá
Bruselu a hlavně Německu, které zase opakovaně
páchá chybu, která zasáhne celou Evropu. My budeme
po Německu hned druzí se závislostí na něm a zase
budeme čekat, kdo nás z té závislosti vysvobodí!