Konec malárie a viru Zika? Vědci objevili novou zbraň proti komárům. Je jednoduchá a šetrná k přírodě
17.10.2021 08:07 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Samička komára Anopheles pije růžový koktejl obsahující šťávu z červené řepy a přírodní pro komáry jedovatou látku.
Foto | Melika Hajkazemian / Communications Biology
“Naše směs, které říkáme ‚růžový džus‛ je naprosto neškodná a přírodního původu. Pro komáří samice je to ale smrtící koktejl,” vysvětluje profesor Noushin Emami ze Stockholm University.
Přečtěte si také |
Umíme se zbavit malárie. Ale hrozí nám, že tím zničíme rovnováhu přírody, říká etik Marek Orko VáchaVědecký tým si od objevu slibuje účinnější boj s malárií, virem Zika nebo virem dengue. Právě malárií a virem zika se ročně nakazí asi 300 milionů lidí, asi 440 000 jich ročně zemře. “Pro náš výzkum bylo klíčové, abychom byli schopni usmrtit komáry bez použití pesticidů, protože ty jsou v současném světě velkým problémem. Naše řešení je opravdu jednoduché, není nijak nákladné a je dostupné téměř všude na světě,” uzavírá Noushin Emami.
reklama
Dále čtěte |
Mezi nově objevenými druhy v amazonském pralese je také obojživelná myš
Americká vládní agentura zařadí žirafy poprvé na seznam ohrožených druhů
V Indonésii se narodilo mládě slona sumaterského, druh je na pokraji vyhynutí
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
ig
17.10.2021 21:14
Kdyby se to ještě kombinovalo s vypouštěním editovaných neplodných komárů, za chvíli by se dal celý rod Anopheles vyhubit a byl by konečně pokoj.
Odpovědět
LK
Lukáš Kašpárek
18.10.2021 12:58 Reaguje naMyslet si, že vyhubím nějaký druh a bude to dobře, je opravdu naivní a nebezpečně hloupý názor....
Odpovědět
MJ
Marcela Jezberová
17.10.2021 22:30Možná to tak nevypadá, ale přírodní insekticid je pořád insekticid. U nás se můžeme zbláznit, když se na polích omezeně a kontrolovaně použije insekticid na žravce polních plodin, které bychom rádi sklidili a posléze zkonzumovali my. Zato v Africe nebo Jižní Americe bychom bez uzardění vyhubili hmyzí druhy v podstatě totálně a na obrovských územích (je to stejné, jako bychom kvůli vzteklině úplně vyhubili všechny potenciální přenašeče). Tak nějak si nejsem jistá, že je to zrovna správné řešení.
Odpovědět
JČ
Jirka Černý
18.10.2021 21:17Jen aby nebyl problém že to tak nějak genderově nevyvážené a docela diskriminující.
Odpovědět