Korály dokazují, že se kvůli změnám klimatu proměňují oceánské proudy
„Podpisy“ jednotlivých izotopů dusíku na průřezu korálů ukazují, že dochází ke změnám v intenzitě mořských proudů. Snižuje se působení chladného Labradorského proudu, který se střídá s teplým Golfským proudem. Tyto proudy „diktují“, jaké bude v Evropě počasí.
Vědci z basilejské univerzity využili při výzkumu skutečnost, že různé vodní masy obsahují různý poměr izotopů dusíku 15N a 14N v závislosti na jejich původu. Ukazuje se, že k proměně proudění dochází spíš v posledních letech, pravděpodobně jako důsledek globální změny klimatu.
V tomto konkrétním případě jde o vyšší poměr 15N ku 14N v Labradorském proudu oproti poměru v Golfském. To se odráží na stávající biomase hlubinných korálů, které se živí vychytáváním organických částeček unášených vodou. V závislosti na struktuře potravy dochází ke změnám poměru izotopů dusíku v jednotlivých aminokyselinách tvořících letokruhy.
Izotopové analýzy fosilních korálů ze stejného regionu prokázaly, že během posledních 2000 let nedocházelo k takovým změnám poměru dusíku, a tedy ani ke změnám mořských proudů. Jde o jev posledních čtyřiceti let a vědci vyslovili podezření, že zde existuje přímá souvislost mezi změnami oceánských proudů a globálním oteplováním, způsobeným hlavně člověkem.
Podle článku„Corals Provide Evidence of Changes to Oceanic Currents through Global Warming““ uveřejněném 4. 1. 2011 na serveru EAWAG.com.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Jak ma vypadat rozumny clanek z dalekych kraju - 24. 1. 2011 - M.Z.Pocet alarmistickych, v podstate pritom nic nerikajicich clanku z dalekych kraju a exotickych oblasti - kde duraz neni na seznameni ctenare se zajimavou (a treba i ohrozenou, ale v tomhle poradi) prirodou mist, ktera malokdo z nas ma moznost dukladneji poznat ale na pestovani katastrofickeho svetoveho nazoru - mi pripada na ekolistu posledni dobou opravdu "nadsmrtelne" velky... To neumite prejmout takyobcas neco rozumneho? Vecneho? Nazorne ukazujicich/porovnavajicich bohatost prirody a odlisnosti cizich kraju od nasich? Tady je priklad takoveho pekneho clanku, zajimave povidani o Australii, zemi bezodtokych panvi. A jde to i bez titulku typu "Katastrofalni povodne v Australii dokazuji nalehavost reseni nadchazejicich klimatickych zmen"... http://neviditelnypes.lidovky.cz/australie-klokanie-a-potopa-dpa-/p_zahranici.asp?c=A110122_205813_p_zahranici_wag Za těch skoro 42 let, co mezi klokany žijeme, bylo jezero Eyre naplněno třikrát. Nyní to bude počtvrté. Pokaždé, když se naplní vodou, a nejen toto, ale i kterékoliv jiné v poušti, je zanedlouho přerybováno. Ryb jsou neskutečná množství, avšak komerčně naštěstí nevyužitelná, pro velkou vzdálenost a obtížný přístup. Voda je na povrchu sladká, sůl se drží u dna. Vliv na to má pomalý tok vody protože salina je těžší než natečená voda. Ryby mají v této vodě spoustu obživy spláchnuté z patnácti set kilometrů pouště. Jezero se brzo přímo vaří rybami a o nich a jiných vodních obyvatelích se člověku doposud neznámým způsobem dozví vodní ptáci tisíce kilometrů vzdálení. A tak tisíce racků, různých brodivců, říčních orlů a pelikánů se vydá k zdroji potravy. Ryb je v jezeře tolik, že pelikáni nevyvedou mladé jedenkrát, ale i třikrát. Dokud jezero opět nevyschne a tisíce posledních mladých pelikáňat nezhynou hlady a nedostatkem vody. Vodní ptáci a dravci časem odletí a jezero se opět na 10 - 15 let stává nedozírnou, oslnivě bílou solnou plání... |