Korály dokazují, že se kvůli změnám klimatu proměňují oceánské proudy
„Podpisy“ jednotlivých izotopů dusíku na průřezu korálů ukazují, že dochází ke změnám v intenzitě mořských proudů. Snižuje se působení chladného Labradorského proudu, který se střídá s teplým Golfským proudem. Tyto proudy „diktují“, jaké bude v Evropě počasí.
Vědci z basilejské univerzity využili při výzkumu skutečnost, že různé vodní masy obsahují různý poměr izotopů dusíku 15N a 14N v závislosti na jejich původu. Ukazuje se, že k proměně proudění dochází spíš v posledních letech, pravděpodobně jako důsledek globální změny klimatu.
V tomto konkrétním případě jde o vyšší poměr 15N ku 14N v Labradorském proudu oproti poměru v Golfském. To se odráží na stávající biomase hlubinných korálů, které se živí vychytáváním organických částeček unášených vodou. V závislosti na struktuře potravy dochází ke změnám poměru izotopů dusíku v jednotlivých aminokyselinách tvořících letokruhy.
Izotopové analýzy fosilních korálů ze stejného regionu prokázaly, že během posledních 2000 let nedocházelo k takovým změnám poměru dusíku, a tedy ani ke změnám mořských proudů. Jde o jev posledních čtyřiceti let a vědci vyslovili podezření, že zde existuje přímá souvislost mezi změnami oceánských proudů a globálním oteplováním, způsobeným hlavně člověkem.
Podle článku„Corals Provide Evidence of Changes to Oceanic Currents through Global Warming““ uveřejněném 4. 1. 2011 na serveru EAWAG.com.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
ještě jedna možnost - 25. 1. 2011 - 3,14ranhaa docela děsivá - pokud to začalo už v těch 70. letech (boom fosilů se datuje zhruba od té doby) a navíc "ode dna" tak na tom má člověk jen malou vinu a může to být předzvěst končícího holocénu...nebo je to jen další z řady hoaxů na přilákání nějakého toho grantu nebo dotace na výzkum (i vědci musí živit rodinu) |