Korály dokazují, že se kvůli změnám klimatu proměňují oceánské proudy
„Podpisy“ jednotlivých izotopů dusíku na průřezu korálů ukazují, že dochází ke změnám v intenzitě mořských proudů. Snižuje se působení chladného Labradorského proudu, který se střídá s teplým Golfským proudem. Tyto proudy „diktují“, jaké bude v Evropě počasí.
Vědci z basilejské univerzity využili při výzkumu skutečnost, že různé vodní masy obsahují různý poměr izotopů dusíku 15N a 14N v závislosti na jejich původu. Ukazuje se, že k proměně proudění dochází spíš v posledních letech, pravděpodobně jako důsledek globální změny klimatu.
V tomto konkrétním případě jde o vyšší poměr 15N ku 14N v Labradorském proudu oproti poměru v Golfském. To se odráží na stávající biomase hlubinných korálů, které se živí vychytáváním organických částeček unášených vodou. V závislosti na struktuře potravy dochází ke změnám poměru izotopů dusíku v jednotlivých aminokyselinách tvořících letokruhy.
Izotopové analýzy fosilních korálů ze stejného regionu prokázaly, že během posledních 2000 let nedocházelo k takovým změnám poměru dusíku, a tedy ani ke změnám mořských proudů. Jde o jev posledních čtyřiceti let a vědci vyslovili podezření, že zde existuje přímá souvislost mezi změnami oceánských proudů a globálním oteplováním, způsobeným hlavně člověkem.
Podle článku„Corals Provide Evidence of Changes to Oceanic Currents through Global Warming““ uveřejněném 4. 1. 2011 na serveru EAWAG.com.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Korály ukazují, jak se proměňují oceánské proudy - 24. 1. 2011 - M.Z.Takovyhle titulek by byl korektni. Ten stavajici je nepravdivou propagandou a manipulaci. I proto, ze morske proudy ziji do znacne miry hlavne svym vlastnim zivotem a spis pocasi a klimat ovlivnuji ony- nez by to bylo obracene. Je to samozrejme vzajemne interagujici system, ale roli toho opravdu duleziteho, ridiciho cinitele hraje ocean, ne atmosfera. (Porovnejme tepelne kapacity obou tech medii.) Ocean ma v sobe zabudovanu i historii klimatu poslednich mnoha tisic let. Specialne jsou jeho hlubiny obrovskym "rezervoarem chladu" a to i v rovnikovych oblastech |