https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kravy-mohou-produkovat-o-82-mene-sklenikovych-plynu.staci-lehce-upravit-jejich-jidelnicek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krávy mohou produkovat o 82 % méně skleníkových plynů. Stačí lehce upravit jejich jídelníček

27.3.2021 17:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kráva na pastvě
Kráva na pastvě
Vědci zjistili, že malé množství mořských řas přidávané do krmiva hovězího dobytka může snížit emise metanu až o 82 %. Mohlo by se tak blýskat na udržitelnější produkci hovězího masa a mléčných výrobků. Studii provedla University of Carolina, Davis.
 

Metan patří mezi nejvýznamnější skleníkové plyny. K jeho produkci výrazným způsobem přispívají přežvýkavci – především krávy, které ho krkají, když v předžaludku tráví potravu. O tom, jak přesně krávy vypouštějí metan, už Ekolist informoval dříve.

Vědci sledovali 21 krav, kterým po dobu pěti měsíců přidávali do krmiva mořskou řasu Asparagopsis taxiformis. Během této doby monitorovali přírůstek váhy jednotlivých krav a množství emisí metanu, které krávy produkovaly. Ukázalo se, že krávy, které spolu s běžným krmivem konzumovaly navíc dávku zhruba 80 g mořské řasy, přibíraly na váze úplně stejně jako krávy s běžným jídelníčkem. Produkovaly ale o 82 % méně metanu.

„Podařilo se nám zjistit, že mořské řasy přidávané do krmiva dobytka prokazatelně snižují tvorbu metanu. Navíc se účinnost této mořské řasy v průběhu měsíců nesnižovala, zůstávala stále stejná. To by mohlo farmářům pomoci udržitelněji produkovat hovězí maso a mléčné produkty,“ komentuje studii její vedoucí, profesor Ermias Kebreab z University of Carolina, Davis.

Speciální krmítko pro krávy monitoruje množství vydechovaného metanu.
Speciální krmítko pro krávy monitoruje množství vydechovaného metanu.

Studie navazuje na předchozí práci profesora Kebreaba z roku 2018, kdy úpravou jídelníčku krav pomocí mořských řas dokázal snížit emise metanu, který krávy vyprodukovaly, o 50 % v průběhu pouhých dvou týdnů. V nové studii chtěl spolu s kolegy otestovat, zda je takové snížení udržitelné i z dlouhodobého hlediska. Množství vyprodukovaného metanu monitorovali vědci díky speciálnímu krmítku, z něhož krávy dostávaly čtyřikrát denně malou odměnu. Krmítko zároveň bylo schopno měřit množství metanu v jejich dechu. Výsledky byly jednoznačné – krávy, které do krmení dostávaly mořské řasy, vydechovaly mnohem méně metanu. Vědci si také ověřili, že mořské řasy nemají vliv na chuť masa ani mléka.

Jen v USA je za 10 % emisí skleníkových plynů zodpovědné zemědělství. Polovinu z tohoto množství přitom produkují krávy a další přežvýkavci. Profesor Kebreab je vůči návrhům na omezení konzumace hovězího masa, které občas ve společnosti zaznívají, spíše skeptický. „Podle mého názoru je mnohem účinnější upravit jídelníček krav. Jen malá část naší planety je vhodná pro pěstování plodin. Mnohem více půdy se dá využít jako pastvina a dobytek hraje pro lidstvo opravdu klíčovou roli. Navíc brzy bude muset Země nasytit 10 miliard lidí,“ uzavírá.

Vědci budou v dalším výzkumu o možném zavedení řas do běžného jídelníčku krav pokračovat. V současnosti se zabývají zjišťováním možností, jak a kde by se dala mořská řasa Asparagopsis taxiformis pěstovat. Ve volné přírodě jí totiž v současnosti není v takovém množství dostatek.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

27.3.2021 07:40
Co se pořád řeší s tím methanem? Množství methanu pocházejícího z dobytka v atmosféře je malé a plus mínus konstantní (poločas kolem 3 let, dobytka je pořád zhruba stejně). Mně to připadá jen jako další z uměle vymyšlených problémů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.3.2021 08:26 Reaguje na
tenhle celkem nepotřebný výzkum si nechají samozřejmě zaplatit
Odpovědět
GS

Grácie Sluncová

27.3.2021 09:23 Reaguje na
"Dvě třetiny z lidmi způsobených emisí metanu vzniká v zemědělství, zejména při chovu hospodářských zvířat a pěstování rýže. Dalším zdrojem je skládkování odpadu."

ZDROJ: https://denikreferendum.cz/clanek/31444-podil-metanu-v-atmosfere-lame-rekordy-na-vine-je-chov-zvirat-a-fosilni-paliva
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

27.3.2021 10:26 Reaguje na Grácie Sluncová
Nu, předpokládám, že vy a vaše vyměšování nejdete cestou výrobce mléka skotu domácího. Rozdíl v názoru jednotlivých vzdělanců je v tom co studovali. Zda zemědělskou fakultu nebo přírodovědeckou fakultu. Obě vzdělávací zařízení bohužel nejdou stejnou cestou, ale kolejí na cestě s rozdílným rozchodem rezteče náprav. Myslím si, že i vegetariánini v určitých případech hledají relevantní podobnou náhradu za maso a mléko - jež je v jejich případě výrobně drahé ale oni ho nevyrábějí a neprodukují. Zpracování metanu pro lidské využití je dlouhodobou vizí v energetice a teplárenství. Jinak souhlasím s tím, že zvířecí vyměšování a počty jedinců jsou vyšší než počet obyvatel Evropy. osobně kolik máte potomků, nebo jste přívrženec gayů a lesbiček ???
Odpovědět
MG

Milan G

27.3.2021 12:44 Reaguje na Grácie Sluncová
No DR se musí brát s rezervou, ale zase v tom článku byla dobrá zpráva pro p. Hanzla. On rád operuje s tím když taje permafrost jak obrovské množství metanu se uvolňuje. No tak to neplatí, vědci se opravili v tom smyslu, že neplatí co tvrdili v minulosti a od teď platí, že tání permafrostu nemá prakticky vliv na množství metanu v atmosféře.
Odpovědět
ig

27.3.2021 15:09 Reaguje na Grácie Sluncová
Článek jsem poctivě přečetl a jediný číslený údaj, který v něm je, je to co jsem už uvedl výše (já poločas 3 roky, v článku že se skoro rozloží za deset let, což plus mínus logaritmus odpovídá). Jinak tam píšou jen, že je to hrozné a že musíme změnit své stravovací návyky, což je na mě málo. Mě přesvědčí jen čísla :-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.3.2021 20:28 Reaguje na Grácie Sluncová
Krávy budeme krmit řasami kvůli metanu a současně budeme budovat mokřady, jako tzdroje téhož (metanu CH4), aby ta produkce byla za chována. Ekologové už zapomněli, nebo nechtějí nic syšet o tom, že tak zvaný bahenní plyn je téměř čistý metan.
Bahenní plyn je to, co obsahují bubliny, které vidíme v tůních rybníků, řek, mokřadech, rašeliništních tůních, či vodě v bažinách (bažiny jsou jen už dlouho nevyschlými mokřady).
A z hektaru mokřadu toho metanu časem bude jako ze stáda krav, bez přídavku řas ke krmení, navíc ta doprava od moře také vyprodukuje jisté množství CO2, protože elektromobil od moře moc daleko nedojede, rozhodně ne do ČR na jedno nabití.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.3.2021 09:59 Reaguje na
Ano, uměle vyvolávaných ! Na Zemi žilo, žijí miliardy přežvýkavců a celá staletí/tisíciletí, to Země přežívala bez jakýchkoliv následků. Ale tisíce letadel denně ve vzduchu, to těm zelenejm aktívistům nevadí !
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.3.2021 11:04 Reaguje na smějící se bestie
Přece nebudou do Thajska, Zanzibaru, KaribikuMaroka či aspoň do Chorvatska, chodit pěšky.
Tak zelení zase ti aktivisté-nasírači nejsou.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

27.3.2021 08:41
Zase nejaká kravina :-)
Odpovědět
SB

Stanislav Bojko

27.3.2021 10:10
Máme hodně vystudovaných humanistu, kteří hledají uplatněni a šťouraní ve všem. Proto je tolik zbytečných neziskovek. Jedna z nich přišla na tu pitomost o kravském prděni.
Odpovědět
J

Jan Omasta

27.3.2021 10:49
Co z toho máme? Ledaže bysme si přivodili dobu ledovou.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.3.2021 11:58
Hovězí nebrat! A už vůbec ne z dálky. Tady máme vlastní voly.
Odpovědět
MG

Milan G

27.3.2021 12:26 Reaguje na Katka Pazderů
I krávy.
Odpovědět
ig

27.3.2021 15:09 Reaguje na Katka Pazderů
Hovězí beru, činí významné procento mnou konzumovaného masa.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.3.2021 15:25
Mohli by autoři studie sdělit, jak efektivně upravit jídelníček těm statisícům bezprizorních přestárlých krav, které se v Indii potulují po ulicích a jsou de facto nekotrolovatelné? Jejich původní majitelé se jich, když přestaly dojit, jednoduše zbavili tak, že je vyhodili na ulici. Náboženství v Indii zakazuje krávy zabíjet a tygrů tam nežije tolik, aby tato zvířata bez majitele odlovili. Ta vize změny jídelníčku sice vypadá úžasně, ale praktické využití dost pokulhává.
Odpovědět
ig

27.3.2021 15:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To samozřejmě není myšlené vážně, takže praktická nerealizovatelnost nápadů není na závadu :-) Berte to jako on-line hospodskou debatu, tam se taky smí navrhnout cokoliv :-)
Odpovědět

Jirka Černý

27.3.2021 18:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tygrů je málo,ale zato tam jezdí vlaky a dost rychle.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.3.2021 19:25 Reaguje na Jirka Černý
Je málo vlaků. Navíc, pokud by strojvůdce přejel krávu, cestující by ho zlynčovali. Takže radši při intenzivním brzdění zraní nebo zabije desítky lidí, hlavně aby neublížilo tomu posvátnému dobytčeti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist