Kvůli cirkularitě končí věci na jedno použití. Nakupte si toaleťák do zásoby. Hned!
Planetu máme jen jednu, její zdroje jsou konečné a není možné do nekonečna jen spotřebovávat stylem ‚použij a vyhoď‛. To bychom to daleko nedopracovali.
Politici si to uvědomili také a přišli s legislativním návrhem, který od 1. dubna zakazuje prodej všech věcí na jedno použití. Bufety a fastfoody tak musí přestat používat plastové tácky a takové ty plastové vidličky a nože, kterými stejně nejde nic napíchnout či přeříznout. Končí papírové kapesníky, končí papírové utěrky. Končí i toaletní papír.
Co s tím? Kupte si v IKEA velikou skříň, tu si sestavte. A pak ji až po okraj naplňte toaletním papírem. A pak si držte palce, že vám vystačí dostatečně dlouho a že trh přijde s jiným, udržitelným řešením. Krabici od skříně schovejte, třeba na ni jednou taky dojde. Konec konců, je to papír.
Aktuálně totiž udržitelná náhrada zřejmě neexistuje a politici byli v prosazování akční politiky příliš horliví. Byť, jeden politik řešení nabízí. Emeritní prezident Václav Klaus zákaz jednorázových výrobků označil jako za neřešení a vysmál se myšlence jedné planety, nicméně vzápětí sám řešení nabídl. Vytáhl z temnot politického zapomnění svou neviditelnou ruku trhu. Ta by podle něho mohla lidem pomoci jako náhrada zapovězeného toaleťáku. Dá se totiž použít opakovaně.
Otázka ale je, jestli na trhu bude dost neviditelných ruk trhu. Nehledě na to, že drtivá většina lidí asi bude skeptická k používání něčeho, co je neviditelné. Ale Václav Klaus ubezpečuje, že neviditelnou ruku trhu může mít každý vlastní. Nijak nepřekáží, protože není vidět.
Uznal však, že trh s neviditelnými rukami trhu bude pro zjevné důvody těžko kontrolovatelný a bude svádět k podvodům. Snadno by se mohlo stát, že si lidé místo neviditelné ruky trhu koupí třeba neviditelnou nohu trhu. Kontrolovat, co přesně si člověk kupuje, v podstatě nejde.
Přečtěte si také |
Expert Sumec promluvil: Konečně je jasno, co otrávilo ryby v Bečvě!Možná to celé ale nebude s toaleťákem tak zlé. Podnikaví podnikatelé totiž přišli na to, že když na toaletní papír něco natisknou, třeba i samotné znění zákona, který zakazuje používání výrobků na jedno použití, pak už toaleťák není výrobek na jedno použití, protože si na něm můžete číst zákon, který zakazuje používání výrobků na jedno použití, a po přečtení si s ním můžete legálně utřít zadek.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Zbyněk Šeděnka
1.4.2023 17:37 Reaguje na Katka PazderůRichard Vacek
1.4.2023 07:09 Reaguje na Katka PazderůSlavomil Vinkler
1.4.2023 07:31V Rusku údajně chodili s toaleťákem do čistírny.
Břetislav Machaček
1.4.2023 10:28blbost nemá hranic. Jinak si pamatuji seno v koši v kadibudce a nebo nařezané noviny. V jedné rodině dokonce prali utírací hadříky ze starých oděvů zhruba v koši v potoce a načisto venku v neckách. I tak kdysi lidé žili a jen doufám, že se tím nikdo nebude inspirovat.
vladimír šmídl
1.4.2023 18:35 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
3.4.2023 08:43 Reaguje na vladimír šmídlna teplo a popeloviny k pohnojení půdy a v latrině je taky
využily okolní rostliny pomocí kořenů prorůstajícími do ní.
Po ukončení táborů jsme "odpadní" jámy se zbytky potravin a
exkrementů zpět zasypali vykopanou zeminou a osadili stromy.
Tak mohutné stromy jako tam nikde v okolí nebyly a tudíž
došlo k téměř 100 % recyklaci.
Tom Voumard
1.4.2023 14:48Zbyněk Šeděnka
1.4.2023 17:36Jiří Kvítek
1.4.2023 20:00Děkuji pane šéfredaktore - příležitostí se od srdce zasmát je čí dál tím méně!