Kvůli nepromyšlenému sázení stromů mohou umírat cenné lesy
Budeme sadit stromy ve velkém, aby se nám žilo lépe? Výsledkem může být větší ztráta biodiverzity, snížení rozlohy původních lesů, malý nebo žádný příspěvek ke snížení klimatických změn. „Je to tedy přesný opak toho, o co zpopularizované celonárodní projekty výsadby stromů usilují,“ shrnuje profesor Eric Lambin z univerzity ve Stanfordu. „Pokud je podpora navyšování lesních porostů špatně navržena nebo špatně prosazena, existuje vysoké riziko toho, že dojde nejen k plýtvání veřejnými penězi, ale také k uvolnění většího množství uhlíku do atmosféry a ztrátě biologické rozmanitosti.“ Jak k takovému závěru dospěl? Jednoduše. Prostě se jen s kolegy podíval, jak dopadly předchozí podobné výzvy.
Příspěvek stromů a lesní zeleně ke snižování dopadů klimatických změn platí dál, ale ve většině už dokončených projektů to s původní myšlenkou dopadlo špatně. Názorným příkladem může být tzv. Bonnská výzva, kterou v roce 2011 prosadilo Německo. To si vytklo za cíl dát do roku 2020 světu 150 milionů hektarů lesů na odlesněné nebo degradované půdě. K této výzvě se formou vlastních programů připojily například Spojené státy americké, Brazílie, Pákistán, Čína, Rwanda. Kde byla chyba? Ono jich vlastně bylo hned několik, a pořádných. Už jen to, že 80 % dosud realizovaného zalesnění spočívalo ve výsadbě monokultur, případně 2-3 druhových porostů, které biodiverzitu zrovna nepodpoří.
Jinde na výsadbu „přírodních“ lesů rezignovali zcela a dali v rámci výzvy přednost lesům produkčním. Pro dřevní biomasu spaloven, pro pěstování ovoce, přírodní gumy, palmového oleje. Jenže schopnost těchto plantáží vázat uhlík je násobně nižší než u přírodních lesů. Také zrovna nevytváří příhodné místo pro jiné organismy a plantáže jsou náchylnější k půdní erozi i vysychání. Potenciál změny k lepšímu zcela zapadl tam, kde nově vysazené stromy nahradily louky, pastviny a savany.
A nakonec, jak potvrzuje i Lambin, se dotovaná výsadba nových stromů stala problémem pro již existující lesy. Například lidem v Chile se vyplatilo kácet již existující nedotčené lesy a nahrazovat je výnosnými plantážemi. Zbavili se tak původních porostů, které pak „zachránili“ umělým dosazením. Za státní peníze. „Ve světle globálního nadšení pro výsadbu tří bilionů stromů je důležité podívat se na odraz podobných projektů v minulosti,“ říká Robert Heilmayr, který se na studii podílel. „Zkušenosti z Chile nám mohou pomoci porozumět klimatickým, ekologickým a ekonomickým dopadům, ke kterým může dojít, když vlády zaplatí majitelům půdy za založení velkých stromových plantáží." Podporovaná výsadba tu zrychlila kácení stávajících lesů, uvolňování uhlíku do atmosféry i plošnou likvidaci biodiverzity. Nápad na vysazení 3 bilionů stromů se špatně nastavenými pravidly a dotacemi se stal katastrofou pro přírodu.
Webinář Stanfordské univerzity k tématu "Může sázení stromu spravit klima? Úloha lesnictví v portfoliu klimatických řešení" (25. března 2020)
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (23)
Lukáš Kašpárek
1.7.2020 07:16Viktor Šedivý
1.7.2020 08:37 Reaguje na Lukáš KašpárekJakub Brenn
1.7.2020 10:37 Reaguje na Viktor ŠedivýBohužel nevědomost je lidská přirozenost.
Pavel Mizera
2.7.2020 11:35 Reaguje na Jakub BrennJindřich Duras
2.7.2020 14:06 Reaguje na Pavel MizeraJedna věc je návrh, vývoj a využívání toho či onoho zeleného a druhá věc je, že se všeho chytí nemilosrdní finanční paraziti a vyrobí si byznys. Mají to jednoduché: vinu mohou házet desítky let na zelené ekoteroristy, zatímco sosáky mají ponořené do státní kasy.
Jindřich Duras
2.7.2020 14:08 Reaguje na Viktor ŠedivýEkologové s tím mají společného jen to, že se na to bezmocně dívají.
Stanislav Chytrý
5.7.2020 20:46 Reaguje na Jindřich Durasvaber
1.7.2020 09:01 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
1.7.2020 11:51 Reaguje na vaberKaždopádně pokud takový člověk začne pracovat na tom, aby udělal svět lepším, tak se může mít aspoň rád a ví, že žije v pravdě a nesobeckým způsobem života...
vaber
1.7.2020 12:42 Reaguje na Lukáš KašpárekPetr Eliáš
1.7.2020 13:50 Reaguje na vaberStanislav Chytrý
5.7.2020 20:47 Reaguje na Petr EliášJindřich Duras
2.7.2020 14:09 Reaguje na vaberAle to sem nepatří .
vaber
1.7.2020 08:57logicky sázení stromů nemůže napáchat škodu,jen se stromky neujmou,čím se zvýší uvolňování uhlíku ? stroji co se používají? ty stroje by stejně pracovaly jinde,
monokultury tady byly stovky let a prospívaly ,až když přišlo sucho nastal problém a jsou oblasti ve světě kde rostou přirozené monokultury.
Smrků máme hodně a tak jejich usychání je hodně vidět,usychání není jen u smrků, dříve uschly jilmy a nikdo si toho nevšiml ,protože jich rostlo málo, nyní usychají jasany a buky, mají ztrouchnivělé kořeny a dřevo a snadno se vyvrací když kořeny ztratí pevnost, jediná babyka co znam uschla, nemocné jsou i další druhy, stačí se podívat na vyholené koruny stromů,flekaté listy ,svěšené jehličí a je poznat že strom není zdravý
každý zdravý strom by se měl chránit, to bohužel lidé ještě nechápou
Jakub Brenn
1.7.2020 11:07 Reaguje na vaberTakže souhlasím s panem Kašpárkem.
Ano, i listnáčům to klima dává zabrat, nepochybně! A vždy je lepší to ponechat, byť třeba i jen trochu, přířodním procesům než udělat stejnověkou plantáž bez podrostu, která je pak po všech stránkách náchylnější a neobnovuje se sama.
Ano, každý zdravý strom by se měl chránit, obzvláště když vyprodukuje zadarmo spoustu nových kvalitních sazenic,stačí jen ochránit před zvěří.
vaber
1.7.2020 12:38 Reaguje na Jakub Brenntam kde se dělá produkční plantáž je něco jiného,je to asi tak jako když se u nás nebo v celé Anglii vykácely lesy na pole, jen se tam zasadí stromy místo obilí
,přemnožený člověk chce přežít i když si tím kope hrob
Jakub Brenn
1.7.2020 14:55 Reaguje na vaberSám stromy sázím a žiju v hodně lesnatým kraji, za což jsem tedy hodně vděčný.V nějaké rovinaté bezlesé krajině bych to asi nedal.
Víceméně jsem pro sázení,ale neměla by to být kamufláž stále rostoucího konzumu a asfaltování krajiny. Ostatně rostoucí teploty a sucho zrovna vysazeným stromkům neprospějí.
Zkrátka aby to nebylo jen PR a úlitba bohům.Mít pocit, že se vysadilo x stromů, tak teď si můžeme víc užívat.