Kvůli otravě Bečvy obvinila policie jednu fyzickou a jednu právnickou osobu z Rožnova pod Radhoštěm Aktualizováno
Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, nyní v něm podniká asi 55 firem. Energoaqua zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.
Někteří odborníci zpochybňují, že by se zdroj otravy mohl nacházet v Rožnově pod Radhoštěm, který je od místa nálezu prvních otrávených ryb vzdálen víc jak tři kilometry. Více informací najdete v textu Jan Husák a Ivan Holoubek: Opravdu přitekly jedy do Bečvy z Rožnova?
Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) bližší informace o trestním stíhání nemá. "Samozřejmě jsem četl tweet od Policie České republiky. Za sebe říkám, že mě to nepřekvapuje, protože i náš vodoprávní úřad naměřil nadlimitní množství kyanidu z výusti vedoucí z rožnovského kanálu. Samozřejmě vím jenom to, co v tuto chvíli zveřejnila policie, takže budu netrpělivě čekat na podrobnosti. Věřím, že brzy jich bude více," řekl dnes ČTK starosta.
Znalecký posudek v případu zpracoval Jiří Klicepra. Na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezpůsobila chemička Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). O několik dní dříve v on-line debatě expertů Klicpera také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. V květnu odmítl obsah posudku po jeho odevzdání policii pro ČTK komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí.
Podle náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hany Ančincové (Piráti), která má na starost i životní prostředí, mohlo být prověřování případu rychlejší. "Osobně si myslím, že vzhledem k tomu, že soudní znalec už v průběhu vypracování posudku pouštěl do médií velmi nešťastně některé informace, tak si většina lidí domyslí, na koho to padne. Já si nemyslím, že mediální obraz, který tomu dodával i znalec, je šťastný. Otázka je, jaká potom bude důvěryhodnost celého procesu," řekla dnes ČTK Ančincová.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ocenil, že se policii podařilo posunout vyšetřování ke konkrétnímu obvinění. "Je to jasná odpověď na některé politické útoky na vyšetřovací složky státu, že cílem není případ vyšetřit, ale zamést pod koberec," uvedl ministr. Dodal, že si přeje, aby viníci převzali za ekologickou katastrofu i finanční odpovědnost.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům po jednání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že dlouhé prověřování není v obdobných případech výjimkou. "Sám za sebe ale říkám, že to dlouhé bylo. I když ne z viny policie, ale tím důvodem byl znalec, který si několikrát prodloužil lhůtu na sepsání posudku," uvedl. Policie má omezené možnosti, jak práci znalce urychlit, doplnil.
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
Česká inspekce životního prostředí od počátku čelí silné kritice. Je jí vytýkáno, že nebyla na místě včas a nezapojila se do šetření příčin havárie tak, aby bylo možné viníka vypátrat. Do kritiky inspekce se pustili jak odborníci z akademické sféry, tak i bývalí zaměstnanci inspekce. Vizte například článek Nebyl čas a lidi sebrat vzorky z výpustí? To je úplně absurdní výmluva, říká Ivan Holoubek k práci ČIŽP na Bečvě nebo text Evy Tylové Viníka otravy Bečvy nikdo nehledal.
Česká inspekce životního prostředí trvá na tom, že její postup byl profesionální a odmítá jakékoliv pochybení. Svůj postup popsala například v rozhovoru pro Ekolist o havárii na Bečvě, provozní události v Deze a vzorcích od rybářů či v komentáři ředitele inspekce Erika Geusse Další mýty a fakta k Bečvě - reakce na článek Seznam Zprávy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Zbyněk Šeděnka
28.6.2021 11:29https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kvuli-otrave-becvy-policie-obvinila-jednoho-cloveka-a-jednu-firmu-168493#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=2XMT3C1PqCY-202106280915&dop_id=168493&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Martin Mach Ondřej
28.6.2021 13:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnkamyslím, že nejde o politickou korektnost, ale korektnost jako takovou.
O tom, že panují pochybnosti o možnosti zdroje z Rožnova, se v textu hovoří. Jestli sledujete Ekolist déle, pak víte, že u nás vyšla řada textů, které téma Bečvy zkoumají z celé řady úhlů.
Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Zbyněk Šeděnka
28.6.2021 13:37 Reaguje na Martin Mach OndřejKdyž v článku uvedete název obžalované firmy a nedáte jejímu vedení prostor k vyjádření, podle mě to klasická korektnost není a článek na mě působí trochu jednostranně. Proto jsem v předcházejícím příspěvku uvedl i odkaz, kde je vyjádření ředitele firmy Energoaqua.
Přeji hezký den
Zbyněk Šeděnka
diskutující
Martin Mach Ondřej
28.6.2021 13:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnkazáklad zprávy je ze servisu ČTK, která zprávu během dneška několikrát aktualizovala, naposledy o vyjádření pana Havelky, že to nechce komentovat. V předchozích verzích bylo jeho minulé vyjádření, že obvinění obecně odmítá.
Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Zbyněk Šeděnka
28.6.2021 14:46 Reaguje na Martin Mach OndřejČTK tvrdí, že pan Havelka to komentovat nechce, na Seznamu celou situaci komentoval a to dost tvrdě. Proto jsem do diskuse ten odkaz dal, aby si to vyjádření čtenáři mohli přečíst.
Tím končím a děkuji za pokec.
S pozdravem
Zbyněk Šeděnka
smějící se bestie
28.6.2021 16:21 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPavel Hanzl
28.6.2021 22:03 Reaguje na smějící se bestiePavel Hanzl
28.7.2021 19:29 Reaguje na smějící se bestiePřipomíná mi to gruzínský film Pokání, kdy byl hlavní hrdina donucen přiznat spolupráci s Američany. Proto tvrdil, že kopal tunel do New Yorku. Aby upozornil na to, že je to celé totální pitomost.
Otrava Bečvy z Rožnova je prakticky to samé.
Pavel Hanzl
28.6.2021 22:05Národ, který nezná vlastní historii, musí dělat stále stejné chyby.
Břetislav Machaček
29.6.2021 09:20 Reaguje na Pavel Hanzlodsouzení "nepřátel společnosti" a žádali co nejpřísnější tresty.
V případě Bečvy se taky mnozí nemohli dočkat výsledků vyšetřování
a sepisovali petice a odsuzovali firmu "svého nepřítele". Pro vás
a vám podobné není akceptovatelný stejně žádný jiný viník a jste
jako ti "obyčejní občané" žádající tresty smrti v padesátých létech.
Zbyněk Šeděnka
29.6.2021 10:27 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
29.6.2021 15:31 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPokud tomu věříte, tak vám nic nebrání než podat
trestní oznámení na zmanipulování znaleckého
posudku a doložit to posudkem oponentním. Pak tu
můžeme diskutovat o obou posudcích. Zatím nevíme
nic ani o tom jednom a dojmy a dohady byť lidí
v dané době při úhynu, ale laiků, nejsou posudkem.
Já osobně zastávám stále jeden názor a to ten, že
ač jsem rybář, tak nejsem znalec v oboru otrav toků a to nebyl nikdo z přítomných rybářů a svědků. Nikdy bych si nedovolil obvinit někoho pouze na základě dojmů a nedej bože ze zášti k nějaké osobě. To
mohu učinit v soukromí, ale ventilovat to ven,
už hraničí s trestným činem pomluvy a křivého
obvinění.
Pavel Hanzl
28.7.2021 19:24 Reaguje na Břetislav MachačekNapříklad trestní oznámení podaná na soudruha nejvyššího se NIKDY nedostanou k soudu, protože PČR nekoná. A je jich už poměrně dost dlouhá řádka.
Pokud je mediálně dotlačena po asi OSMI letech dotlačena k podání zcela primitivního podvodu jménem Čapí hnízdo, tak to Šaroch zase ztopí.