Erik Geuss: Další mýty a fakta k Bečvě - reakce na článek Seznam Zprávy
Inspekce nemá ve zvyku ukazovat prstem kolem sebe. V rámci toho, co jí dovoluje běžící trestní vyšetřování policie, se snaží hájit svoji práci. A až to bude plně možné, nebojíme se předložit na stůl kompletní argumentaci. Na základě opakovaných útoků rybářů, starostů Valašského Meziříčí a Hranic a bývalých pracovníků inspekce, je ale třeba některé věci dokola opakovat, uvádět na pravou míru, dementovat a vysvětlovat fakta.
Seznamzpravy.cz dlouhodobě nereferuje o havárii na Bečvě objektivně. Vybírá a účelově prezentuje pouze ty informace – často pouhé názory a domněnky a ne fakta, které inspekci, její vedení i mě cíleně poškozují. Informace a dokonce citace si redaktor často vymýšlí, překrucuje to, co bylo skutečně řečeno, některá „fakta“ se často vůbec nezakládají na pravdě. Např. ve svém posledním textu redaktor tvrdí, že vyšetřování kauzy Bečva vede ČIŽP. Nevede. Vyšetřování vede Policie ČR, a ani inspekce ho nemůže nijak urychlit, byť je to překvapivě právě ona, která je za délku vyšetřování často napadána.
V poslední době čelím osobním útokům, výpadům a jsem vyzýván k odstoupení. Ale stojím si za tím, a budu stát, že inspekce v této kauze nepochybila, odvedla standardní a profesionální práci a je dokonce mojí povinností ji bránit. A to i přesto, že se nectí presumpce neviny, že máme „mrtvolu“, nemáme „vraha“, ale už věšíme podezřelé.
Redaktor dává v článku prostor zkušenostem Evy Tylové, bývalé ředitelky ČIŽP, t. č. místostarostky za Piráty, dříve členka Zelených, ještě dříve SOS, která ve svých výrocích používá pojmy jako diletantismus. Jako bývalá ředitelka inspekce by měla rozlišit mezi základními procesy v práci inspektora, a to je kontrola a správní řízení. Inspekce případ šetří, v rámci šetření má zahájené kontroly, které nebyly ze strany inspekce ukončeny, ani nebylo ukončeno vyšetřování policie. O žádném správním řízení inspekce nikdy neinformovala, žádné vedeno zatím není. Mělo by jí být také dobře známo, že podle vodního zákona má stejné kompetence jako inspekce i vodoprávní úřad a že inspekce nebývá přítomna všem haváriím. Také musí dobře vědět, že v některých případech se najít původce havárie, popř. mu prokázat vinu, nepodaří. O to víc je smutné, že bývalá ředitelka prezentuje své názory k zostuzení práce inspekce, svých bývalých kolegů a podřízených, aniž by měla dostatek informací k takovým závěrům. To považuji za diletantismus já.
Redaktor absolutně bez jakýchkoliv důkazů popisuje, že hájím zájmy velkých firem. Jako důkaz má zřejmě posloužit mé relativně krátké působení na Ministerstvu průmyslu. Jde o naprosto absurdní a nepravdivá tvrzení. Skutečnost je taková, že svou pracovní kariéru jsem začínal jako mladý úředník právě na Ministerstvu životního prostředí, v rámci tohoto resortu s přestávkami působím téměř 20 let. Je proto logické, že jsem se v roce 2014 zúčastnil otevřeného výběrového řízení na pozici ředitele ČIŽP, v němž jsem zvítězil. Podmínkám služebního zákona jsem vyhověl i účastí a vítězstvím v dalším výběrovém řízení podle tohoto zákona, což článek cudně zamlčuje. Stejně, jako, že výsledky výběrových řízení potvrdil pravomocně soud. Pana ministra Brabce jsem osobně poznal až právě v rámci výběrového řízení. Lživá a ničím nepodložená vyjádření pana Šuty, že jsem byl někam někým známým instalován, tedy nestojí za to dále komentovat.
Ochraně životního prostředí se věnuji již od doby před listopadem 1989 (kdy za takovou činnost hrozila policejní perzekuce), v roce 1984 jsem zakládal přírodovědně ekologický oddíl, kde se dodnes věnuji ekologické výchově a mám z této oblasti i veřejná ocenění. Pro „kádrující“ investigativce ještě dodávám, že jsem 33 let členem Českého svazu ochránců přírody, minimálně polovinu této doby ve svobodně volených funkcích tohoto neziskového subjektu.
K údajně negativnímu personálnímu vývoji na inspekci lze položit „tvrdá statistická data“ (publikovaná každoročně), z nichž vyplývá opak. V posledních 6 letech probíhala rovnoměrná standardní fluktuace, v letech před mým příchodem byla fluktuace naopak vyšší, odchodů zaměstnanců bylo více, než nyní.
Je mi také předhazován odchod paní Říhové. Znovu opakuji, paní Říhová, kterou považuji za odbornici ve svém oboru, se rozhodla odejít dobrovolně. S její prací jsem nebyl spokojen nejen já, ale ani její přímý nadřízený. Ona nebyla s kritikou vždy smířena, jak už to někdy v práci chodí a není tajemstvím, že vždy byla více individualistka, než úřednice. Její tvrzení o šikaně či bossingu však přicházejí až poté, co odešla i se svým týmem. Vzhledem k tomu, že standardními procesy nikdy nevznesla jakékoliv námitky proti mému chování nebo chování svého přímého nadřízeného, nelze než opět odmítnout její komentáře jako pomluvy, jejichž účelem je mě zdiskreditovat.
V článku redaktora Svobody nechybějí ani vyjádření starostů MěÚ Valašské Meziříčí a MěÚ Hranice. Výroky pana starosty Stržínka ale protiřečí tomu, co je psáno jinde. Podle rybářů už v neděli 20. 9. 2020 byl ve 12:32 rybáři starosta Valašského Meziříčí (VM) požádán o prověření situace s případným únikem chemických látek ve společnosti DEZA, kdy ve 13.21 hod. a pak ještě v 15.57 hod. informuje starosta VM rybáře, že z DEZY nic neuniklo. Navíc se pan starosta sám v jiném rozhovoru sám označuje za „člověka, který řídí krizový štáb obce s rozšířenou působností“. V kontextu s dalšími výroky starosty (… měla být nasazena armáda a její protichemická jednotka… zasadím se o zrušení rožnovského kanálu…), která jsou víc politická, než odborná a založená na faktech a znalosti problému, lze chápat i jeho současná vyjádření „Vadí nám, že inspekce pochybení nepřipouští a nemůže tak zaručit, že se podobná katastrofa nebude v budoucnu opakovat,“ a jeho opakované útoky na inspekci jako odvracení pozornosti od vlastních problémů a postupování v duchu „nejlepší obrana je útok“. Pan starosta ovšem zapomíná, že existují oficiální zápisy z havárie od orgánů, které za zákona o vodách řídí práce na zneškodnění havárie – vodoprávní úřady. V tomto případě MěÚ Valašské Meziříčí a MěÚ Hranice. Zde jsou podrobně těmito úřady zaznamenány časy, kroky a postupy, včetně rozdělení rolí všech zúčastněných.
Také starosta MěÚ Hranice se v médiích nechal slyšet, že na inspekci podal trestní oznámení: „Důvodem je, že inspekce nepřevzala řídící úlohu a nevydala jasnou informaci, že do kontaminované vody nikdo nemůže. Rybáři a hasiči se v zamořené vodě pohybovali bez ochranných pomůcek, ač jim šlo o zdraví“. Nelze než citovat oficiální zápis MěÚ Hranice z havárie - vodoprávní úřad doporučí zákaz vstupu do toku a odběru vody z řeky Bečvy.
Nikoli inspekce, ale vodoprávní úřad. A nepřevzetí řídicí úlohy – jak se zmiňuji výše, ta je dána zákonem a přísluší vodoprávnímu úřadu. Role byly jednoznačně rozděleny, jak je ostatně opět uvedeno v zápise z havárie MěÚ Hranice. Je pozoruhodné, že tato doložitelná fakta zjevně ignorují i redaktoři Seznamu.cz
V neposlední řadě redaktor cituje Janu Moravcovou, neúspěšnou kandidátku na ředitelku ČIŽP ve stejném výběrovém řízení, kterého jsem já účastnil, a vyhrál. Redaktor cituje její vyjádření k nepravomocnému rozhodnutí obvodního soudu, který jí sice tehdy dal nepravomocně za pravdu, ale skutečnost je taková, že paní Moravcová nakonec v odvolacím řízení soudní spor prohrála, a kauza skončila jejím neúspěchem.
Ale vraťme se k Bečvě. Inspekce v rámci svých šetření zajistila důkazy, které předala Policii ČR a ta s nimi nadále pracuje. Může je využít jako jeden ze svých podkladů při svém vyšetřování příčiny havárie. Jedná se o takové důkazy, na jejichž základě je poté možno vést případné správní/přestupkové řízení, na což jsme připraveni.
Přečtěte si také |
Velký rozhovor s ČIŽP o havárii na Bečvě, provozní události v Deze a vzorcích od rybářůreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (47)
Pavel Hanzl
12.2.2021 14:48Pokud výsledek nula v tak obrovské havárii je "standardní profi práce", tak co asi pak znamená korupce a šlendrián?
Že pracovníci ČIŽP osobně lijí do řeky prudké jedy a ještě se tím chlubí? Nebo něco podobného?
Jiří Daneš
12.2.2021 15:34 Reaguje na Pavel HanzlJan Knap
12.2.2021 16:18 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
12.2.2021 16:47 Reaguje na Jiří DanešPan Geuss celou dobu jen sepisuje, "já nic já muzikant" a stále dokola vysvětluje, že vůbec nic dělat neměl (jen odebrat pár vzorků kilometry po vodě) a že se ho to vpodstatě vůbec netýká a vůbec nechápe, co kdo po něm vlastně chce. A řešení? Okamžitě vyrazit a postavit před soud, kde by mu asi konečně vysvětlili, co bylo jeho povinností a za co bral celou dobu plat.
René Florek
12.2.2021 20:29 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
13.2.2021 07:18 Reaguje na René Florekkarel krasensky
12.2.2021 15:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.2.2021 16:59Tak co pan Geuss považuje za "profesionální práci"?
Zjistili škody a jejich příčiny a původce? Zjistili kulový!!
Zastavili tuhle škodlivou činnost? Ani ťok!!
Uložili pachateli pokutu? Ani houno!
Podíleli se na řešení havárie!! Ani omylem!!
Takže ze svých povinností nesplnili vůbec žádnou (ani původ otravy neráčili sdělit), tak bych to řešil vyhazovem a žalobou za obecné ohrožení z nedbalosti.
karel krasensky
12.2.2021 17:24 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Majka Kletečková
12.2.2021 17:58 Reaguje na karel krasenskyPavel Hanzl
12.2.2021 18:20 Reaguje na Majka KletečkováPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
karel krasensky
12.2.2021 18:48 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Zdeněk Lacina
12.2.2021 22:48 Reaguje na karel krasenskyPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
karel krasensky
12.2.2021 18:43 Reaguje na Majka KletečkováPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
karel krasensky
12.2.2021 21:21 Reaguje na Majka KletečkováPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Miroslav Vinkler
12.2.2021 20:35Oněch 95% mělo být věnováno rozboru činnosti jemu podřízených, kteří na místě zasahovali a přispěli valnou měrou k mediálnímu obrazu o kvalitě práce ČIŽP.
Pokud pan ředitel hodlá jednou větou takto předložit svůj fundovaný názor k celé záležitosti, potom u mě vysoce prohrál na body. ( a měl by se poroučet)
karel krasensky
12.2.2021 20:47 Reaguje na Miroslav VinklerJan Knap
12.2.2021 21:00 Reaguje na karel krasenskykarel krasensky
12.2.2021 21:18 Reaguje na Jan KnapJan Knap
13.2.2021 10:25 Reaguje na karel krasenskyPavel Hanzl
13.2.2021 10:53 Reaguje na Jan KnapAlena Nováková
13.2.2021 12:09 Reaguje na Jan Knap1) "Výmluva pana Geusse na policii je naprosto mimo" - ne, v tomto konkrétním případě opravdu není. V okamžiku, kdy správní orgán zjistí, že zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin, musí věc bezodkladně předat orgánu činnému v trestním řízení (tedy policii). Což se v tomto případě stalo. Je to zcela jednoznačně upravený postup, není zde žádný prostor pro jakékoli alternativní řešení. Pro úplnost dodávám, že po dobu, kdy se o daném skutku vede trestní řízení (což je tento případ), nelze vést správní řízení - není tedy ani možné, aby správní orgán pachateli uložil jakýkoli trest (třeba pokutu - dodávám zejména pro pana Hanzla).
2) "Vyšetřování v naprosté většině případů provádí ČIŽP" - když se podíváte do statistik, zjistíte, že neprovádí. V roce 2019 bylo evidováno 165 havárií podle vodního zákona, ČIŽP se účastnila šetření 38 z nich. V roce 2018 to bylo 220 havárií, účast ČIŽP 70. Když kouknete na období od r. 2010, tedy "před Geussem", uvidíte, že poměr havárií, kde se ČIŽP účastnila šeření (nebo ho vedla), ke všem evidovaným, je srovnatelný s poměrem "za Geusse" - to jen na okraj. Ty havárie, kde se ČIŽP šetření neúčastní, řeší patrně vodoprávní úřady. Takže ano, pokud se nejedná o trestný čin (což většinou nejedná, naštěstí), policie jako orgán činný v trestním řízení povolána není. Ale pokud jde o správní (přestupková) řízení, máme k jejich vedení různé správní orgány - a v případě havárií na vodách to většinou není ČIŽP, viz výše uvedené statistiky.
Kdybyste chtěl dovysvětlit cokoli k právní stránce věci (kdo kdy co šetří, vztah trestního a správního řízení), jsem vám k dispozici. Nemyslím to vůbec nijak zle, já zase nerozumím rybaření :-)
Hezký den.
Pavel Hanzl
13.2.2021 13:33 Reaguje na Alena NovákováViníka samozřejmě už má honit PČR, ne uni.
A udělali co?
Břetislav Machaček
13.2.2021 16:31 Reaguje na Alena Novákovánezajímá a ani zásady šetření, či vztah
správního a trestního řízení. Oni mají
pouze ovčí mlhu před očima a vidinu toho
"správného" viníka. Oni ho už dokonce
odsoudili a ani si už další šetření
s případným jiným viníkem nepřejí. I
potom bude podle nich vinen ten jejich
viník a zpochybní všechny orgány, co
se na šetření podílely. Tu nejde o
právo, ale o nenávist. Podobně jsem
se jich snažil uklidnit mnohokrát i
já, ale je to marné a byl jsem navíc
označen za "obhájce" toho " viníka".
Mi je osoba pachatele ukradena, ale
vadí mi, že laická veřejnost žádné odborníky na otravy nepotřebují,
protože to přece vědí z novin, TV
a agentury Jedna Paní Povídala(JPP).
Miroslav Vinkler
13.2.2021 17:46 Reaguje na Alena Nováková--------------
Správná odpověď NENÍ. I toto měl pan geuss na stole a napsal nám na stížnost ,že neshledal pochybení.
Nevidím proto důvod, aby ČIŽP otravu na Bečvě řešila diametrálně jinak.Tedy blbě.
--------
dokumentaci vám mohu zaslat k pobavení.
Jan Knap
13.2.2021 19:28 Reaguje na Alena NovákováPavel Hanzl
14.2.2021 08:28 Reaguje na Jan KnapPotom je na místě otázka, PROČ se ČIŽP chová jako totální idiot a zásadně si neplní svoje povinnosti.
Tohle nebude přece jejich normální jednání, za tohle jim přece hrozí dost tvrdé tresty. Vylití vzorků od rybářů taky není přece "chyba", ale jasný záměr.
Jak se dá takové jednání vysvětlit?
Mě napadá jen jedno, které dobře zapadá do všech ostatních vyjádření politiků i na nejvyšší úrovni.
Viník to okamžitě hlásil "nahoru" a příkaz nic nedělat přišel odtud.
Alena Nováková
18.2.2021 13:27 Reaguje na Jan KnapReagovala jsem pouze na dvě vaše tvrzení, a sice ohledně "výmluvy na policii" (ta je v tomto konkrétním případě na místě) a ohledně účasti ČIŽP na haváriích na vodách (ve většině případů se jako vyšetřující neúčastní, viz statistiky). Což jsou informace, které lze velmi snadno ověřit, není nutné nikomu "věřit" nebo se přiklánět na jakoukoli "stranu".
Ještě bych si dovolila reagovat na pohyb rybářů v (i kdyby jen potenciálně) kontaminované vodě. Prevenční povinnost při haváriích na vodách je na straně vodoprávního úřadu. Ten má za úkol vyhodnotit riziko a případně vydat varování, přičemž musí pracovat s informacemi, které má aktuálně k dispozici. Pokud příslušný úřad o možném nebezpečí neinformoval, vymlouval se na nedostatek informací (i když o masovém úhynu ryb prokazatelně věděl a tedy mohl - a měl! - předpokládat, že vstup do vody může představovat riziko), pak je jednoznačně chyba na straně tohoto úřadu. Jestli se vymlouvají, že nedokázali vyhodnotit riziko, protože neznali látku, která otravu způsobila, tak vás tahají za fusekli.
Majka Kletečková
13.2.2021 21:47 Reaguje na Alena NovákováJarek Schindler
14.2.2021 03:20 Reaguje na Alena NovákováSama píšete a já s tím souhlasím, že : " V okamžiku, kdy správní orgán zjistí, že zjištěné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin, musí věc bezodkladně předat orgánu činnému v trestním řízení (tedy policii). Což se v tomto případě stalo.
Otázkou tedy je, jestli se to v tomto případě stalo, jak vy sama píšete, BEZODKLADNĚ?
Ona ČIŽP opravdu jednala bezodkladně? Pokud vím podmět na policii byl podán až ve čtvrtek. No a již v neděli či pondělí ráno asi muselo být zřejmé, že havárie bude velkého rozsahu.
Jak je možné, že ČIŽP již v pondělí či úterý ( nechce se mi hledat přesné datum protože je to zbytečné) věděla KDO není původcem otravy a přitom až ve čtvrtek se údajně zjistilo CO vůbec otravu způsobilo?
Jak s tímto faktem korespondují slova pana Geusse v úvodu článku,kde tvrdí, že " " Inspekce nemá ve zvyku ukazovat prstem kolem sebe". Řekl bych , že prstem ukázala dřív něž vůbec předala podmět policii. No a policie začíná vyšetřovat až na základě nějakého podmětu. Nebo snad ne, paní Nováková.
Alena Nováková
18.2.2021 12:34 Reaguje na Jarek SchindlerPokud jde o označení kohokoli v prvních dnech, osobně mi to přijde blbý, ale je to spíš politická otázka, právně z toho moc vyčíst nejde.
Pavel Hanzl
14.2.2021 08:18 Reaguje na Alena NovákováVy si z nás děláte zcela regulérně srandu, že?
antonín krahula
13.2.2021 12:37 Reaguje na karel krasenskyRadim Polášek
13.2.2021 10:41Pavel Hanzl
13.2.2021 10:56 Reaguje na Radim PolášekDůkaz: myslíte si, že zrovna na Bečvě ČIŽP odvedl "profesionální" práci? Proč je potom výsledek absolutní nula a mediální lži a mlžení?
Milan G
13.2.2021 13:47 Reaguje na Radim Polášekkarel krasensky
13.2.2021 12:47Pavel Hanzl
13.2.2021 13:37 Reaguje na karel krasenskyV neděli dopoledne v září, kdy kolem řeky je dost živo, lidé chodí se psy, rybáři čubají ryby, děcka jezdí na kolech, by nějaký fekál skutečně neprošel, to by první člověk s mobilem volal 112.
Radim Polášek
14.2.2021 12:28 Reaguje na karel krasenskyVědomě by nikdo jen trochu uvažující odpad s více než 100 kily kyanidu do žádného kanálu nebo vodoteče nepustil.
Pavel Hanzl
14.2.2021 16:17 Reaguje na Radim PolášekAle muselo by to být nadržené za dost dlouhou dobu, protože tolik kyanidu zase neprodukují.
Další možnost je nějaká černota, kvůli obyčejné havárii by přece ze sebe všichni zúčastní (včetně ministra) nedělali takové idioty.
Tomáš Wünsch
14.2.2021 08:06Nechci kydat špínu na ostatní ale... (následuje výčet toho všeho, co ostatní neudělali, aniž by se pochlubil jediným konkrétním výsledkem svého úřadu).
Schovává se za všechny ostatní instituce a tvrdí, že až bude možné, že zveřejní veškeré argumenty, přitom policie opakovaně ujistila, že žádné informační embargo neudělila.
Pavel Hanzl
14.2.2021 09:04https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-husak-nevyjasnene-okolnosti-otravy-reky-becvy