https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lidri-eu-se-neshodli-na-podpore-jadra-podle-babise-ji-sefka-ek-slibila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lídři EU se neshodli na podpoře jádra, podle Babiše ji šéfka Evropské komise slíbila

17.12.2021 11:45 | BRUSEL (ČTK)
Podle českého premiéra však nejde o neúspěch, protože šéfka komise Ursula von der Leyenová bez ohledu na závěry na summitu slíbila jádro stejně jako plyn na seznam zařadit. "Ona to opakovaně slíbila a ona to udělá. Nemá jinou možnost," prohlásil Babiš.
Podle českého premiéra však nejde o neúspěch, protože šéfka komise Ursula von der Leyenová bez ohledu na závěry na summitu slíbila jádro stejně jako plyn na seznam zařadit. "Ona to opakovaně slíbila a ona to udělá. Nemá jinou možnost," prohlásil Babiš.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Bez dohody skončila v noci na dnešek několikahodinová debata o jaderné energii a emisních povolenkách, kterou vedli lídři zemí Evropské unie na bruselském summitu. Novinářům to řekl český premiér Andrej Babiš. Skupina států včetně Česka navrhla prosadit do závěrů jednání, aby Evropská komise jádro zařadila na seznam zelených investic. Tradičně k atomu kritické Rakousko spolu s Německem a Lucemburskem se však postavilo proti. Prezidenti a premiéři se neshodli ani v pohledu na regulaci trhu s emisními povolenkami, kterou požadovalo zejména Polsko a Česko.
 

"Energie byly nejdůležitější téma a mě mrzí, že moje poslední (Evropská) rada skončila takhle," řekl českým novinářům viditelně zklamaný Babiš, který absolvoval svůj závěrečný summit před předáním úřadu novému premiéru Petru Fialovi.

Šéfové unijních států se týden před avizovaným termínem dlouho očekávaného rozhodnutí komise přeli o to, jakými dostupnými zdroji budou moci členské země nahradit energii a teplo vyráběné z uhlí, jehož se mají v rámci přechodu ke klimaticky čistým technologiím v příštích letech zbavovat. Skupina lídrů včetně Babiše na summitu vyzvala unijní exekutivu, aby v příštích dnech jádro na seznam zařadila. Prosadit tento závazek do závěrů se jim však nepovedlo kvůli odporu zmíněných států.

Podle českého premiéra však nejde o neúspěch, protože šéfka komise Ursula von der Leyenová bez ohledu na závěry na summitu slíbila jádro stejně jako plyn na seznam zařadit. "Ona to opakovaně slíbila a ona to udělá. Nemá jinou možnost," prohlásil Babiš.

Systém označovaný jako taxonomie má dát investorům návod, do kterých technologií se vyplatí vložit peníze. Komise by jej měla představit příští týden a podle dosavadních prohlášení unijních činitelů s podporou jádra a plynu počítá. Rakouská vláda nedávno pohrozila, že v takovém případě se obrátí na soud.

Problémem pro některé lídry se ukázala být snaha Polska, Česka a dalších států prosadit do závěrů summitu výzvu komisi, aby zabránila spekulativním praktikám na trhu s emisními povolenkami (ETS), které jsou podle těchto zemí příčinou jejich rekordně rostoucích cen.

Podle Babiše, jenž požadoval i vrácení 390 milionů povolenek stažených komisí z trhu, by cena povolenek měla být stabilní. "Emisní povolenka nikdy neměla být na trhu, je to daň, není možné, aby daň byla na trhu, to je úplný nesmysl. A ještě ten trh sama komise ovlivňuje, že stahuje ty povolenky," kritizoval premiér, jehož snaha však na summitu vyzněla naprázdno. Německo a další západoevropské státy jsou přesvědčeny o tom, že energetický i uhlíkový trh funguje, což ukázala i nedávná předběžná zjištění evropských regulátorů.

Summit měl v závěrech vyzvat k podrobnějším kontrolám či zvážení možnosti společných nákupů plynu, šéfové států však kvůli zmíněným neshodám odmítli schválit jakýkoli společný text.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

17.12.2021 12:28
V Bruselu bude energie vždy dost. A jinde? To je šumafuk.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.12.2021 12:45
Za úspěch považuji i to, že se skončilo se zářivou jednotou summitů EU , už bylo načase.
I když se to otevřeně nenapsalo, museli se tam pořádně poštěkat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 13:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je demokracie pane Vinklere, žádný eurosajuz nebo diktát z Bruseli.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.12.2021 15:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Už aby tu byla globání uhlíková daň, zrušily se všechny dotace a o vhodnosti dekarbonizačních opatření rozhodoval nezdeformovaný trh. Jenže o to ta zkorumpovaná "demokracie" nestojí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 16:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Hluboký omyl. demokracie o to stojí, ale špinavci na to nikdy nepřistoupí a pokud by to nebyla celosvětová důsledně vybíraná daň, nemá to cenu vůbec zavádět.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.12.2021 08:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Už jste přestal topit tím plynem, pane Hanzl? Pokud ne nemáte žádné právo někoho nazývat špinavcem. Sám jím bohužel jste.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 11:10 Reaguje na Jarek Schindler
Člověče nešťastná, bavíme se o uhlíkové dani vybírané od těžebních společností na celém světě. A špinavci nazývám totalitní režimy, které čadí nejvíce z fosilních (hlavně udelných a ropných) zdrojů a krutě přitápí pod kotlem globáního klimatu. Jen pro upřesnění.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.12.2021 13:10 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsem nečekal, že budete psát o Německu.
Odpovědět
VK

Václav Kain

17.12.2021 13:18
Až zase bude hrozit rakušanům Black Out,tak je v tom nechat plácat a ne je zachraňovat.Však oni by ti pazdráti vyměkli.
Odpovědět
VS

Va Shek

17.12.2021 14:04 Reaguje na Václav Kain
Přej a bude ti přáno...
Jojo, ještě že si chráníme naše křesťanské hodnoty před okolním světem...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 18:02 Reaguje na Václav Kain
My toho tak pozachraňujeme, jo, my jsme na to kadeti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.12.2021 18:13 Reaguje na Václav Kain
Kdyby nám Rakušáci neposlali loni několik desítek dýchacích přístrojů ZADARMO, pomřelo by u nás na covid daleko víc lidí.
Odpovědět
ms

18.12.2021 02:50 Reaguje na Pavel Hanzl
No oni ti ekologičtí a protijaderní Rakušáci od nás v noci nakupují elektřinu levněji z JeTE a uhlí, pak si s ní doplní vodní zdroje a z nich přes den vyrábějí elektřinu, kterou pak draze prodávají. Ale brzy už od nás nic k nakoupení nebude a pak zmrzlí nafoukaní Rakušáci poznají, jako je to s jejich OZE. To bude překvápko a změn v politice! Nejen tam.
Odpovědět
VS

Va Shek

18.12.2021 06:51 Reaguje na
A víte proč kupují od nás levně a dráze prodávají? A či je to nedostatek? A není to nakonec právě to nejlepší pro přírodu co můžou dělat v téhle situaci?

Svět neni žádné my hodní a oni špatní. Takhle to je jen v pohádkách.

To co popisujete ukazuje jak moc zastaralý energetický mix ČR je a jak moc potřebuje napojení na evropskou síť.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.12.2021 11:07 Reaguje na Va Shek
Přesně tak, my jsme už za evropské hlupáčky, ovšem ještě nedávno (v devadesátkách) jsme byli jedničky. Stačí si zvolit nepolitiky do vedení země......
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.12.2021 14:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Co že nám to poslali, šmudlo:-)))?
Fakt dýchací přístroje, jo:-)))?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.12.2021 14:20
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist