https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lonsky-rok-byl-na-vysocine-nejvydatnejsi-na-srazky-za-deset-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Loňský rok byl na Vysočině nejvydatnější na srážky za deset let

18.2.2021 10:40 | PRAHA (ČTK)
Srážkově vydatný rok 2020 je podle krajského odboru životního prostředí a zemědělství dobrou zprávou pro přírodu, lesy i vodní zdroje.
Srážkově vydatný rok 2020 je podle krajského odboru životního prostředí a zemědělství dobrou zprávou pro přírodu, lesy i vodní zdroje.
Foto | Inge Maria / unsplash.com
Minulý rok byl na Vysočině srážkově nejvydatnější za posledních deset let, zatímco v letech 2015 až 2019 v tomto kraji kvůli suchu vláha citelně chyběla. Průměrný úhrn srážek byl vloni na území tohoto kraje 824 milimetrů, o 151 milimetrů víc než je dlouhodobý normál. S odkazem na data Českého hydrometeorologického ústavu o tom na webu informoval krajský úřad.
 

Nejvyšší úhrny srážek byly vloni v okresech Třebíč a Žďár nad Sázavou. Lokální povodně, které byly minulý rok hlavně v letních měsících a v říjnu, podle kraje nezpůsobily větší škody.

Zásoba vody ve sněhu na Vysočině byla k letošnímu 25. lednu spočítaná na 91,5 milionu metrů krychlových. Podle kraje to je pouze o něco nižší stav než průměrná hodnota pro toto období, která představuje 108 milionů metrů krychlových.

Srážkově vydatný rok 2020 je podle krajského odboru životního prostředí a zemědělství dobrou zprávou pro přírodu, lesy i vodní zdroje. Například v roce 2018 byl na Vysočině roční úhrn srážek 514 milimetrů a v roce 2019 648 milimetrů.

Dostatek zásob měly minulý rok vodárenské nádrže, které jsou hlavním zdrojem pitné vody pro obyvatele Vysočiny. Zvýšila se i vydatnost zdrojů podzemní vody, které napájejí zejména vodovody v menších obcích. Kvalita některých mělkých pramenů ale kvůli velkým dešťům utrpěla, například zakalením vody, uvedl kraj.

Přívalové deště podle zjištění ČTK vloni znečišťovaly i prameniště, které zásobuje pitnou vodou obce Opatov a Předín na Třebíčsku. Vodu z vodovodu tam v létě nešlo pít přibližně dva měsíce. Podle třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti zásobování vodou pomohou zlepšit tři nové vrty, které by měly být letos připojené k tamní úpravně vody.

Průměrná roční teplota byla vloni na Vysočině podle údajů kraje 8,7 stupně Celsia, v porovnání s dlouhodobým normálem byla vyšší o 1,3 stupně Celsia.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.2.2021 10:50
Otázkou je , zda se jedná o krok stranou, výjimku ze suché epizody, anebo zda se blýská na lepší časy , řečeno lépe vcházíme do chladnějšího a vlhčího klimatického období.
Osobně jsem zastáncem druhé možnosti a další průběh roku 2021 by tomu měl nasvědčovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist