https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-ma-do-konce-srpna-rozhodnout-zda-zahaji-proces-vyhlaseni-chko-soutok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP má do konce srpna rozhodnout, zda zahájí proces vyhlášení CHKO Soutok

26.7.2023 01:23 (ČTK)
Soutok Moravy a Dyje - pohled na výběžek českého břehu.
Soutok Moravy a Dyje - pohled na výběžek českého břehu.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) upravila po desítkách jednání záměr vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok v jihovýchodním cípu země a předala jej ministerstvu životního prostředí (MŽP). To by mělo do konce srpna rozhodnout, zda zahájí oficiální proces vyhlašování CHKO Soutok, uvedla mluvčí AOPK Karolína Šůlová. Pokud nová CHKO vznikne, završí se desetiletí trvající snahy o komplexnější ochranu lužních lesů, které jsou v českém měřítku unikátní.
 

Celková výměra chráněné oblasti je 127 kilometrů čtverečních a kromě nejjižnějšího cípu jižní Moravy zahrnuje návrh také oblast kolem řeky Moravy k Hodonínu a také podél Dyje severně od Břeclavi k Novým Mlýnům, což je podstatná část Lednicko-valtického areálu. Součástí návrhu je rozdělení oblasti do zón včetně návrhu národních přírodních rezervací a zvláště chráněných území.

Do aktuálního návrhu zahrnuli pracovníci AOPK požadavky obcí, spolků či majitelů pozemků, předjednávací fáze skončila v červnu. "Partnerům jsme se při úpravách návrhu snažili vyjít maximálně vstříc, aby představoval co nejširší shodu v regionu. V jednání velmi pomáhalo, že místním obyvatelům leží osud zdejší lužní krajiny na srdci, uvědomují si její hodnotu i zranitelnost a stojí o to, aby se zachovala do budoucna," uvedl Pavel Pešout z AOPK. Jak by měla CHKO vypadat, jaké jsou její hranice a jak bude ochrana přírody vypadat, lze nalézt na webu https://soutok.nature.cz/.

Největší část leží v katastru Lanžhota, jehož zástupci se v dubnu byli podívat v CHKO Litovelské Pomoraví, zájemci se mohli jet podívat i do CHKO Pálava a sdílet zkušenosti se starosty a hospodáři z CHKO Český les, která vznikla v roce 2005.

Zatímco některé obce požadovaly vyjmutí některých pozemků z CHKO, jiné naopak usilovaly o to, aby se v CHKO ocitly. Například Lednice chtěla za součást Slovácká luka. Některá území AOPK přeřadila na žádost hospodařících subjektů do jiné zóny s jiným stupněm ochrany. Drtivou většinu lesů vlastní v území stát prostřednictvím Lesů ČR.

Po větší ochraně lužních lesů v oblasti volají ochránci přírody několik desítek let, dodnes jsou tam ale jen dvě malé národní přírodní rezervace s lužními pralesy. Takzvaná Moravská Amazonie je největším zachovalým lužním komplexem v České republice. Mimo jiné jsou tam mohutné staré duby, kterých však podle vědců rychle ubývá. Podle nich mezi lety 1990 až 2009 ubyla v této oblasti více než polovina starých porostů. Lesy ČR kritiku odmítají, dnešní lužní lesy v oblasti jsou podle nich výsledkem více než třísetletého lesnického hospodaření.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.7.2023 06:50
CHKO Soutok
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

26.7.2023 08:16
už je načase
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.7.2023 08:19
Co na to LČR a jejich obory?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.7.2023 08:27 Reaguje na Michal Uhrovič
V jiných chko jsou také obory. Zvěř do přírody patří.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.7.2023 08:35 Reaguje na Karel Zvářal
já jen jestli LČR s tím CHKO nebudou mít problém.
Snad to klapne a CHKO vznikne, ta krajina si to zaslouží.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.7.2023 09:04 Reaguje na Michal Uhrovič
LČR mají z CHKO srandu. No s NP je to horší a proto tolik brojí proti NP a poštvávají okolí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2023 08:56
ještě by mohli zmáknout ty Krušné hory
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.7.2023 09:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
a NP křivoklátsko
Odpovědět
Sl

Slovan

26.7.2023 13:54
Včera bylo pozdě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.7.2023 09:02
Pokud si někdo myslí, že příroda bude zdravější po vyhlášení toho, či onoho, tak budiž. Začínám se pomalu obávat, aby moji zahradu někoho nenapadlo vyhlásit třeba rezervací. Je to lidský výtvor přátelský pro hmyz, ptáky, žáby, ještěrky a ježky. Za plotem už tomu tak není a je to plně v "péči" samotné matky přírody. Podobně mohou dopadnout i místa lidmi dosud
údajně drancována, ale hodna ochrany a ta "chráněná" jsou na tom mnohdy
podstatně hůře. Ono záleží na lidech, kteří o tom rozhodují, kteří se o
to starají a nebo taky nestarají. Čas ukáže plusy i mínusy, ale každopádně
se zase vytvoří pro pár lidí teplá místečka ve správě CHKO a bude to stát
nějaké ty miliony, na které bude muset vydělat nechráněná krajina. Co tak
se pokusit tu zátěž rozložit rovnoměrně a za cenu ochrany pár procent
přírody nemuset ten zbytek drancovat, aby bylo na tu ochranu? Kdysi tomu
tak bylo a to nebyly NP, CHKO a NPR. Lidé brali přírodě s rozumem, aby v
ní zbylo i na potomky a aby se mohla průběžně obnovovat. To byla nejlepší ochrana přírody a proto máme nyní co "chránit".
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist