O kvalitu vody v Brněnské přehradě se postará 21 míchacích věží
Povodí Moravy pět vzduchovacích věží odinstaluje, na každé uvolněné místo přibude míchací věž. Odinstalované věže budou podle Chmelaře určené k likvidaci, nenajdou jiné využití. "Jsou dělané na míru Brněnské přehrady, nejde je repasovat a použít jinde," uvedl Chmelař. Zcela nová věž přibude v Rakovecké zátoce. "Přesné její umístění ale ještě není jisté, určí jej potápěči při ohledání dna," doplnil mluvčí. Pět let provozu i s výměnou věží podle Chmelaře vyjde na 104 milionů korun.
Město a kraj se každoročně podílejí na čisticím systému, který spočívá v provozu věží a dávkování síranu železitého, rovným dílem a každý rok uvolní ze svého rozpočtu dohromady 16 milionů korun. Provoz zajišťuje právě Povodí Moravy. Dvacítka věží v přehradě funguje od roku 2010.
"Výsledky z předchozích let ukazují, že systém funguje. Průběžně ale pracujeme na jeho vylepšování a zefektivnění. Než jsme na brněnské přehradě zahájili tento projekt, bylo koupání v nádrži možné většinou jen do začátku měsíce července, poté Krajská hygienická stanice vyhlásila zákaz koupání, a to především z důvodu přemnožení sinic a masivního výskytu vodního květu. Od roku 2010 se nám daří kvalitu vody v brněnské vodní nádrži udržovat na dobrých hodnotách po celou koupací sezonu," řekl už dříve náměstek brněnské primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).
Síran železitý omezuje vznik fosforu, který je klíčovou živinou pro sinice. Obvykle se do vody dostává splachem z polí, protože je klíčovou součástí hnojiv, ale také jako součást splašků z okolních chat. Změna systému aerace a zvýšení počtu míchacích věží podle Povodí Moravy povede k efektivnějšímu promíchávání vodního sloupce, což dále znesnadní množení sinic. Těm kromě fosforu nahrává nízký přítok vody do nádrže v letních měsících, jejich růstu také svědčí vysoké teploty.
Letos byla opatření spuštěna 1. května. I přes vysoké teploty a nízký přítok vody se dařilo udržet kvalitu vody na stupni jedna (voda vhodná ke koupání) a dva (voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi). Až před koncem srpna Krajská hygienická stanice vodu v Brněnské přehradě ohodnotila třetím stupněm z pětibodové stupnice (zhoršená jakost vody).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jen Brnak
3.9.2023 00:22Brno 54x
VaK Tišnovsko 16x
Blansko 18xl
Kuřim 5x
Česká 1x
a desítky dalších všude možně kolem.
A pak se chlubíme hodnotama na výstupu z ČOV, mícháme vodu v přehradě jak šulíni a řešíme další kraviny.